هدر موبایل
1399/02/23 12:00:41
سرویس سیاسی
نوریان:

چین و روسیه قطعنامه تحدید تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را وتو می‌کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به این که روسیه از اتمام مدت زمان تحریم تسلیحاتی ایران استقبال کرده و با توجه به رشد سطح تنش بین پکن و واشنگتن، اگر آمریکا قطعنامه ای درباره این مساله به شورای امنیت ببرد توسط چین و روسیه وتو می شود.
چین و روسیه قطعنامه تحدید تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را وتو می‌کنند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به این که روسیه از اتمام مدت زمان تحریم تسلیحاتی ایران استقبال کرده و با توجه به رشد سطح تنش بین پکن و واشنگتن، اگر آمریکا قطعنامه ای درباره این مساله به شورای امنیت ببرد توسط چین و روسیه وتو می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201810103868143463.jpg چین,و,روسیه,قطعنامه,تحدید,تسلیحاتی,ایران,در,شورای,امنیت,را,وتو,می‌کنند Icana

اردشیر نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت درباره ادعای مایک پمپئو مبنی بر این که آمریکا هنوز در برجام حضور دارد و می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند ، گفت: مشخصا اتخاذ این رویه جدید واکنشی به نزدیک شدن به زمان پایان تحریم های تسلیحاتی ایران است.

وی با بیان این که امریکا به موازات طرح این سناریو قطعنامه ای برای محدود کردن اقدامات تسلیحاتی ایران بعد از نیمه مهرکاه به شورای امنیت می برد، گفت: با توجه به این که روسیه از اتمام مدت زمان تحریم تسلیحاتی ایران استقبال کرده و با توجه به رشد سطح تنش بین پکن و واشنگتن، اگر آمریکا قطعنامه ای درباره این مساله به شورای امنیت ببرد توسط چین و روسیه وتو می شود.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تقریبا هر کشوری از میان 15 کشور عضو شورا می تواند پیشنهادهای خود را مطرح کند، اما برای اینکه این پیشنهاد عملی شود به لحاظ حقوقی و قانونی مسیر سختی در پیش دارد و این گونه نیست که هر کشور عضو سازمان ملل متحد بتواند هر قطعنامه‌ای را با هر محتوایی به در شورای امنیت به کرسی بنشاند.

وی تاکید کرد: اروپا بعد از اجرای گام پنجم کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران روی مکانیزم ماشه به‌نوعی یک شو اجرا کردند اما خودشان هم می‌دانستند حق با ایران است و حتی در ادامه خبرسازی درباره مکانیزم ماشه کار خاصی انجام ندادند حالا اما واشنگتن سعی دارد با داستان سرایی درباره تداوم حضور در برجام ، برای سنگ اندازی مقابل  امکان مراودات تسلیحاتی ایران به مکانیسم ماشه دسترسی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا در زمینه تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران نوشت: «مایک پمپئو» در حال تدوین یک استدلال حقوقی است که براساس آن واشنگتن همچنان یکی از مشارکت کنندگان توافق هسته‌ای ایران است.  نیویورک تایمز در ادامه اشاره کرد که این اقدام بخشی از استراتژی پیچیده فشار به شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران یا اعمال تحریمهای بسیار سختگیرانه است .

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم روز یازدهم اردیبهشت،تکاپوی رژیم آمریکا برای تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران را خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست و گفته است که ادعای حضور آمریکا دربرجام ، یک طنز بی‌سابقه تاریخی و ناپذیرفتنی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet