ایام محرم 1398
1388/08/06 16:41:00
سرویس بین الملل
اردوغان خواهان افزایش روابط 30 میلیارد دلاری با ایران شد

آمادگی ایران برای پیوستن به قانون مبادلات تجاری کشورهای اسلامی

**علی‌اکبر آقائی، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه از جزئیات دیدار لاریجانی با اردوغان خبر داد.

نماینده سلماس که در گفتگو باخبرنگار خانه ملت سخن می‌گفت در پاسخ به این سئوال که در دیدار آقای لاریجانی با نخست‌ وزیر ترکیه در ارتباط با تعامل پارلمانی دو کشور نیز بحثی صورت گرفت، اظهار داشت: نخست وزیر ترکیه در این دیدار از آقای لاریجانی درخواست کردند تا به قانون مبادلات تجاری کشورهای اسلامی به پیوندد.

وی افزود: این قانون تاکنون از سوی نه کشور از جمله عربستان، ‌ترکیه، عمان، بحرین، قطر و ...  به تصویب رسیده است و رییس مجلس نیز از آمادگی مجلس برای تصویب این قانون خبر دادند.

رییس گروه دوستی ایران و ترکیه با اشاره به موافقتنامه‌های امضاء شده طی دو روز حضور اردوغان در تهران اظهار داشت: این موافقتنامه‌ها در بخش اقتصادی به ویژه کشاورزی بین طرفین رد و بدل شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ایران و ترکیه ده میلیارد دلار برآورد می‌شود اما نخست‌وزیر ترکیه در دیدارهایی که با آقای لاریجانی، احمدی‌نژاد و رحیمی روسای مجلس، رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور داشتند ابراز تمایل کردند که سطح این مبادلات تا مرز سی‌ میلیارد دلار افزایش یابد.

آقائی خاطر نشان کرد: مواضع اردوغان در ارتباط با مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله فلسطین مورد تحلیل مقامات جمهوری اسلامی از جمله رییس مجلس قرار گرفت.

وی افزود: نخست وزیر ترکیه از جمله شخصیت‌هایی بودند که در اجلاس داووس مواضع تحسین برانگیزی در ارتباط با جنایات صورت گرفته از سوی رژیم صهیونیستی در غزه داشت.

آقائی افزود: همچنین دولت ترکیه اخیراً در حمایت از مردم غزه و فلسطین از شرکت در مانور مشترک اسرائیل و ناتو انصراف داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet