ایام محرم 1398
1388/08/06 17:13:00
سرویس اقتصادی
رحمانی فضلی خبر داد:

گزارش تفریغ بودجه 88 پرمحتوا خواهد بود

**رییس دیوان محاسبات کشور از پرمحتوا شدن و اثرگذار بودن گزارش تفریغ بودجه امسال خبر داد.

به گزارش خبر نگار خانه ملت، همایش سالانه دیوان محاسبات با حضور مدیران دیوان محاسبات کشور ،‌استاندار گیلان در سالن جام جم زیبا کنار آغاز به کار کرد.
در این همایش دو روزه عملکرد دیوان محاسبات کشور با تشکیل کار گروههای مختلف برسی خواهد شد.
عبدالرضا رحمانی فضلی رییس دیوان محاسبات کشور در این همایش با بیان اینکه کار دیوان محاسبات حسابرسی مالی است، اظهار داشت: ‌دیوان  هیچ گاه در حوزه بهره وری و اثر بخشی به صورت سیستماتیک و نهادینه وارد نشده است.

وی با تاکید بر اینکه چگونگی انجام هزینه‌ها از نظر حسابرسی و مالی بررسی می شود، اما اثر بخشی و بهره وری در مسیر بررسی عملکردها توسط دیوان جزء حلقه مفقوده است، گفت:‌ اثربخشی و بهره وری کار در دیوان محاسبات دیگر کشورها انجام می‌شود که دیوان کشور به عنوان هدف‌گذاری باید به آن برسد.

رییس دیوان محاسبات خاطر نشان کرد:‌ در بخش نظارت مستقیم دیوان یک خلاء وجود دارد که خلاف زایی را حل کنیم، وقتی کارها و اقداماتی انجام می‌شود در کنار مدیران و با مدیران حرکت کنیم و بخشی از مسئولیت کار را قبول کنیم.

 رحمانی فضلی یادآور شد:‌ دیوان برای نظارت در قالب طرح‌های کوتاه و بلند مدت در این زمینه اقدام کرده بطوری که در طرح دراز مدت، نظارت بر درآمدها و هزینه های دستگاههای اجرایی به روز و همراه با مدیران است .

وی از اجرای طرح سامانه نظارت الکترونیکی (سنا ) در کشور که از برنامه‌های دیوان است خبرداد و گفت:‌ در این طرح با دستگاههای اجرایی مشورت و هم نظارت خواهیم کرد و هم بخشی از مسوولیت را قبول و اگر خلافی مشاهده شد مدیران دیوان نیز باید قبول مسئولیت کنند چون نظارت می‌کردند.
وی در ادامه همچنین افزود:‌ در این طرح کمیته‌های مختلف نیز تشکیل شده و در کنار کارگروه حسابرسی عملکردها ، کارگروه گزارش نیز به صورت ان لاین تشکیل می شود.

رییس دیوان محایبات کشور از‌ به روز کردن تفریغ بودجه به عنوان یکی دیگر ازموضوعات دیوان محاسبات کشور سخن گفت و افزود:‌ قبل از نظارت دولت سال گذشته گزارش تفریغ بودجه را دادیم و امسال می‌خواهیم این گزارش را پرمحتوا بدهیم که اثرگذار باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته تخلفاتی گزارش شد که عناوین تخلف بود گفت:‌ اگر چه بسیاری از این موارد تخلف از قانون بود که در مسیر رسیدگی تغییر کرده بود اما  تخلف، عدول از قانون است و در رسیدگی مشخص می‌شود که مثلا عدم اجرای فلان طرح به دلیل عدم تخصیص اعتبار بوده است .
رحمانی فضلی تصریح کرد:‌‌ بنابراین سه نوع ارزیابی توسط دیوان انجام می‌شود ارزیابی مردود، ارزیابی مورد قبول که خیلی زیاد است و ارزیابی مشروط که به قطعیت نرسیده‌ایم .
رییس دیوان محاسبات کشور با اشاره به  تنظیم سند راهبردی دیوان که مسیر دیوان را در دراز مدت مشخص می کند،گفت:‌ بودجه ریزی مطالعاتی که به دیوان مسوولیت می دهد و  استاندارد کردن نظارت دولتی که دیوان وارد شده ،و همچنین  تشکیل شورای حقوقی و فنی در دیوان برای رسیدگی به مشکلات دستگاهها از دیگر اقداماتی دیوان محاسبات در یکسال گذشته است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:‌ طی ده سال پرونده‌های دیوان بررسی و موارد تخلف زا را بیرون آوردیم و برای دستگاههای اجرایی کشور در قالب یک کتابچه ‪ ۵۰صحفه‌ای فرستادیم تا مرتکب این موارد نشوند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه تشکیل کمیته‌های مختلف گامی موثر در همراهی با دستگاههای اجرایی کشور است، گفت:‌ این کمیته‌ها شامل کمیته نفت ، بیمه ، مالیات ، اصل44، عمرانی، اجتماعی، انرژی است و  کارشناسان حسابرسی و حسابرس کل، مشاوران و دادسراها و بنده اعضای این کمیته‌ها هستند.

رییس دیوان محاسبات  اظهارداشت : دیوان محاسبات کشور برای اولین بار برنامه پنجساله کشور را ارزیابی عملکرد خواهد کرد و به مجلس ارئه خواهد داد  لذا در تدوین برنامه پنجم نیز کمک می‌کند . رحمانی فضلی همچنین  از تنظیم گزارش نه دوازدهم عملکرد بودجه در سال ‪ ۸۷ به عنوان دیگر اقدامات دیوان محاسبات در سال گذشته نام برد و اظهار داشت: این گزارش تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و مجلس با رویکرد سال گذشته بودجه سال ‪ ۸۸را تهیه کرد.
وی افزود: امسال عملکرد سه دوازدهم بودجه سال جاری را به مجلس دادیم و عملکرد شش دوازدهم نیزدر دست آماده است که مسیر بودجه را برای مجلس مشخص می‌کند .

وی اظهار داشت :‌ همه این فعالیت‌ها انجام شده اما کماکان آن نقص بزرگ که بهره وری است همچنان باقی است .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet