هدر موبایل
1399/02/02 21:04:20
سرویس سیاسی
نقوی حسینی در تشریح نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس:

واکاوی آثار کرونا بر امنیت داخلی و خارجی کشور/ نمره قابل قبول جمهوری اسلامی در مدیریت بحران کرونا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به بررسی آثار کرونا بر امنیت داخلی و خارجی کشور در حضور معاونان وزیر کشور و اطلاعات و سپاه و ناجاف گفت: جمهوری اسلامی علی‌رغم فشارهای فراوان توانست نمره قابل قبول در مدیریت بحران کرونا کسب کند.
واکاوی آثار کرونا بر امنیت داخلی و خارجی کشور/ نمره قابل قبول جمهوری اسلامی در مدیریت بحران کرونا سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به بررسی آثار کرونا بر امنیت داخلی و خارجی کشور در حضور معاونان وزیر کشور و اطلاعات و سپاه و ناجاف گفت: جمهوری اسلامی علی‌رغم فشارهای فراوان توانست نمره قابل قبول در مدیریت بحران کرونا کسب کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201902105902514967.jpg واکاوی,آثار,کرونا,بر,امنیت,داخلی,و,خارجی,کشور/,نمره,قابل,قبول,جمهوری,اسلامی,در,مدیریت,بحران,کرونا Icana

سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح  نشست امروز (سه‌شنبه 2 اردیبهشت ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور آقای ذوالفقاری معاون وزیر کشور، معاونان وزارت اطلاعات، نمایندگانی از سپاه پاسداران، ناجا و مرکز پژوهش‌های مجلس با اهداف بررسی آثار و عواقب کرونا بر امنیت داخلی و خارجی، گفت: معاون امنیتی وزیر کشور گزارشی از ستاد مقابله با کرونا ارائه کرد و گفت «وقتی اولین گزارش کرونا به دست ما در ٣٠ بهمن رسید بلافاصله کمیته مقابله با کرونا تشکیل شد و یکی از بخش‌های مهم آن همین کمیته بررسی امنیت و تاثیرات کرونا بر این حوزه بود.»

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای دوالفقاری ادامه داد و گفت که «محدودیت سازی ترددها و کنترل رفت و آمد هر استان در دستور کار قرار گرفت و برای استانها و هر منطقه طرح های مستقلی ارائه شد که البته طرح اولیه به دلیل شرایط اجتماعی مورد موافقت قرار نگرفت و به همین جهت موج اول سفرها را شاهد بودیم. ولی در مراحل بعدی طرح فاصله گذاری اجتماعی تصویب و اجرایی شد.»

کاهش مبتلایان به کرونا با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و اعمال محدودیت‌ها

وی افزود: معاون امنیتی وزیر کشور یادآور شد و گفت «در این زمینه نیروی انتظامی زحمت بسیاری کشیده، مردم نیز خیلی همکاری و همراهی کردند. در بخش ممنوعیت تجمعات و تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، حضور در پارک ها و تفرجگاه ها، مراکز تجاری، بازارها و غیره مردم همه گونه همراهی کردند لذا طرح به خوبی اجرایی شد. در حال حاضر بخش های ضروری و حیاتی کسب و کار و بخش های کم ریسک تر و کم خطر تر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی آغاز به کار کردند البته مدارس، دانشگاه ها به استثنایی دوره دکتری، زیارتگاه ها و نمازهای جمعه و جماعت هنوز تعطیل خواهند بود.»

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: آقای ذوالفقاری در ادامه افزود «در ابتدای اعمال و اجرای طرح، نزدیک به ۳ هزار نفر در شبانه روز مبتلا داشتیم اما الان حدود تعداد مبتلایان به کرونا به حدود هزار و 200 نفر رسیده است. این نشان‌دهنده موفقیت اجرای طرح هاست. در مبارزه با کرونا از مردم خیلی استفاده شد و انصافاً مردم به میدان آمدند. ما همچنین در حال بررسی دقیق از روند آینده هستیم و جلسات مستمری را در این زمینه با تمام دانشگاه‌ها برگزار می‌کنیم.»

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحات معاون امنیتی وزیر کشور، گفت: آقای دوالفقاری در ادامه گفت که «حوزه های درمانی، اقتصادی، تولیدی، اجتماعی و امنیتی را بررسی و پیش‌بینی کردیم و برنامه‌های لازم را نیز طراحی کرده ایم. در شرایط فعلی مهمترین موضوع سلامت و معیشت مردم توأمان است چراکه محدودیت ها برای مردم قابل تحمل است اما با توجه به شرایط کشور و زندگی مردم موضوع کسب و کار و فعالیت های آنها از ضروریات است بنابراین سلامت، معیشت و اقتصاد کشور و مردم را باید به نقطه تعادل برسانیم. در این راستا مهمترین برنامه تعیین و رعایت پروتکل های بهداشتی و همراهی مردم برای پیشگیری از شیوع دوباره ویروس است.»

ثبت نام ۷۵۰ هزار نفر در سامانه بیکاری پس از شیوع ویروس کرونا

 نقوی حسینی ادامه داد: معاون امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه برخی از اقشار و اصناف در شرایط فعلی مشکل معیشتی دارند، گفت که « حدود ۷۵۰ هزار نفر در سامانه بیکاری ثبت نام کردند که باید مورد حمایت قرار گیرند نیروهای ما باید نقاط آسیب‌پذیر و تهدید کننده که ممکن است در حوزه‌های اقتصادی خود نمایی کند را شناسایی و برای آنها چاره اندیشی کنند.» وی همچنین تاکید کرد «مهمترین عامل که می‌تواند به کاهش پیامدهای ناشی از بیماری کمک کند؛ انسجام، وحدت و هماهنگی‌های در سیاستگذاری، تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و جدیت در حل مشکلات مردم و برخورد صادقانه با مردم و بهره‌گیری از ظرفیت‌های اجتماعی است.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: معاون امنیتی وزیر کشور در ادامه توضیحات خود از تدابیر و هدایت‌های مقام معظم رهبری، نقش علما و مراجع در همراهی با اجرای طرح ها و همراهی بی‌بدیل مردم و جدیت و حضور استانداران، فرمانداران، اعضای ستادهای استانی و شهرستانی، نیروی انتظامی، بسیج مستضعفین، وزارت‌صمت، راه و شهرسازی، اطلاعات، مسئولین اصناف کشور، شهرداران سراسر کشور، جمعیت هلال احمر و به ویژه وزارت بهداشت و درمان، صدا و سیما، کمیته اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، کمیته‌های اجتماعی-امنیتی وزارت کشور که کمک کردند تا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا شود، تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود: آقای ذوالفقاری همچنین گفت که «دشمنان و معاندین ما هر کاری می توانستند از تحریم، اخبار کذب و فعالیت در فضای مجازی علیه ما کردند اما مسئولان کشور با تمام توان کار را مدیریت کردند. دشمنان خیلی تلاش کردند مردم را نسبت به آمار و ارقام و قدردانی از زحمات پرستاران و پزشکان و کادر درمانی بی اعتماد کنند اما شرایط برعکس شد و مردم در حال حاضر به آمار وزارت بهداشت اعتماد دارند و قدردان زحمات و تلاش کادر بهداشتی و درمانی هستند.»

ایستادگی جمهوری اسلامی در مقابل فشار دشمنان و مخالفان

نقوی حسینی تصریح کرد: در ادامه جلسه معاون وزیر اطلاعات گزارشی را ارائه کرد و گفت «با وجود اینکه بسیاری از کشورهای مدعی در مقابل این بحران به زانو در آمدند، جمهوری اسلامی با دقت و مدیریت جهادی عملکرد و نمره خیلی عالی دارد. ما با امکانات و منابعی که در اختیار داشتیم، فضای اقناعی را ایجاد کردیم که همه مردم به کمک آمدند و حمایت کردند.» وی همچنین ادامه داد «وزارتخانه آسیب شناسی و آینده نگری و تحلیل های دقیقی از شرایط دارد. به طور شبانه روزی نیروهای امنیتی کار کردند و گزارش خود را در اختیار مدیران ارشد نظام قرار دادند.»

وی ادامه داد: معاون وزیر اطلاعات افزود « شرایط در حوزه‌های اقتصادی، اشتغال و کسب و کار نیازمند توجه به آسیب هاست. برخی از دشمنان جمهوری اسلامی خیلی تلاش می‌کنند در این شرایط سوءاستفاده کنند اما نمی‌توانند هیچ حرکتی انجام دهند. مخالفان جمهوری اسلامی هم که خیلی امیدوار به بی اعتماد سازی مردم بودند با مشاهده مشارکت مردم به اهدافشان نرسیدند. آنها همیشه تلاش کرده‌اند تا تحرکات اجتماعی و صنفی را تحریک کنند اما مدیریت نظام با سیاست‌گذاری دقیق این مرحله را نیز مدیریت خواهد کرد.»

شناسایی سناریوهای مختلف عناصر و عوامل ضد امنیتی نظام و برنامه‌ مقابله با آنها

 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در ادامه جلسه یکی دیگر از معاونین وزارت اطلاعات به فرایندهای داخلی کرونا پرداخت و روند های مثبت و منفی آن را ترسیم کرد و گفت «عملکرد دقیق و عملیاتی مجریان همگرایی، همکاری و مشارکت بی‌نظیر مردم در حل مشکلات و فرهنگ مدنی و اجتماعی مردم ایران را به نمایش گذاشت به نوعی که ما در سایر کشورهای مدعی تمدن عکس آنها را دیدیم. امنیت روانی مردم و آثارسازی آنها از آینده و ترسیم دقیق افق آینده مهم است. مدیریت اجتماعی آینده و همچنین مدیریت افکار عمومی و رسیدگی به شرایط معیشتی اقشاری که در دوران کرونا خسارت جدی و اساسی دیده اند نیز از نکات مهمی است که باید توجه شود.»

نقوی حسینی یادآور شد: این معاون وزیر اطلاعات همچنین به بررسی ابعاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی شرایط کنونی اشاره کرد و گفت « ما به خوبی سیاه‌نمایی دشمنان و معاندین را می‌شناسیم. هیچ نوع فراخوانی از طرف آنان مورد استقبال قرار نگرفت. مردم به همکاری و حمایت روی آوردند لذا دستگاه‌های امنیتی سناریوهای مختلف عناصر و عوامل ضد امنیتی مخالفان، معاندین و دشمنان را می شناسند و برای همه آن سناریوها برنامه داریم.»

نیروی انتظامی در کنار مردم

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: در ادامه جلسه آقای ساجدی نیا از نیروی انتظامی نیز گزارشی از اقدامات و تلاش های ناجا در جریان مقابله با کرونا ارایه کرد و گفت «نیروی انتظامی در جریان مقابله با کرونا در کنار مردم بود و کلیه امکانات، بیمارستان‌ها، پاسگاه ها و فرماندهی ها را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار داد. در مجموع اقدامات جامعی انجام شده است.»

وی افزود: در ادامه جلسه امروز نماینده سپاه پاسداران ضمن ارائه گزارش از فعالیت‌های حوزه سپاه و بسیج برآوردهای خود را از پیامدهای حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه‌های اجتماعی ارائه کرد و گفت «جلسات مستمری با دستگاه‌های مختلف داشتیم و در جهت رفع موانع و تسریع مدیریت اجرایی تلاش کردیم. برآوردهای اجتماعی مبتنی بر اتفاقاتی است که در میان اقشار، خانواده‌ها، زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم، اقتصاد خانوادگی، اخلاق خانوادگی، روابط بین خانوادگی، محدودیت روابط خانوادگی و اجتماعی، افزایش گرایش به استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی، افزایش ناامنی های اجتماعی مثل سرقت شاهد هستیم.»

جمع بندی مشکلات در سه حوزه روانی، اقتصادی و درمانی

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: وی تاکید کرد و گفت «این شرایط را به شرایط اقتصادی که برای خانواده ها پیش آمد، اضافه کنید. هشتاد درصد پروازهای داخلی قطع شد، پروازهای خارجی کنسل شد، مراکز مهم اقتصادی، بنگاه‌ها و هتل ها که همه در رکود اقتصادی و واقعی آن تأثیر دارند، نیز تعطیل شدند. البته ظرفیت‌های بالایی هم داریم و نیازمند برنامه‌ریزی هستیم به طور کلی در سه حوزه روانی، اقتصادی و درمانی شاهد مشکلاتی هستیم که باید برای آنها فکر اساسی کنیم و برنامه داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در ادامه جلسه آقایان مصطفی کواکبیان، علاءالدین بروجردی، محمدجواد جمالی نوبندگانی و مسعود گودرزی اظهار نظر کردند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet