خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/02/17 07:57:00
سرویس سیاسی
خانه ملت در میزگردی بررسی کرد

مقابله با قاچاق و تحقق کامل دولت الکترونیک، مهمترین الزامات تحقق شعار سال

سه چهره صاحبنظر در مجلس با حضور در میزگرد خبرگزاری خانه ملت در ارتباط با راهکارهای تحقق شعار سال، مقابله با و واردات بی رویه و قاچاق در کنار تحقق کامل دولت الکترونیک را لازمه جهش تولید دانستند.
مقابله با قاچاق و تحقق کامل دولت الکترونیک، مهمترین الزامات تحقق شعار سال سه چهره صاحبنظر در مجلس با حضور در میزگرد خبرگزاری خانه ملت در ارتباط با راهکارهای تحقق شعار سال، مقابله با و واردات بی رویه و قاچاق در کنار تحقق کامل دولت الکترونیک را لازمه جهش تولید دانستند. https://cdn.icana.ir/d/019/202005106901086701.jpg مقابله,با,قاچاق,و,تحقق,کامل,دولت,الکترونیک،,مهمترین,الزامات تحقق,شعار,سال Icana

خبرگزاری خانه ملت - حسین حیات بخش: سال ۹۹ با قرنطینه خانگی بر اثر شیوع ویروس کرونا آغاز شد. با این حال فرصت های بی‌مانندی هنوز پیش روی همه ما است. از مسوولان گرفته تا مردم برای استفاده از ظرفیت هایی که بی‌توجه از دست می‌روند؛ برای مسوول از دست رفتن فرصت خدمت، آبادانی و پیشرفت کشور و برای مردم نیز تلاش برای بهتر شدن زندگی و نقش موثر در پیشرفت جامعه.

بحران کرونا با تمام نکات منفی اما ارزش و معنای حقیقی زندگی را به ما متذکر شد؛ اینکه زندگی فرصت‌های بسیاری برای تلاش مجدانه دارد که گاهی بدون توجه از کنار آن عبور می‌کنیم و باید قدر آن را بدانیم.

رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر با نامگذاری اقتصادی سال ها، بارها بر اهمیت قوی شدن کشور با پیشرفت اقتصادی تاکید کرده‌ و در دو سال اخیر نیز نام سال را به تولید مزین کرده‌اند: سال ۹۸ به نام رونق تولید و سال ۹۹ نیز جهش تولید. ایشان سال ۹۷ را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند، همان سالی که توجه همگان بر اولویت خرید اجناس و تولیدات ایرانی جلب شد. رهبر معظم انقلاب سال ۹۶ را هم اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیدند. چرا که در شرایط تحریم های آمریکا علیه ملت ایران، این اقتصاد مقاومتی است که می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و راه توسعه را هموار سازد.

اقتصاد مقاومتی در شرایط تحریم به قدری شاه کلید توسعه است که سال پیش از آن یعنی سال ۱۳۹۵ را نیز رهبر انقلاب اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاشتند. سال ۹۴ را دولت و ملت، همدلی و همزبانی و سال ۹۳، اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیده شد. رهبر معظم انقلاب سال ۹۲ را حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری کردند، سال ۹۱ تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و سال ۹۰ نیز با عنوان جهاد اقتصادی مزین شد. با نامگذاری سال ۸۹ با عنوان همت مضاعف و کار مضاعف بر همت همگانی برای رشد اقتصادی تاکید شد. تولید یا فرآوری، از اصطلاحات علم اقتصاد، به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است.

به این ترتیب در یک دهه گذشته، کلیدواژه شعار سال، اقتصاد و تولید بوده است. موضوعی که در شرایط کنونی کشور، اهمیت ان بیش از پیش بر همگان روشن شده است.

فعالیت تولیدی سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد. بی تردید جهش تولید که امسال مزین به این عنوان است و منجر به افزایش تولید ناخالص داخلی یا همان GDP و پیشرفت اقتصادی می شود، یکی از ابزارهای قدرت هر کشوری است. تولید ناخالص داخلی یکی از مقیاس‌های اندازه اقتصاد است که ارزش کل کالاها و خدمات نهایی تولید شده در کشور در یک بازه زمانی معین را با توجه به واحد پول جاری اندازه‌گیری می‌کند.

در این تعریف منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای زنجیر تولید قرار گرفته‌اند و خود آنها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی‌شوند. اما این هدف نیازمند برنامه ریزی، تلاش و کوششی است که بتواند بنیه اقتصادی کشور را تقویت و هدف نامگذاری سال را محقق کند.

رهبر معظم انقلاب در سخنان زنده تلویزیونی شان در نوروز، خطاب به ملت ایران فرمودند که جهش تولید یکی از ابزارهای قوی‌شدن است که البته الزاماتی از جمله مقابله با قاچاق کالا و واردات بی رویه، اعطای مشوق ها به تولیدکنندگان و برخورد قضایی با سوءاستفاده‌کنندگان از کمک های دولتی دارد که این کارها باید امسال انجام شود.

حال دولت می تواند تمامی ظرفیت های کشور را برای جهش در تولید بکار گیرد، این ظرفیت می تواند بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و هر بستر دیگر توسعه باشد و به طور قطع مردم نیز پس از تجربه رنج همه گیری کرونا، سال متفاوتی را برای تکاپو و پیشرفت پیش رو دارند.​

با توجه اهمیت شعار سال ، خبرگزاری خانه‌ملت در میزگردی، موضوع "جهش تولید و راه های تحقق آن" به بحث گذاشت. «حمید رضا فولادگر» رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی،  «امیر خجسته» نایب رئیس کمیسیون اصل 90 و رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی و «سید حمایت میرزاده» سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالاتی مشترک که خانه ملت با آنها در میان گذاشته بود، به واکاوی این موضوع پرداختند که مشروح ان را در ادامه می خوانید.

دولتمردان همت کنند

-رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر با نامگذاری اقتصادی سال ها، بارها بر اهمیت قوی شدن کشور با پیشرفت اقتصادی تاکید کرده‌اند و در دو سال اخیر نیز نام سال را به تولید مزین کرده‌اند، سال ۹۸ به نام رونق تولید و سال ۹۹ نیز جهش تولید با توجه به شیوع کرونا چگونه شعار امسال قابل تحقق است ؟

فولادگر: همانطور که گفتید بیش از ۱۰ سال است که نامگذاری سال ها اقتصادی است و این امر نشان می‌دهد که همچنان مسائل اقتصادی باید اولویت اول مسئولین باشد دوم اینکه در سه سال اخیر نامگذاری های سال از سوی  رهبری معظم انقلاب در بحث تولید متمرکز شده است. راهکار برون رفت از شرایط رکود و تورم اقتصادی فعلی حمایت از تولید است و تحقق این مهم می‌تواند ضمن این که منجر به خروج از حالت رکود وکاهش تورم شود  موجب رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال  خواهد شد.

استفاده از توان داخلی موجب افزایش تولید ناخالص ملی و تقویت پول می شود. رهبری انقلاب بحث جهش تولید را در زمان شیوع ویروس کرونا مطرح کردند درست موقعی که شرایط کرونایی بر کشور حاکم است. ممکن است برای مردم این سوال  شود که  چرا در این شرایط جهش تولید مطرح شده است؟ اتفاقاً طرح این موضوع از سوی مقام معظم رهبری نشانه دورنگری و بلند نگری ایشان است.

کرونا یک دوره ای دارد که می گذرد اما آثار رکودی آن تا مدت ها بر اقتصاد کشورمان باقی می‌ماند بنابراین طرح جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری درست بوده و با آثار اقتصادی کرونا مرتبط است.

خجسته: همانطور که مستحضرید مقام معظم رهبری دوای درد را به جامعه تزریق کردند و آن رونق تولید و جهش بود. حقیقتاً با این شعاری که ایشان برای سال 99 انتخاب کردند راه درست را در شرایط فعلی ترسیم کردند. همه مسئولان ما با توجه به تحریم‌ها و فشارهای بین المللی ابرقدرت‌های مانند آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی که خود فروخته و مزدور هستند و از جهات مختلف فشار می‌آورند تا ما در زمینه اقتصادی با مشکل مواجه شویم در راستای تحقق جهش تولید باید تلاش مضاعف کنند.

در سال گذشته که رونق تولید نامگذاری شده بود تمام توان مسئولین بایستی بر این امر بود تا در سال 99 جهش تولید محقق شود  یعنی اگر قبلا میزان تولید کشورمان  سالانه ۱۰ هزار تن بوده در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده باید به ۳۰ هزار تن برسد. به دنیا نشان دادیم در زمینه تولید گندم خودکفا شدیم و این امر نشان می دهد که در بسیاری از موارد  ظرفیت های بالایی را داریم تا  اکثر کالاهای وارداتی در کشور تولید شود.

تحقق جهش تولید نیاز به همت مسئولین دارد و در صورت تحقق این امر همانطور که توانستیم در زمینه موشکی خوب بدرخشیم و جزو قدرت های منطقه باشیم در بحث تولید می توانیم همین شرایط  را رقم بزنیم. متاسفانه در زمینه حمایت از تولید تاکنون اقدامات خوبی صورت نگرفته است بر این اساس با اعتماد کامل به ظرفیت های موجود داخلی و  استفاده از  آن  با وجود شیوع ویروس کرونا می توانیم جهش تولید را عملی کنیم.

دولت با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا  تولیدکنندگان و کشاورزان را باید یاری کند به خصوص اینکه با تعطیلی مقطعی کارخانه ها مواجه شدیم و تولید به مشکل برخورده است بنابراین منابع لازم به تولیدکنندگان تزریق شود تا جهش تولید را داشته باشیم. قطعا کرونا نمی تواند مانع تحقق جهش تولید شود و امسال با عزمیکه در تولید کنندگان ما وجود دارد این امر مهم محقق خواهد شد و باید بدانیم که اگر رونق تولید نداشته باشیم آسیب پذیر خواهیم بود و ابرقدرت ها به خصوص استکبار جهانی کشورمان از این ناحیه مورد آسیب قرار خواهند داد.

شیوع ویروس کرونا هم تهدید است و هم فرصت بر این اساس باید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و تلاش شود تا در آینده نزدیک به یکی از قدرت‌های اقتصادی در دنیا تبدیل شویم البته لازمه آن تحقق رونق تولید و جهش تولید است.

میرزاده: همانطور که استحضار دارید انصافاً کشورمان در این مدت راه چندین ساله را طی کرده است  بخصوص در شرایطی که هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران تحت فشار خارجی و فضای سنگین رسانه‌ای نبوده و بخواهد با تحریم ها دست و پنجه نرم کند. مشکلاتی که دشمنان ایجاد کرده‌اند منجر شد تا کشور روی پای خودش بایستد و مسئولان در شرایط آرامی بتوانند کشور را اداره کنند البته کمتر چنین مواردی را می توان در تاریخ سایر کشورها دید.

در بحث تولید در شرایطی هستیم که هیچ کشوری تمام نیازهای مواد اولیه تولیدش را در داخل نمی‌تواند تامین کند و از خارج تهیه می شود  تا یک محصول تولید شود اما در کشورمان که ظرفیت های بالا وجود دارد  تا همان مواد اولیه در داخل تولید شود. بنابراین قبل از هر چیزی ما در بحث تولید باید قدردان تولیدکنندگان و کارگران باشیم و باید افتخار کنیم که در این شرایط خاص درمحیط آرامی زندگی می کنیم.

جهش تولید یعنی شتابان کردن رشد اقتصادی کشور با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی

-مقام معظم رهبری در سخنان زنده و تلویزیونی خود خطاب به ملت ایران به‌ مناسبت عید مبعث و سال نو فرمودند که جهش تولید یکی از ابزارهای قوی‌شدن است. از نظر شما الزامات آن چیست ؟

فولادگر: در کمیسیون حمایت از تولید ملی با مرکز پژوهش ها آمدیم تولید از دیدگاه مقام معظم رهبری را به بحث گذاشتیم حتی نظرات صاحب نظران و بخش خصوصی گرفتیم. جمع‌بندی ما این بود که جهش تولید یعنی شتابان کردن رشد اقتصادی کشور یعنی رسیدن به یک رشد پایدار با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در کشور اما تحقق این امر الزاماتی دارد که یکی از مهمترین آن شناخت ظرفیت است. 

بخشی دیگر نرم افزاری و سخت افزاری است؛ نرم افزاری یعنی نیروی انسانی متخصص نیروی جوان با استعداد فعال در کشور و بخش خصوصی با تجربه ما است. یکی دیگر سیاست‌های نظام  و مصوبه های شورای اقتصادی است. قسمت سخت افزاری یعنی این که امکانات و تجهیزات سرمایه در بخش های مختلف تولید است که داریم و برایش تعاریفی صورت گرفته است. 

صنعت ۱۰ بخش دارد عبارت است از صنایع معدنی نفت،گاز، انرژی،پتروشیمی،کشاورزی،مسکن ،ساختمان،گردشگری،فناوری اطلاعات  و حمل و نقل که باید ظرفیت شناسی انجام شود تا بتوانیم به الزامات جدید تولید دست یابیم.

خجسته: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودنددر زمینه اقتصاد باید قوی شویم و در زمینه تولید و رفع نیازهای کشور یکی از ابزارهای تحقق جهش تولید عزم و اراده دولتمردان است. مسئولین ما می‌دانند که مردم هر جا که میدان باشدحضور پیدا می کنند وکلام مقام معظم رهبری را روی چشمانشان می گذارند همین طور که در ۴۱ سال اخیر با وجود فراز و نشیب‌های بسیار مردم پشت سر نظام بودند.

مسئولان امکانات لازم را در اختیار تولید کنندگان بگذارند و به مشکلات آن ها رسیدگی کنند همچنین به آن ها تسهیلات ارائه دهند و به آنها توجه کنند. با توجه به طرح موضوع جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری تمام ظرفیت‌های کشور باید فعال شود تا میزان صادرات افزایش پیدا کند.

وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت باید به این موضوع ورود پیدا کنند به واحدهای تولیدی توجه کنند و نیازهای آنها را برطرف کنند زیرا  این امر مهم است. اینگونه نباشد که مانند ماجرای زنده به گور شدن جوجه های یک روزه زمانی که نهاده های دامی در کشتی میان دریا قرار دارد متاسفانه شاهد آن بودیم که یک شخصی که انحصار را در اختیار دارد چه بلایی را سر کشورمان آورد و امروز می بینیم که به یک قدرت تبدیل شده است.

اما سوالی که مطرح می شود  این است که چه کسی این شخص را به یک قدرت تبدیل کرده است چرا مسئولین ما به این شخص قدرت داده اند که امروز بتواند در خصوص خوراک دام و طیور تعیین تکلیف کند و  تمامی تولیدکنندگان متضرر شوند. از تمامی دولتمندان می‌خواهم که تمام توان خود را برای حمایت از تولید به کار بگیرند.

میرزاده: شرایط عادی نیست باید بپذیریم که نمی توانیم به راحتی به شرایط عادی گذشته برگردیم، باید شیفت های کاری اضافه شود و در فکر تغییر خط تولیدمان باشیم تا مسیر تولیدکنندگان در راستای تامین نیاز های کشور باشد.

 بهتر از هر سازمانی مراکز تولیدی می‌توانند در این رابطه صحبت کنند یعنی نمایندگان واقعی مراکز تولیدی در مراکز تصمیم‌گیری باید ایفای نقش کنند.

شکاف عمیقی بین دانشگاه و تولید کنندگان وجود دارد

-دولت در راستای تحقق شعار جهش تولید چه اقداماتی باید انجام دهد و مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانون گذاری کشور چگونه می تواند دولت را در این مسیر یاری دهد ؟

فولادگر: تحریم‌ها به خودی خود در این چند ساله تهدید بود که این تهدید به فرصت تبدیل شد و هنوز راه زیادی را داریم که طی  کنیم اما تحریم ها سبب شدکه در اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی به نفت در بودجه داشته باشیم و با تحریم ها این کار زودتر انجام شد به طوری که امسال در بودجه ۹۹ وابستگی مستقیم به نفت کمتر از ۱۰ درصد شده است اگرچه کشور خود را به گونه آماده کرد تا با وجود کاهش قیمت نفت اقتصاد کشورمان زیرورو نشود.

اگر از سوی دولت مدیریت جهادی بیشتری صورت گرفته بود تاثیر فروش و کاهش قیمت نفت بر اقتصاد کشور کمتر بود اما با این حال فرصت جهت تولید فرصت خوبی است تا فشار تحریم ها بر اقتصاد کشورمان کم کنیم و تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

خجسته: آنچه که دولت در زمینه قانونگذاری نیاز دارد مجلس شورای اسلامی با قدرت برطرف کرده و  از دولت در زمینه حمایت از تولید کنندگان حمایت می کند. مجلس باید نظارت کند و نباید دولت را به حال خود رها کند چون ممکن نیست چه اتفاقی قرار است بعدا رخ دهد. مجلس باید از دولت حمایت های قانونی داشته باشد و  مصوبات را نظارت و پیگیری کند.

دولت در زمینه حمایت از تولید تمام ظرفیت‌های خود را به کار بگیرد،وزارتخانه های اقتصادی باید از نزدیک با مشکلات تولیدکنندگان آشنا شوند و از آنها حمایت کنند  تا محصولات روی دست تولید کننده نماند. متاسفانه دلالان محصولات تولیدی را ارزان در داخل می خرند و  در خارج کشور به قیمت گزاف می فروشند. دولت  در تمامی زمینه ها باید ورود پیدا کند و از تولید کنندگان حمایت مالی کند.

دولت باید نظارت کند تا تولیدات داخلی را یک عده دلال به ناحق محصولات را به فروش می‌رسانند کنترل کند تا به دست مصرف‌کننده داخلی برسد.

میرزاده: آنچه که در این شرایط من احساس می‌کنم این است که نباید جلوی تولیدکنندگان محدودیت ایجاد کرد و نیازهای آن ها باید برطرف شود اگر چه خود دولت هم مشکل داشته باشد. یکی از موارد دیگر این است که ما بیاییم موانع موجود  را در مسیر راهشان را برداریم  ممکن است دو بخش باشدکه  یک بخش را مجلس می تواند با عنوان قانون گذاری بر طرف کند بروکراسی اداری است.

طولانی بودن مسیر برخی از امور باعث شده تولیدکننده به چندین اداره مراجعه کند تا بتواند یک مجوز را  برای صادرات اخذ کند یا وارداتی را برای تامین نیازهای اولیه کارخانه ها  انجام دهد. بنابراین بحث بروکراسی اداری که خیلی از آن ها در طول زمان ایجاد شده و موجب موازیکاری شده باید دولت آستین‌ها را بالا بزند و با حضور نمایندگان تشکل های تولیدی در دستگاه‌های اجرایی تصمیم‌گیری لازم را اتخاذ کرده و  موانع موجود بررسی و برطرف کند.

ممکن است که بخشی از این کار بر عهده مجلس باشد که بر حسب قانون گذاری انجام گرفته و در یک مقطع زمانی تصویب قانون لازم بوده است اما اکنون برای جهش تولید باید لغو شود. بخش هایی از قانون که لازم است مورد بازنگری واقع شود باید از سوی دولت یا نمایندگان واقعی تولید کنندگان به مجلس اعلام شود تا این اقدام انجام شود. ما باید اعتراف کنیم و بپذیریم که دانشگاه ها با مراکز تولیدی فاصله فوق العاده زیادی دارند و نمونه‌های اندکی هستند که به آن ها  افتخار می‌کنیم  اما نمی‌توانیم قضاوت کنیم.

در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مراکز پژوهشی ارتباطات دانشگاه با مرکز پژوهشی موارد اندک هستند اگر چه روز به روز شرکت های دانش بنیان گسترش پیدا می‌کنند و ارزشمند است اما به صورت عمومی در بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و تولیدی شکاف عمیقی وجود دارد یعنی به این صورت که مراکز تولیدی سنتی  بر اساس نیازشان به دانشگاه ها مراجعه می کنند.

با وجود این که دانشگاه های ما هیچ ارتباطی با صنعت نداشتند اما مراکز پژوهشی ،علمی ،اساتید و دانشجویان با موفقیت هایی خود نشان دادند چه درجه ای در مراکز پژوهشی داریم و چه جایگاهی برای دانشگاه‌ها قائل شدیم اما هیچ وقت موضوع ارتباط با صنعت را جدی نگرفتیم. در مجلات خارجی چندین مقاله و پایان نامه داخلی چاپ شده  بنابراین امروز وقت آن است که هم مراکز تولید بتوانند با دنیا رقابت کنند و کیفیت محصول خود را افزایش دهند و این که در بازارهای جهانی جایگاهی برای خود کسب کنند.

از طرفی دیگر دانشگاهی ما به سمتی باید حرکت کنند که یافته‌های پژوهشی کاربردی باشد و موجب اشتغال زایی شود و مشکلات کشور را حل کند نه اینکه صرفا دانشگاه ادامه حیات دهد و اساتید ارتقاء علمی یابند.

دانشگاه ها پژوهش های کاربردی را  بر اساس اعلام نیاز مراکز تولیدی انجام دهند و مراکز تولیدی هم موظف شوند که از یافته ها آن ها استفاده کنند.

وزارت امور خارجه  تاثیر بسیاری در تحقق جهش تولید دارد

-با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا در عرصه سیاست خارجی چه اقداماتی باید جهت تحقق شعار سال جاری انجام شود؟

فولادگر: تحریم‌ها به خودی خود در این چند ساله تهدید بود که این تهدید به فرصت تبدیل شد و هنوز راه زیادی را داریم که طی کنیم اما سبب شد که در اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی به نفت در بودجه داشته باشیم اما با تحریم ها این کار زودتر انجام شد که امسال در بودجه ۹۹ وابستگی مستقیم به نفت کمتر از ۱۰ درصد شده است.

کشور خود را به گونه آماده کرده است که با وجود کاهش فروش نفت و قیمت نباید اقتصاد کشورمان زیر رو شود. اگر از سوی دولت مدیریت جهادی بیشتری صورت گرفته بود تاثیر فروش و کاهش قیمت نفت بر اقتصاد کشور کمتر بود اما با این حال جهت تولید فرصت خوبی است تا ما تحریم بر اقتصاد مان کم کنیم و تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

خجسته: در زمینه سیاست خارجی دستگاه دیپلماسی آثار تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان را به مردم دنیا نشان دهد و باید ظلمیکه به مردم ما می‌شود مطلع کند. وزارت امور خارجه باید بتواند تمام دوستانی که داریم به خصوص کشورهای همسایه را به خوبی جذب کند و تجاری بیشتری داشته باشیم. در شرایطی که  اسرائیل و آمریکا تلاش دارند تولید ما را به هر نحو ممکن زمین‌گیرکنند باید به سمتی حرکت کنیم تحریم‌ها بی‌خاصیت شود . وزارت امور خارجه  تاثیر بسیاری در تحقق جهش تولید دارد چون باید ظلم در حق مردم ایران می شود به تمام جهانیان اعلام کند.

میرزاده: هیچ کشوری نمی تواند دور خود دیوار آهنین بکشد و به تنهایی بگوید که این کشتی طوفان زده را می توانم به ساحل برسانم باید ارتباطات بین المللی تقویت شود و تعامل لازم است چرا که پیشرفت و توسعه هر کشوری در گروه همکاری های بین المللی است. اگر کشور توسعه یافته و موفقی هستیم باید برای اینکه اشتغال باشد و برای اینکه باید بتوانیم صادرات داشته باشیم و کیفیت کالاها ارتقا پیدا کند تبادلات بین المللی داشته باشیم.

در زمینه علمی پژوهشی باید از دستاوردهای کشورهای دیگر استفاده کنیم بنابراین تعامل ضروریست در این موضوع شکی نیست و وزارت خارجه هم نقش اساسی و کلیدی در این رابطه دارد. باید حقانیت کشورمان را به عنوان یک کشور صلح‌طلب و متمدن به جهانیان اعلام شود و  از سوی دیگر دستاورد های علمی و پژوهشی  ارزشمندی که می‌تواند در خیلی از کشورهای دیگر کاربرد داشته باشد به نمایش بگذارد. به خصوص برای کشورهایی که فکر انحصار، استثمار و از بین بردن دستاورهای دیگر کشور ها را ندارند و روحیه استعماری در آن ها جایی ندارد معرفی شود.

 می‌توانیم با سایر کشور های تعامل  بیشتر کنیم و این شرایط در حال حاضر برای ما فراهم است. درست است که کرونا برای ما تهدید بزرگی محسوب می‌شود اما این فرصت طلایی ایجاد کرده تا دیوارها برداشته شود.همه بدانیم که در یک کشتی سوار شدیم که اگر یکی از آن را سوراخ کند همگی مان را غرق می شویم.

قاچاق کالا از طریق گمرک ها و بنادر خنجر از پشت است

-یکی از الزامات تحقق جهش تولید مقابله با قاچاق کالا و واردات بی رویه و برخورد قضایی با سوء استفاده‌کنندگان از کمک های دولتی مجلس به تحقق این امر می تواند چگونه کمک کند؟

فولادگر: یکی از کمک های مجلس تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا بود که در دو مرحله اصلاح شد و در حال حاضر در دستور کار مجلس قرار دارد و دست دولت در این رابطه باز شده است.

بخش دیگر نظارت است که کمیسیون های مربوطه کار نظارتی خود را باید بیشتر انجام دهند و بخش دیگر خود دولت است که باید این موضوع را بیشتر جلو ببرند البته با این تفاوت نرخ ارزی که اتفاق افتاد جاذبه قاچاق واردات کالا کم شد یعنی یک سری از کالاها با با این تفاوت قیمت دیگر جاذبه ندارد که باید از این فرصت استفاده کرد.

از طرف دیگر ممکن است در سایر موارد قاچاق از طریق موادی داخلی صادرات صورت گیردکه باید در این امر نظارت کرد و در بحث واردات بی‌رویه هم که قانون استفاده حداکثری از تولیدات داخلی کشور در مجلس تصویب شد. این قانون فرصت خوبی است تا در بحث واردات مدیریت شده و با واردات بی رویه مقابله شود. در بحث کرونا و جهش تولید یکی از الزامات که برای ما روشن کرد تحقق کامل دولت الکترونیک و مقررات زدایی در فضای کسب و کار بود.

امروز مشخص شد کشوری که دارای دولت الکترونیک کاملتر  است ترددهای مردم  از جمله  سفرهای درون شهری و برون شهری به حداقل رسیده یا در زمینه مقابله با ویروس کرونا موفقیت  بیشتری داشتند چون مردم نیاز نداشتند برای هر کار اداری حضور فیزیکی پیدا کنند. بنابراین یکی از این الزامات جهش تولید در کرونا تحقق دولت الکترونیک و شهر الکترونیک همچنین استفاده از ظرفیت های دیجیتالی و الکترونیکی است که موجب کاهش مراجعات مردم می شود.

دومین مورد برداشتن مقررات اضافی  به منظور بهبود فضای کسب و کار است  که یکی از الزامات اصلی است و  در این مدت  مجلس قوانین خوبی را تصویب کرد که دولت آن ها را در سرلوحه کار خود قرار دهد.

خجسته: قاچاق کالا از طریق گمرک ها و بنادر خنجر از پشت است و با ادامه این روند تولید نابود می‌شود و دیگر نمی‌توانیم بگوییم که جهش تولید داریم اگر چه ممکن است  در چنین شرایطی باز هم تولید داشته باشیم. به این شکل که قیمت تمام شده مانند گندم بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان تمام می شود ناگهان گندم هایی وارد می‌شوند که دارای قیمت های کمتری نسبت به گندم های داخل هستند و مردم اقدام به خریداری آن ها می کنند که منجر به ضرر به تولیدکنندگان  می‌شود. خوشبختانه با تلاش مسئولان توانستیم تا میزان ۷۰ درصد جلوی قاچاق بگیریم و پیگیری‌های لازم انجام شده و افرادی که در بحث قاچاق حرف اول را می زدند را شناسایی و به قوه قضاییه معرفی کردیم و برخورد با آنها صورت گرفت.

در گذشته از زمین و آسمان کالاهای قاچاق وارد کشور می شد اما برای جهش تولید باید جلوی قاچاق گرفته شود و باید تمام گمرک های کشور کاملاً کنترل شود تا جهش تولید محقق شود. مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ باید بر این امر نظارت کنند چرا که نظارت هزینه دارد و به خاطر اینکه هزینه دارد به این موضوعات ورود پیدا نمی کنند.

قاچاق اقتصاد کشورمان را نابود کرده است و موجب تضعیف تولید داخلی شده به عنوان نمونه گندم آلوده پاکستان وارد ایران می کنند تا تولیدات داخلی را تحت تاثیر قرار دهند بر این اساس باید جلوی قاچاق گرفته شود و نگذاریم تا آن را نابود کند. 

به نظر می رسد که حمایت از تولید کنندگان،مقابله با واردات بی رویه و قاچاق،تحقق کامل دولت الکترونیک لازمه های تحقق جهش تولید هستند که این امر نیازمند توجه و ارائه برنامه مدون  از سوی دولت است و مجلس شورای اسلامی و نمایندگان در امر قانون گذاری قطعا دولت را در راستای تحقق شعار امسال یاری خواهند کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet