حلول ماه ربیع الاول
1388/08/08 10:40:00
سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

مشهد پایتخت فرهنگی ایران است

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به نفوذ و جایگاه اما رضا (ع) در بین مردم ایران و حتی دنیا و معنویت حرم مطهر برای شیعیان جهان این شهر استحقاق این را دارد که برای پایتخت معنوی فرهنگی ایران انتخاب شود.

"ستار هدایت خواه" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: در جهان اسلام قاعدتا کشورهای مسلمان حساسیت های بسیاری برای تعیین پایتخت معنوی دنیا دارند. با وجود مکه مکرمه و مدینه منوره معرفی مشهد برای پایتختی معنوی دنیا کار مشکلی خواهد بود. اما تاکید بر اینکه مشهد پایتخت معنوی ایران است تاثیر  بسیاری در بین مسلمانان دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه حوزه گردشگری و مذهبی مشهد مقدس زمینه های جذب فراوانی دارد،افزود: همانطور که می دانید ما سالانه 20 میلیون زائر را در این شهر داریم. این زوار تنها به ایرانیان محمدود نمی شود ما از کشورهای مسلمان و به خصوص کشورهای همسایه توریست و گردشگر داریم.

هدایت خواه تصریح کرد: با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت معنوی باید ظرفیت گردشگری را افزایش دهیم. پیش از این هم ما این ظرفیت را برای این شهر داشتیم. اما از این به بعد باید بیشتر روی این موضوع توجه کرد.

تسهیلات ویژه برای زوار از نکاتی است که این نماینده به آن اشاره کرد، اظهار داشت: باید تسهیلات ویژه ای برای زائران اما هشتم(ع) در نظر گرفت. این تسهیلات نه  تنها در این شهر بلکه در سراسر ایران فراهم شود تا مردم بتوانند به راحتی به سفر و زیارت بروند.

وی با بیان اینکه دولت باید امکانی را فراهم کند تا زوار خارجی نیز به این شهر مقدس سفر کنند، ادامه داد: همانطور که دولت در اعزام زوار به کشورهای مکه و شهر مدینه اقدام می کند باید برنامه ای برای این موضوع طرح کند تا کشورهای مسلمان و به خاص کشورهای همسایه زائر به مشهد مقدس که پایتخت معنوی مامحسوب می شود اعزام کنند.

هدایت خواه تاکید کرد: مجلس برای شهر مقدس کشورمان تصویبات متفاوتی داشته است که از جمله آن می توان به  طرح نوسازی و بازسازی دور حرم را در مجلس اشاره کرد. این طرح حتی به بخش های رفاهی در محله های اطراف حرم نیز اشاره داشته است.

وی اظهار داشت: مجلس آماده هر اقدامی در خصوص این شهر است. اما دولت باید طرح های خود را در قالب لایحه به مجلس بیاورد. با توجه به ارادت و علاقه نمایندگان به امام رضا(ع)  طرح های ویژه گسترش و پیشرفت این شهر مورد تایید قرار می گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet