ایام محرم 1398
1388/08/06 14:46:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار اردوغان:

نقش ایران و ترکیه در تحولات منطقه مکمل یکدیگر است

**رییس مجلس شورای اسلامی نقش ایران و ترکیه را در تحولات منطقی راهبردی و مکمل یکدیگر دانست و تاکید کرد: همکاری دو کشور می‌تواند موجب تقویت و تحکیم آرامش و امنیت در منطقه گردد

به گزارش خانه ملت، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در ادامه گفتگو و تبادل نظر با مقامات عالی‌رتبه کشورمان پیش از ظهر امروز چهارشنبه با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در این دیدار مراودات و پیوند‌های دو ملت را عمیق‌ خوانده و بر ضرورت تحکیم و تقویت مناسبات دو کشور در تمامی عرصه‌ها تاکید کردند.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اظهار خرسندی از روند رو به رشد همکاری‌های دو کشور در تمامی عرصه‌ها، سفر نخست‌ وزیر ترکیه به کشورمان را بسیار با اهمیت و مهم خواند و ابراز اطمینان کرد این سفر فصل نوین در همکاری‌های دوستانه دو کشور در زمینه‌های گوناگون خواهد گشود.

وی دو کشور را دارای پیشینه فرهنگی دیرینه و نمایندگان دو تمدن بزرگ در منطقه دانست و افزود: این پیشینه دیرینه فرهنگی باعث ایجاد روابطی پایدار و مستحکم میان ایران و ترکیه شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در همین راستا از مولانا به عنوان فرهنگ مشترک و عامل پیوند دو ملت یاد کرد و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه و گسترش مناسبات برادرانه با ترکیه قایل نیست.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات منطقه از جمله افغانستان، عراق و فلسطین اشاره کرد و نقش ایران و ترکیه در آنها را راهبردی و مکمل یکدیگر خواند و افزود: همکاری دو کشور می‌تواند موجب تقویت و تحکیم آرامش و امنیت در منطقه گردد.

وی در همین زمینه موضع‌گیری نخست وزیر ترکیه در مسئله فلسطین و به ویژه غزه را ستایش برانگیز دانست و تاکید کرد: این موضع‌گیری‌ها موجب تقویت جایگاه و نقش آفرینی آنکارا در منطقه و جهان اسلام می‌شود.

براساس این گزارش نخست وزیر ترکیه نیز در این دیدار روابط دو کشور را فراتر از مناسبات دوستانه خواند و افزود: ایران و ترکیه دارای یک فرهنگ و تمدن مشترک هستند.

وی مذاکرات خود با مقامات عالی‌رتبه سیاسی کشورمان را بسیار رضایت بخش خواند و همکاری و همبستگی میان دو کشور را بسیار مهم دانست.

رجب‌طیب اردغان در ادامه با بیان این که منطقه دوران مشکلی را می‌گذراند گفت: در این شرایط ایران و ترکیه مسئولیت‌های مهمی برعهده دارند. وی افزود: ما مجبوریم در منطقه‌ صلح را برقرار کنیم و راه حل آن نیز بدست کشورهای منطقه است و نباید راه حلی از خارج منطقه بر آن تحمیل گردد.

وی در ادامه به تحولات فلسطین به ویژه اوضاع غزه و مواضع ترکیه در اجلاس داووس و لغو مانور نظامی مشترک با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و آن را برخاسته از دیدگاه انسانی خواند و خواستار همکاری‌ مشترک کشورهای اسلامی برای کمک به غزه شد.

نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود همکاری‌های پارلمانی ایران و ترکیه را بسیار مهم دانست و افزود: این مناسبات موجب تقویت تفاهم و مناسبات دوستانه دو کشور در سایر زمینه‌ها خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet