خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/02/22 15:13:18
سرویس سیاسی
ظریف در نشست کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد

تلاش ایران در راستای حفظ وحدت دولت مرکزی افغانستان / جمهوری اسلامی به دنبال تنش زدایی در منطقه است

بنابر اظهارات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، وزیر خارجه در نشست امروز کمیسیون گفت که ایران دنبال حفظ وحدت و تقویت دولت مرکزی افغانستان و تنش زدایی در منطقه است.
تلاش ایران در راستای حفظ وحدت دولت مرکزی افغانستان / جمهوری اسلامی به دنبال تنش زدایی در منطقه است بنابر اظهارات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، وزیر خارجه در نشست امروز کمیسیون گفت که ایران دنبال حفظ وحدت و تقویت دولت مرکزی افغانستان و تنش زدایی در منطقه است. https://cdn.icana.ir/d/019/202001109026666026.jpg تلاش,ایران,در,راستای,حفظ,وحدت,دولت,مرکزی,افغانستان,/,جمهوری,اسلامی,به,دنبال,تنش,زدایی,در,منطقه,است Icana

سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح  نشست امروز (دو‌شنبه 22 اردیبهشت ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه امروز با هدف طرح سوال نمایندگان از وزیر امور خارجه، با حضور محمدجواد ظریف و معاونین وی تشکیل شد. در ابتدای جلسه آقای ظریف گفت «تلاش جمهوری اسلامی ایران حفظ وحدت و تقویت دولت مرکزی افغانستان است و این حادثه اخیر هم که دستاویزی برای دشمنان ایران و افغانستان قرار گرفته، نیازمند بررسی دقیق و تحقیقات بیشتر است و حتما موضوع را حل و فصل می‌کنیم.»

جمهوری اسلامی به شدت به دنبال تنش زدایی در منطقه است

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزیر امور خارجه در این نشست یادآور شد « حادثه اخیری که در خلیج فارس اتفاق افتاد موجب تاسف و تاثر شد، این حادثه را به خانواده شهدا و همچنین به مردم عزیز تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم.» وی ادامه داد «جمهوری اسلامی ایران به شدت به دنبال تنش زدایی در منطقه است و در این زمینه از همه توان خود استفاده می‌کند.»

نقوی حسینی افزود: آقای ظریف در ادامه نشست همچنین گفت «نامه 9 صفحه‌ای اینجانب با 4 عنوان به دبیر کل سازمان ملل، افشای تخلفات و اقدامات خلاف قانون آمریکایی ها و تخلفات اروپایی‌ها است. ایران همیشه خواستار بازگشت به برجام و اجرای تعهدات همه طرف های 5+1 بوده است. ایران ماده 36 برجام را عملیاتی کرد و همیشه اعلام کرده که هرگاه طرفین به برجام برگردند، تعهداتش را اجرا می‌کند.»

آمریکا به هر بهانه‌ای نمی‌تواند مانع لغو تحریم‌های تسلیحاتی شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد «آمریکایی ها در تلاشند تا مانع لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران مطابق برجام شوند که قطعا این اقدام خلاف تعهدات بین‌المللی است. آنها در صدور قطعنامه با استناد به برجام موفق نخواهند شد. آمریکا به برجام نمی‌تواند استناد کند چراکه از آن خارج شده است. به هر حال ما همه تلاش خود را به کار گرفتیم که آمریکا نتواند به هر بهانه‌ای برای کشور مشکل ایجاد کند.»

وی ادامه داد: آقای ظریف همچنین گفت «آژانس در این زمینه نقش مهمی دارد. آرام آرام به پایان محدودیت‌های مطابق برجام از جمله پایان تحریم‌ تسلیحاتی بعد از پنج سال و پایان تحریم موشکی ایران بعد از هشت سال و پایان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای بعد از 10 سال نزدیک می‌شویم و امتیازات مهمی نصیب جمهوری اسلامی ایران می‌شود.»

مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا به مذاکره نیاز ندارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزیر امور خارجه در ادامه نشست امروز افزود که «مبادله زندانیان و بازداشت شدگان بین ایران و آمریکا مشکلی ندارد و نیاز به مذاکره نداریم و ما اصلا مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت اما مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام می‌شود. سخنگوی دولت نیز همین موضوع را اعلام کرده است لذا تغییر سیاستی نداریم.»

گفتنی است؛ از آنجایی که هیچ کدام از 10 سوال کننده در کمیسیون حضور پیدا نکردند، هیچ سوالی از محمدجواد ظریف در این جلسه مطرح نشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet