شهادت امام حسن عسکری
1399/02/31 10:00:14
سرویس فرهنگی
گزارش خانه ملت از عملکرد کمیسیون فرهنگی مجلس دهم

از بیمه هنرمندان تا وام 50 میلیون تومانی ازدواج

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون‌های تخصصی است که برای انجام وظایف محوله در محدوده فرهنگ و هنر، ارشاد و تبلیغات، صداوسیما و ارتباطات جمعی، تربیت بدنی، جوانان، زنان و خانواده در مجلس دهم تشکیل شد.
از بیمه هنرمندان تا وام 50 میلیون تومانی ازدواج کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون‌های تخصصی است که برای انجام وظایف محوله در محدوده فرهنگ و هنر، ارشاد و تبلیغات، صداوسیما و ارتباطات جمعی، تربیت بدنی، جوانان، زنان و خانواده در مجلس دهم تشکیل شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201911101091250550.jpg از,بیمه,هنرمندان,تا,وام,50,میلیون,تومانی,ازدواج Icana

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت؛ کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون‌های تخصصی است که برای انجام وظایف محوله در محدوده فرهنگ و هنر، ارشاد و تبلیغات، صدا و سیما و ارتباطات جمعی، تربیت بدنی، جوانان، زنان و خانواده در مجلس دهم تشکیل شد و در طول چهار سال به مسائل متفاوت فرهنگی پرداخت. این گزارش نگاهی دارد به اقدامات کمیسیون فرهنگی.

جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد عملکرد کمیسیون فرهنگی مجلس دهم می‌گوید: کمیسیون فرهنگی مجلس دهم را می‌توان از دو جهت مورد بررسی قرار داد یکی تعداد اعضای کمیسیون و دیگری عملکرد اعضای کمیسیون فرهنگی است ، در دوره دهم تعداد اعضای این کمیسیون ۱۷ نفر بودند که اعضای آن نسبت به کمیسیون‌های دیگر کمتر بود اما در این حوزه هر یک از اعضای کمیسیون به موضوعات فرهنگی و هنری کشور اجحاف کامل داشتند از گردشگری گرفته تا حوزه تئاتر و سینما در این بین سه نفر از هیئت رییسه مجلس از جمله معاون دوم مجلس در این کمیسیون حضور داشتند و هر یک از اعضای با علاقه خود وارد کمیسیون فرهنگی شدند؛ نه از سر جبر و اجبار و خوشبختانه عملکرد مثبتی هم در این حوزه داشتند.

حضور اصلاح طلبان و اصولگرایان در کمیسیون فرهنگی

نماینده مردم لارستان در مجلس دهم در ادامه می‌افزاید: در کمیسیون فرهنگی مجلس دهم تقریبا از هر دو حزب اصولگرا و اصلاح طلب به تعداد متعادل وجود داشتند و همین موضوع منجر شد تا موضوعاتی که مطرح می‌شود به صورت چالشی اجرا شود و تمام ابعاد فرهنگی و هنری جامعه مورد بررسی قرار گرفته و خروجی‌های این نشست‌ها به صحن علنی می‌رفت، با رعایت نکات متفاوت به نتیجه می‌رسید.

جعفرپور با اشاره خروجی کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم تاکید می‌کند: از خروجی بحث‌ها می‌توانیم به بررسی لایحه و اهداف اختیارات ورزش و جوانان اشاره کنیم، طرح مدیریت سازمان و صدا و سینما که به صحن نرفت اما به هیات رئیسه فرستاده شد امیدوارم در مجلس یازدهم کمیسیون فرهنگی این موضوع را پیگیری کند .

طرح تفکیک کمیته ملی پارالمپیک از المپیک

وی در ادامه یادآورشد: طرح «تفکیک کمیته ملی پارالمپیک از المپیک» که در کمیسیون اجتماعی مجلس نهم به تصویب رسید و به هیئت رییسه آن مجلس نیز ابلاغ شد، امکان طرح در صحن علنی را پیدا نکرد و به همین دلیل در مجلس دهم بررسی این موضوع به کمیسیون فرهنگی ابلاغ شد چرا که پیگیری موضوعات ورزشی در اختیار این کمیسیون است، لذا ماده واحده این طرح با اعمال پیشنهاداتی به تصویب کمیسیون فرهنگی مجلس دهم رسید؛ ضمن آنکه مقرر شد یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی ناظر مجلس در کمیته ملی المپیک شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در ادامه تاکید می‌کند: تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت شرکت‌های فرهنگی و ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در ۱۰ سال گذشته و با عنوان فرعی تحقیق و تفحص از عملکرد دو باشگاه ورزشی فرهنگی پیروزی  و استقلال در صحن علنی به تصویب رسید و طی یک سال انجام شد؛ براساس تبصره ۱۱ بند «د» ورزشکاران تیم‌های ملی که با مجوز شورای برون‌مرزی وزارت ورزش و جوانان به مسابقات برون‌مرزی اعزام می‌شوند برای هر مرحله خروج عوارض مرحله‌ی اول محاسبه می‌گردد.

طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده

جعفرپور در ادامه گفت: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده دارای ٥٥ ماده است که پس از تصویب کلیات آن با اختیار هیئت‌ رئیسه مجلس به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون فرهنگی مجلس ارجاع شد تا با تشکیل کارگروهی در این کمیسیون، بررسی بیشتری روی آن صورت گیرد. در جریان بررسی این طرح، اکثر مخالفان معتقد بودند که این طرح دارای بار مالی است و شورای نگهبان از آن ایراد می‌گیرد.جدای از همه انتقاداتی که بر این طرح وارد شد، ماده ۲۹آن یک سری مشوق هایی برای ازدواج دختران زیر ۲۰ سال و پسران زیر ۲۲ سال تعیین کرده و روی آن اصلاحیه ای زدیم که خوشبختانه اصلاحیه در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار گرفت و تصویب شد؛ از آنجا که کف سنی برای ازدواج زیر ۲۰ سال تعیین نشده بود، خواستیم فارغ از جنسیت به افرادی که زیر ۱۵تا ۲۰ سال ازدواج می‌کنند، این مشوق‌ها داده شود.

قانون تسهیل ازدواج

در ادامه محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در مورد قانون تسهیل ازدواج به خانه ملت می‌گوید: قانون تسهیل ازدواج در کمیسیون فرهنگی پیگیری شد در نهایت متوجه شدیم که قانون مصوب مجلس در ارتباط با تسهیل ازدواج جوانان توسط دولت به درستی اجرا نمی‌شود و دستگاه‌ها و برخی وزارتخانه‌های مربوط این موضوع را کنار گذاشته،کمیسیون در این رابطه  ورود پیدا کرده و گزارش مستندی در این خصوص تهیه کرد و در صحن مجلس قرائت شد و جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شد.

وام ازدواج ۵۰ میلیون تومان شد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در ادامه می‌افزاید: در کمیسیون فرهنگی تبصره ۱۶ بند «الف» وام ازدواج از ۳۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان پیشنهاد داده شد و بازپرداخت پنج ساله به هفت سال افزایش پیدا کرد و سال ۹۹  وام ازدواج به ۵۰میلیون تومان افزایش یافت؛ ناگفته نماند مشکلاتی که دامن این وام را می‌گرفت در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار گرفت که بخشی از آن در دستور دولت قرار گرفت مثل تعیین سن برای دریافت وام ازدواج که باید دولت این مشکلات را بررسی می‌کرد و خوشبختانه قانون پرداخت وام ازدواج در حال اجرایی شدن است.

سازمان گردشگری وزارتخانه شد

سعیدی ادامه می‌دهد: برای اینکه کشور از بودجه نفتی خلاص شود سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیشترین آرا در صحن علنی به وزارتخانه تبدیل شد، این شروعی برای تقویت صنعت گردشگری در کشور برای خلاصی از اقتصاد نفتی بود که در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت در این میان طی سال‌های متمادی برنامه‌های متنوعی در این خصوص به مرحله اجرایی شدن رسید.

وی در این راستا یادآور شد: برای تقویت حوزه گردشگری و صنایع دستی مطالعات بسیاری صورت گرفت وعملکرد کشورهای موفق در این زمینه مورد توجه قرار گرفت برنامه ریزی‌های در حوزه گردشگری مذهبی و تقویت صنایع دستی صورت گرفت.

تشکیل کمیته فضای مجازی

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید می‌کند: تشکیل کمیته فضای مجازی یکی از اقدامات پررنگ کمیسیون فرهنگی بود که با رشد تکنولوژی و گستردگی ارتباطات از طریق فضای مجازی باید مشکلات و ایمنی این فضا هم مهیا می‌شد بر همین اساس کمیسیون فرهنگی خلاهای قانون یا قوانین ناقص،به خصوص در حوزه شبکه‌های اجتماعی مورد بررسی قرار داد و به وزارتخانه و موارد پیشنهادی عنوان شد و حتی کمیته فضای تشکیل شده و حتی چندین موضوع در دستور کار این کمیته قرار گرفت، البته امیدوارم که مجلس یازدهم در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

مالکیت فکری در تولید آثار هنری

سعیدی ادامه داد: موضوع مالکیت فکری در تولید آثار هنری، طی لایحه‌ای در این زمینه تحت عنوان حمایت از مالکیت فکری تدوین شده که کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون فرعی این موضوع را در دستور کار خود قرار داد. با تصویب این لایحه موضوع کپی رایت به شکل گسترده تری و فراگیری آثار هنری را در برگرفت؛ کلیات لایحه حمایت از مالکیت فکری در کمیسیون اصلی لایحه یعنی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به تصویب رسیده است، در کمیسیون فرهنگی با توجه به اینکه بیش از 30 ماده از این لایحه به آن ارجاع شده از صاحب نظران این حوزه دعوت کرد تا ایرادات و جزئیات بیشتری برایش روشن شود.

طرح نظام صنفی هنرمندان

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: طرح نظام صنفی هنرمندان ایران در مجلس مصوب شد و مواد یک تا چهار آن اصلاح در کمیسیون فرهنگی اصلاح شد؛ ماده یک به موضوع به هدف تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان ایران تاکید شده در ماده ۲ تاکید دارد که این سازمان تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد. همچنین ماده ۳ تاکید دارد که مرکز این سازمان در شهر تهران باشد و ماده ۴ اصطلاحات این قانون همچون سازمان، هنرمند و اثر هنری را تعریف می‌کند.

کمیسیون فرهنگی طی چهار سال گذشته، مطابق با نیاز و شرایط جامعه، در حوزه فرهنگ سعی در حل و کاهش معضلات فرهنگی داشته است. در این میان قصد داشته با تصویب مصوباتی به اجرایی شدن و فاصله گرفتن از قوانین فرمالیته دست پیدا کند و در ادامه مسیر خود پیگیر مطالبات اهالی این حوزه نیز بوده است./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet