هدر موبایل
1399/02/02 08:00:00
سرویس اجتماعی
عصر دوشنبه صورت گرفت؛

بررسی آخرین وضعیت کرونا با حضور مسئولان دولتی در کمیسیون بهداشت

آخرین وضعیت ویروس کرونا با حضور مسئولان دولتی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی شد.
بررسی آخرین وضعیت کرونا با حضور مسئولان دولتی در کمیسیون بهداشت آخرین وضعیت ویروس کرونا با حضور مسئولان دولتی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905106685762946.jpg بررسی,آخرین,وضعیت,کرونا,با,حضور,مسئولان,دولتی,در,کمیسیون,بهداشت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه (اول اردیبهشت) با حضور معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرروش، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام پرستاری و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

علی نوبخت حقیقی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اهداف برگزاری این نشست گفت: هدف اصلی این جلسه ایجاد وحدت و هماهنگی میان دولت و مجلس است. چرا که مردم بیش از هر چیز به صدای واحد مسئولان نیاز دارند، بنابراین به منظور جلوگیری از سردرگمی مردم ، باید تفرق آرا را کاهش دهیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع آزادسازی کسب و کارها و رفع محدودیت های تردد بین استانی گفت: این موضوع باید به صورت دقیق در این جلسه بررسی شود که آیا این آزادسازی ها موجب افزایش ابتلا به بیماری کرونا خواهد شد یا خیر؟ و در صورت مواجهه با پیک کرونا باید به حالت قبلی بازگردیم یا بهتر است شرایط جدید را با تأخیر اعمال کنیم؟

وی با اشاره به ضرورت تصمیم گیری درخصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها افزود: بازگشایی مدارس و دانشگاه ها یکی از مسائل بسیار مهم است که باید در این جلسه مورد بررسی قرار گیرد.

نوبخت با بیان اینکه انتشار شایعات درخصوص تاثیرگذاری برخی داروها برای درمان بیماری کرونا مشکلاتی را به همراه داشته است، ادامه داد: تاثیرگذاری برخی داروها برای درمان بیماری کرونا یک موضوع بسیار مهم بوده که باید مورد بررسی قرار بگیرد. 

وی با بیان اینکه پرسنل کادر درمانی و پرستاران به شدت تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته اند و مشکلات بسیاری برایشان ایجاد شده است، افزود: کمیسیون بهداشت مجلس همواره در سال های گذشته تلاش کرد کمبودهای نیروی پرستار را  رفع کند، اما متاسفانه به دلیل تعلل های صورت گرفته کمبودهای موجود در شرایط فعلی نمایان‌تر شده است، بنابراین باید برای جذب پرستار وپرسنل کادر درمانی  اقدامات موثری صورت بگیرد.

سال تحصیلی بدون حضور دانش‌آموزان تمام شود

رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه موفقیت نسبی در جریان مبارزه با کرونا حاصل همدلی و هماهنگی میان همه دستگاه های کشور بوده است، گفت: ایران بعد از چین، دومین کشور با ابتلای زیاد بود و از طرفی هیچ کشوری هم به اندازه ایران تحت فشار رسانه های معاند و غربی نبوده است.

وی با بیان اینکه شروع کرونا در همه کشورها به صورت انفجاری بوده است، ادامه داد: ما در زمان شیوع کرونا در پیک آنفلوآنزایی قرار داشتیم که علایمی مشابه کرونا داشت، بنابراین برای مقابله با آن در کنار مراحل درمانی در مراکز سلامت، بحث غربالگری را نیز فعال کردیم.

رئیسی با بیان اینکه تمامی کشورها مقابله با کرونا را در شرایط یکسانی آغاز کردند، اظهار کرد: نمی توانیم از کشورهای دیگر برای مقابله با کرونا الگوبرداری کنیم، چرا که صحت هیچ اقدامی تایید نشده است. اقدامات ما نیز در این مدت در راستای تجربه های گذشته بوده  است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان ادامه داد: سه اقدام مهم طراحی سامانه های خوداظهاری به همراه سامانه 4030 و پذیرش حضوری بیماران و افراد دارای علایم موجب شد در عرض سه هفته تعداد 70 میلیون نفر ارزیابی شوند که نتیجه آن شناسایی تعداد زیادی از افراد دارای علایم بود که با اقدامات انجام شده، مراجعه به مراکز درمانی تا حد زیادی کاهش یافت.

رئیسی با بیان اینکه شناسایی 4 میلیون و 300 هزار نفر از افراد دارای بیماری زمینه ای و 7 میلیون نفر افراد بالای 60 سال و مادران باردار از جمله اقدامات وزارت بهداشت در این بازه زمانی بود، گفت: تا زمانی که واکسن و درمان قطعی برای این بیماری ایجاد نشده، باید ورودی بیماران به مراکز درمانی را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایجاد آزمایشگاه های تشخصی کرونا در استان‌ها نتایج بسیار خوبی به همراه داشت، اظهار کرد: با ایجاد این آزمایشگاه ها تمامی افراد دارای علایم، خانواده ها و اطرافیانشان تست تشخیصی گرفته شد، این روش بهترین راه برای مقابله با کرونا است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان با تاکید بر اینکه اولین محلی که در زمان شیوع کرونا باید تعطیل شود مدارس و دانشگاه هاست و آخرین محل برای بازگشایی نیز همین مراکز است، تصریح کرد: نگرانی از بازگشایی مدارس به دلیل انتقال ویروس به پدر و مادر دانش آموزان است، بنابراین پیشنهاد می کنیم سال تحصیلی را بدون حضور دانش آموزان تمام کنند و از طرفی بازگشایی مدارس به منظور جبران کمبود از 10 شهریورماه انجام شود.

وی ادامه داد: درخصوص دانشگاه ها نیز بیشترین نگرانی برای حضور دانشجویان در خوابگاه هاست، چرا که دانشجویان از مناطق مختلف کشور در یک محل حاضر می شوند و این احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهد، بنابراین دانشگاه ها نیز باید تعطیل شوند.

رئیسی با تاکید بر اینکه بیماری کرونا میهمان فصلی و دایمی کشور خواهد بود، ادامه داد: در سال جاری باید تعداد واکسن های آنفلوآنزا را به 10 میلیون افزایش دهیم تا تمامی افراد دارای بیماری زمینه ای واکسینه شوند.

بیش از 80 درصد محتوای آموزشی مدارس تدریس شده است

حمیدی معاون وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بیش از 80 درصد محتوای آموزشی مدارس تدریس شده است، گفت: بلافاصله بعد از تعطیلی مدارس در 10 اسفند، برنامه ریزی ها برای آموزش مجازی آغاز شد و در حال حاضر نیز بخش زیادی از مفاهیم و محتوای آموزشی منتقل شده است.

وی با بیان اینکه بازگشایی مدارس تابع نظر وزارت بهداشت و درمان است، بیان کرد: ما می توانیم تمامی محتوای آموزشی را از طریق شبکه های مجازی ارائه کنیم، از طرفی آمادگی داریم در صورت اتمام شیوع بیماری کرونا با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مدارس را بازگشایی کنیم.

وزارت بهداشت تصمیم خود را در  خصوص تعطیلی مدارس صراحتاً اعلام کند

میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان اینکه نظر وزارت بهداشت درخصوص تعطیلی مدارس و شروع سال تحصیلی جدید فصل الخطاب است، تصریح کرد: امکان ارائه دروس و اخذ امتحان پس از 15 تیرماه وجود ندارد،، بنابراین از وزارت بهداشت تقاضا داریم تصمیم خود را در این رابطه سریعاً و صراحتاً اعلام کند.

فاصله گذاری اجتماعی جدی گرفته شود/عدم تعجیل در بازگشایی معابر

مردانی عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت وضعیت بیمارستان های تهران و شهرستان ها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: امروزه برخی از بیمارستان های مربوط به کرونا به دلیل کاهش تعداد بیماران در حال تعطیلی است، از طرفی بسیاری  از پرستاران و پزشکان در این بازه زمانی به کرونا مبتلا شده و بهبود یافته و تقریباً در برابر این بیماری مقاوم شده اند.

وی بیان کرد: مردم از پیک مجدد کرونا می ترسند، بنابراین باید در مورد بازگشایی معابر با احتیاط رفتار کنیم و حتی الامکان به هیچ عنوان بازگشایی نداشته باشیم.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت افزود: بحران کرونا فرصت خوبی بود تا متوجه شویم در حوزه فضای مجازی هیچ کاری انجام نداده ایم. این شرایط بهترین فرصت برای بهبود زیرساخت های سیستم مجازی و آموزش مجازی است.

مردانی ادامه داد: فاصله گذاری اجتماعی و عدم تعجیل در بازگشایی معابر باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

هیچ کشوری تاکنون به پروتکل استانداردی برای درمان کرونا نرسیده است

جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت و درمان با اشاره به اینکه وجود شبکه بهداشت مناسب در کشور تا حد زیادی شرایط بحرانی و نامناسب کشور را با کاهش مراجعات مردمی به مراکز درمانی تغییر داد، تصریح کرد: کشورهای اروپایی علی رغم وجود 3 برابری تخت های بیمارستانی در مقایسه با کشورمان، به دلیل ضعیف بودن شبکه بهداشتی در مهار کرونا ناموفق بودند.

وی وضعیت بیمارستان ها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: آمار تقریبی مراجعات سرپایی به یک دهم و بستری ها به یک سوم رسیده است. همچنین ظرفیت ICU و مراقبت های ویژه بیمارستان ها نیز خوب است.

جان بابایی با بیان اینکه هیچ کشوری تاکنون به پروتکل استانداردی برای درمان کرونا نرسیده است، افزود: در حال حاضر اکسیژن رسانی و  مراقبت صحیح اساسی ترین روش برای درمان بیماران است.

وی با اشاره به انتشار غیرحرفه ای مطلبی درخصوص داروی اثرگذار در درمان کرونا توسط همکار پزشک خود تصریح کرد: در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان قطعی بیماری کرونا معرفی نشده است.

معاون درمان وزارت بهداشت و درمان، ماندگاری پرسنل درمانی و نیروهای پرستاری در بیمارستان ها را عامل موفقیت در مهار کرونا دانست و افزود: ماندگاری پرسنل درمانی و پرستاران در بیمارستان‌ها موجب کاهش انتقال آلودگی و افزایش تجربه برای مراقبت و درمان بیماران شد. 

مراکز درمانی باید به مرور خدمات درمانی به بیماران غیرکرونایی را آغاز کنند

جان بابایی با بیان اینکه بعد از کرونا هر کشوری که زودتر به شرایط عادی بازگردد موفق تر خواهد بود، ادامه داد: همه مناطق کشور به جز مناطق حساس باید بازگشایی شوند و از طرفی مراکز درمانی نیز باید به مرور خدمات درمانی به بیماران غیرکرونایی را آغاز کنند.

تداوم شرایط بحرانی ، اقتصاد کشور را به صورت فرسایشی نابود می‌کند

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از روز اول باید قم قرنطینه می‌شد، باید با بیماری با قاطعیت برخورد می‌کردیم، وقتی بیماری در حال گسترش است و دیگران را مبتلا می‌کند نباید اجازه دهیم تا عامل بیماری به راحتی در جامعه بگردد.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور باید شخصا ریاست ستاد مقابله با کرونا را بر عهده بگیرد، افزود: تمامی کشور تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است، ما باید مدیریت و قرنطینه را به نحو مناسبی انجام دهیم تا مراجعه به بیمارستان ها و ازدحام جمعیت در مراکز درمانی کاهش یابد. اگر این وضعیت یک سال دیگر ادامه پیدا کند، اقتصاد کشور به صورت فرسایشی نابود می شود.

شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اقدامات بسیار خوبی در زمینه مهار بیماری کرونا انجام شده است که به دلیل محدودیت زمانی امکان ارائه گزارش کامل آن وجود ندارد، شرکت های ایرانی توانایی تولید داروهای مهم و اثرگذار را دارند و خوشبختانه امروز به مرحله ای رسیده ایم که می توانیم بخش زیادی از لوازم مورد نیاز برای مقابله با کرونا را صادر کنیم.

بر اساس این گزارش اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در ادامه جلسه نقطه نظرات خود را برای مهار بیماری کرونا در کشور مطرح کردند. /

پیام 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet