هفته دفاع مقدس
1399/02/20 09:19:53
سرویس اجتماعی
"خانه ملت" میزان آمادگی پایتخت برای مواجهه با زلزله را بررسی کرد

شهری که ایستاده می‌لرزید

زلزله برای مردم تهران پدیده و مفهوم نا آشنایی نیست و شاید هر بار با تکانه‌ای پیامدهای ویران کننده آن در برابر چشم هر شهروند تهرانی ظاهر می‌‎شود و اما متأسفانه از یاد می‌رود.
شهری که ایستاده می‌لرزید زلزله برای مردم تهران پدیده و مفهوم نا آشنایی نیست و شاید هر بار با تکانه‌ای پیامدهای ویران کننده آن در برابر چشم هر شهروند تهرانی ظاهر می‌‎شود و اما متأسفانه از یاد می‌رود. https://cdn.icana.ir/d/019/201712103677997954.jpg شهری,که,ایستاده,می‌لرزید Icana

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی-اجتماعی خبرگزاری خانه ملت؛ ساعت حوالی ۵۰ دقیقه بامداد جمعه، زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.1 ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به مرکزیت دماوند، خواب را از چشمان شهروندان پایتخت گرفت و برای ساعاتی شهروندان خود را در شهر کرونایی سرگردان کرد.

بر اساس اظهارات کارشناسان زمین شناسی، شهر تهران حداقل روی شش گسل خطرناک مُشا - فَشَم، گسل شمال تهران، گسل نیاوران، گسل تِلو پایین، گسل محمودیه و گسل شیان و کوث واقع شده لذا باید در برابر هرنوع پیش آمدی در صورت فعال شدن این گسل‌ها آماده بود. مطالعات آژانس بین‌المللی زلزله‌نگاری ژاپن «جایکا» نشان می‌دهد که هریک از گسل‌های نام برده در تهران، توانمندی وقوع زلزله‌ای به بزرگی 7 تا ۷٫۲ ریشتر را دارند؛ که این مطالعات برمبنای وضعیت زمین، خاک، عرض خیابان‌ها، تعداد طبقات ساختمان‌ها، جمعیت تهران، شیب تهران و موارد بسیاری از این دست بوده؛ این مطالعات همچنین پیش بینی می‌کند در صورت وقوع چنین زلزله‌ای در تهران، با چندصد هزار کشته و دوبرابر آن زخمی مواجه باشیم.

پیش از زلزله شب گذشته، آخرین باری که مردم به این شکل سراسیمه از منازل خود خیابان‌ها آمدند، زلزله 5.2 ریشتری 29 آذر سال 96 بود که با وجود آلودگی شدید هوای تهران، اما مردم به ناچار به خودروهای خود و پارک‌های نزدیک محل سکونت خود پناه آوردند؛ اتفاقی که به شکل عیان تری شب گذشته با وجود شیوع ویروس کرونا در پایتخت شاهد آن بودیم.

سوابق زلزله در تهران نشان می‌دهد که زلزله این پدیده‌ ویرانگر و غیرقابل پیش بینی نیاز به آمادگی جدی شهروندان و دستگاه‌‎های مسئول دارد، تجارب جهانی در این رابطه می‌گوید که وسعت تلفات و خسارات ناشی از زلزله، ارتباط مستقیم با ضریب آمادگی برای مواجهه با این پدیده دارد.

در حال حاضر، بسیاری از شهرهای بزرگ جهان، با رعایت اصول مهندسی ساخت و ساز، ارائه آموزش‌های همگانی و فراهم کردن امکانات و تجهیزات مناسب برای مدیریت بحران، احتمال بروز حوادث و اتفاقات ناگوار در اثر وقوع زلزله را به کمترین حد ممکن کاهش داده‌اند. اما میزان آمادگی کلانشهر تهران با بیش از هشت میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۷۳۰ کیلومترمربع در برابر رخداد زلزله چقدر است؟ آن هم در شرایطی که برخی از کارشناسان نسبت به وقوع یک زمین لرزه بزرگ در این شهر که بر پهنه ای پرگسل قرار گرفته، هشدار می‌دهند.

دستگاه‎های امدادرسانی با از خودگذشتگی در صحنه حاضر هستند/ حفظ آرامش مهم‌ترین فاکتور در مواجهه با زلزله

سهیلا جلودار زاده   نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به زلزله شب گذشته استان تهران، اظهار کرد: طی چندین سال گذشته اقدامات بسیار مهم و مثبتی در جهت ایمن سازی ساختمان‌ها و سازه‌های جدید در تهران صورت گرفته تا در برابر هر گونه زلزله احتمالی، بیشترین مقاومت را داشته باشند.

وی ادامه داد: الزام به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و سازه‌های جدید در برابر زلزله تا 7 ریشتر و در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای بازسازی بافت فرسوده از جمله اقدامات مهم شهرداری طی سال‌های گذشته بوده که منجر به مقاومت بیشتری منازل مسکونی در تهران در برابر زلزله شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس افزود: با توجه به واقع شدن شهر تهران بر روی چندین گسل خطرآفرین باید از تکنولوژی روز برای مواجهه با زلزله استفاده کرد، در این میان ژاپن یکی از کشورهای پیشتاز در این عرصه است که باید از تجربیات این کشور در برابر زلزله‌های مهیب بهره برد.

جلودارزاده، مسئله مهم بعدی در برابر مواجهه با زلزله را آمادگی دستگاه‌های امدادرسان و اجرایی از قبیل اورژانس، آتش‌نشانی، هلال احمر و شهرداری برشمرد و افزود: در زلزله 5.1 ریشتری دو شب گذشته با وجود شیوع بحران ویروس کرونا، شاهد آمادگی بالای این دستگاه‌ها بودیم که این مسئله بیانگر وجود روحیه ایثار، فداکاری و از خودگذشتگی این عزیزان است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، موضوع مهم دیگر در مواجهه با زلزله را حفظ خونسردی و آرامش شهروندان برشمرد و گفت: در اخبار دیدیم که اکثر مصدومان زلزله شب گذشته متأسفانه در هنگام فرار از حادثه دچار آسیب دیدگی شدند که در این زمینه ابتدا باید معنویت را در افراد تقویت کرد و پس از آن آموزش‌های لازم به شهروندان برای مواجهه با زلزله آموزش ارائه شود.

قوانین و مقررات در حوزه استحکام سازه کافی و به اندازه است

شادمهر کاظم زاده عضو کمیسیون عمران مجلس زلزله شب گذشته را تذکری برای آمادگی بیشتر در برابر خطرات احتمالی خواند و با اشاره به قوانین و مقررات حاکم بر حوزه ساخت و ساز، آن‌ها راکامل و به اندازه دانست و گفت: قطعا با رعایت همین قوانین استحکام مد نظر سازه در برابر زلزله تحقق پیدا خواهد کرد؛ اما مسئله اصلی اجرای کامل و دقیق این قوانین و مقررات است.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای کامل قوانین و مقررات حوزه ساختمان و رعایت آیین نامه‌‎های نظام مهندسی در گرو پارامترهای مختلفی به ویژه در بخش نظارتی است که باید نظارت عالیه از جانب وزارت راه و شهرسازی صورت گیرد و در مرحله بعدی سازمان نظام مهندسی ناظران خود را نسبت به اجرای دقیق قوانین و مقررات متعهد بدارد.

وی، داشتن دانش فنی و اشراف کافی ناظر مقیم را نکته بسیار با اهمیتی برشمرد و اظهار کرد: از سوی دیگر مرجع صدور پروانه یعنی شهرداری نیز باید در کنار سایر مراجع نظارتی دیگر نسبت به استحکام سازه در برابر زلزله حساسیت داشته باشند.

کاظم زاده تصریح کرد: ارزیابی‌ها از وضعیت استحکام سازه و ساختمان در شهر تهران نشان می‌دهد، وضعیت ساخت و سازها در قیاس با سال‌های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته اما هنوز با فرض ایده آل در نظر گرفته شده در قوانین و مقررات فاصله داریم که دلایل آن عنوان شد.

وی یادآور شد: نمی توان به صورت دقیق پیش بینی کرد که زلزله در تهران چه وقت به وقوع می پیوندد ولی بر اساس گزارشاتی مبنی بر اینکه هر 180 سال یکبار زلزله ای بزرگ در این شهر رخ داده، آمار و احتمالات حکایت از آن دارد که موعد این زلزله رسیده بلکه از موعد آن هم گذشته است. بنابراین خطر زلزله جدی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وقوع زلزله در پایتخت کشور را چندین دهه به لحاظ توسعه‌‎ای به عقب باز می‌گرداند، تأکید کرد: بنابراین باید قانون نظام مهندسی ساختمان که قانون جامعی در حوزه استحکام سازه به شمار می‌‎آید به شکل دقیق و کاملی به مرحله عملیات و اجرا رساند./

پایان پیام

گزارش از: احسان کاظم‌زاده نظری

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet