هدر اصلی
1399/03/02 06:20:00
سرویس سیاسی
خانه ملت از اقدامات ضدصهیونیستی مجلس دهم گزارش می دهد

بهارستان، یک صدا ضدرژیم صهیونیستی؛ از تصویب قانون تا برگزاری کنفرانس فلسطین و محکومیت معامله قرن

مجلس دهم شورای اسلامی در حالی آخرین روزهای کاری خود را مقارن با روز قدس سپری می کند که در طول چهار سال فعالیت خود، رفتارهای رژیم صهیونیستی را به منظور اقدامات مقابله‌ای در تمامی ابعاد رصد و واکنش‌های به موقعی داشته است.
بهارستان، یک صدا ضدرژیم صهیونیستی؛ از تصویب قانون تا برگزاری کنفرانس فلسطین و محکومیت معامله قرن مجلس دهم شورای اسلامی در حالی آخرین روزهای کاری خود را مقارن با روز قدس سپری می کند که در طول چهار سال فعالیت خود، رفتارهای رژیم صهیونیستی را به منظور اقدامات مقابله‌ای در تمامی ابعاد رصد و واکنش‌های به موقعی داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201702109376296353.jpg بهارستان،,یک,صدا,ضدرژیم,صهیونیستی؛,از,تصویب,قانون,تا,برگزاری,کنفرانس,فلسطین,و,محکومیت,معامله,قرن Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه سیاسی- زهره ترسایی: مجلس دهم از همان روزهای ابتدای آغاز به کار در پی آن بود تا مسیر و موضع خود را نسبت به اقدامات خصمانه رژیم اشغالگر قدس و ایالات متحده آمریکا به عنوان سرسخت‌ترین حامی اسرائیل در منطقه صریح و شفاف اعلام کند و در راستای اجرای همین سیاست بود که انجام اقداماتی از تصویب قانون گرفته تا برگزاری کنفرانس های بین المللی مهم در مساله فلسطین و فعال کردن دبیرخانه حمایت از حقوق مردم فلسطین زیرنظر مجلس شورای اسلامی را در دستور کار قرار داد.

اقدامات تقنینی مجلس در حمایت از فلسطین

در حوزه اقدامات تقنینی، مجلس با برداشتن گام هایی موثر دست به اصلاح قانون مصوب سال 69 در حمایت از مردم فلسطین زد؛ مجلس دهم به منظور حمایت از مردم فلسطین در دی ماه سال 96 طرح الحاق یک تبصره به ماده (1) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین را اعلام وصول و در دستور کار قرار داد.

بر اساس این طرح که به امضای تعداد زیادی از نمایندگان رسیده بود یک تبصره با این مضمون که " بیت‌المقدس پایتخت همیشگی کشور فلسطین خواهد بود" به ماده (1) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب سال 69 الحاق ‌شد.

بررسی این طرح در شرایطی در دستورکار نمایندگان قرار گرفت که چندی پیش از آن یعنی در خرداد ماه 96 مجلس سنای آمریکا در مصوبه ای و با صدور مجوزی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواسته بود تا انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس را اجرایی کند، مصوبه ای که نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی را به واکنش واداشت. طرح الحاق یک تبصره به ماده (1) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین از جمله طرح‌هایی بود که در فرصتی 10 روزه مراحل تصویب در مجلس، تایید در شورای نگهبان و ابلاغ به دولت را پشت سر گذاشت.

آخرین ضربه

اما مجلس دهم در روزهای پایانی، ضربه ای سنگین تر را بر پیکره رژیم صهیونیستی وارد و با ارائه طرحی دو فوریتی  موضوع مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی را به قانونی مدون تبدیل کرد، مصوبه ای که دو فوریت آن با ۲۴۳ رای موافق و بدون مخالف به تصویب رسید و در نهایت با تایید در صحن علنی مجلس راهی شورای نگهبان شد.

روز گذشته و در آستانه روز قدس امسال با شعار "مقاومت تا همه پرسی" بود که سخنگوی شورای نگهبان در توییتی از تایید مصوبه مجلس در زمینه مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت خبر داد و در پی همین بود که این قانون بلافاصله از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ شد تا با بهره‌مندی از ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین مقابله شود.

تاسیس سفارت مجازی ایران در فلسطین، ممنوعیت سفر اتباع ایرانی به سرزمین فلسطین اشغالی، ممنوعیت برگزاری هرگونه مسابقه ورزشی میان ورزشکاران ایران با حریفان رژیم صهیونیستی، ممنوعیت ورود کلیه اتباع رژیم اشغالگر صهیونیستی به ایران، ممنوعیت هرگونه مذاکره و توافق سیاسی با رژیم صهیونیستی و همچنین ممنوعیت استفاده از پرچم، نماد و نشانه‌های رژیم صهیونیستی به منظور فعالیت تبلیغی به نفع آن رژیم برخی از مواد قانون 14 ماده ای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است.

هر سال، یک کنفرانس

اما اقدامات مجلس تنها به تصویب قوانین محدود نبود بلکه مجلس دهم از ظرفیت خود در حوزه دیپلماسی پارلمانی برای حل بحران فلسطین به خوبی استفاده و تحرکات موثری را ایجاد کرد و در همین راستا بود که موفق به برگزاری چند کنفرانس بین المللی مهم در حمایت از انتفاضه  و مردم فلسطین شد.

ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین 

اسفندماه 95 و در حالی که هنوز یک سال از فعالیت مجلس دهم سپری نشده بود مجلس با برگزاری ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین با شعار "همه با هم، در حمایت از فلسطین" گامی محکم و موثر در مبارزه با رژیم صهیونیستی برداشت. برگزاری این کنفرانس در شرایطی بود که قدرت های بین المللی و مرتجع منطقه در تلاش بودند تا مساله فلسطین را به فراموشی سپرده و از این آشفتگی اهداف شوم اسرائیل را دنبال کنند.

در همین کنفرانس که دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتایان خود با تاکید بر انسجام کشورهای اسلامی تصریح کرد که مساله فلسطین مهم ترین دغدغه جهان اسلام است و تمام کشورها باید در این عرصه برای دفاع از مردم فلسطین تلاش کنند.

در بیانیه پایانی این کنفرانس دو روزه که به دعوت مجلس شورای اسلامی و با حضور نمایندگان بلندپایه ای از 88 کشور جهان برگزار شد بر موضوعاتی همچون ضرورت حفظ مساله فلسطین به عنوان اولویت نخست جهان اسلام، تاکید بر ضرورت اتحاد ملت فلسطین و پذیرش گزینه مقاومت و تجلیل از انتفاضه و مقاومت ملت مظلوم فلسطین تاکید شد.

نشست اضطراری کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی

در جریان طرح انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی و سفارت آمریکا به بیت المقدس بود که برگزاری دومین کنفرانس در قالب نشست اضطراری کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی در آذرماه 96 در دستور مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

مجلس بنا داشت با برگزاری این نشست فوق العاده اقدام دولتمردان آمریکایی برای انتقال سفارت به بیت المقدس را بررسی و تصمیم واحدی به نمایندگی از پارلمان‌های کشورهای اسلامی اتخاذ کند.

کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی بعد از برگزاری نشست اضطراری یک روزه با استناد به قطعنامه ۴۷۸ سال ۱۹۸۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد همه اقدامات و تلاش های رژیم صهیونیستی با هدف تغییر وضعیت قانونی و تاریخی شهر قدس و اماکن مقدسه اسلامی و مسیحی و هویت و ترکیب جمعیتی آن را به طور کامل باطل و ملغی دانست.

در بیانیه پایانی این نشست نیز بر محوری بودن مساله فلسطین و قدس برای امت اسلامی، لاینفک بودن شهر قدس از سرزمین فلسطین، حمایت از انتفاضه ملت فلسطین از همه راه‌های ممکن، تسریع در اجرای توافقنامه آشتی ملی فلسطینیان و فعال‌سازی همه قطعنامه‌های مربوط به عدم متعامل رژیم صهیونیستی تاکید شد.

نشست تروئیکای مجالس کشورهای عضو سازمان‌های همکاری اسلامی

در همان آذرماه 96 وهمزمان با نشست اضطراری کمیته فلسطین بود که نشست تروئیکای مجالس کشورهای عضو سازمان های همکاری اسلامی با حضور نمایندگان مجالس کشورهای فلسطین، الجزایر، چاد، اندونزی، اردن، سنگال، عراق، ترکیه و مالی در تهران برگزار و این نشست نیز با قرائت بیانیه حمایت از فلسطین به کار خود پایان داد.

سیزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان های همکاری اسلامی

برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی در حمایت از فلسطین در دومین سال کاری مجلس دهم به نشست اضطراری فلسطین و نشست تروئیکا ختم نشد؛ برگزاری سیزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان‌های همکاری اسلامی از دیگر اقداماتی بود که مجلس دهم شورای اسلامی در دومین سال کاری خود در دستور کار قرار داد.

یکی از مهم ترین دستورکارها در این کنفرانس که در تهران و با حضور مقامات ارشد مجالس کشورهای عضو این سازمان برگزار شد، تروریسم و دخالت آمریکا در ایجاد آشفتگی امنیتی در کشورهای اسلامی و تعرض به قدس شریف بود.

در بیانیه پایانی این کنفرانس که با حضور 17 رییس مجلس و 14 نایب رییس مجالس کشورهای مختلف برگزار شد اقدامات آمریکا در شناسایی قدس به عنوان به اصلاح پایتخت رژیم صهیونیستی محکوم و مقاومت ها در تمامی اشکال حق مشروع فلسطینیان شناخته شد.

همچنین در بیانیه پایانی سیزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان‌های همکاری اسلامی بر لغو عضویت کنست اسرائیل از اتحادیه بین المجالس به عنوان تنبیهی برای تجاوزگری این موجودیت صهیونیستی به حقوق بین الملل و تعلیق روابط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی از سوی اعضای اتحادیه تا زمانی که دولت ایالات متحده از تصمیم اشتباه خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس عقب نشینی کند تاکید شد.

نشست فوق العاده کمیته دائمی فلسطین در بین المجالس اسلامی با حضور 22 کشور

اردیبهشت ماه 97 و در سومین سال کاری مجلس دهم بود که به دنبال تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت المقدس با درخواست ایران به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه بین المجالس اسلامی با برگزاری نشست فوق العاده کمیته دائمی فلسطین  در بین‌المجالس اسلامی موافقت شد.

این نشست صبح دوشنبه، 24 اردیبهشت ماه با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس 22 کشور عضو اتحادیه بین المجالس اسلامی آغاز شد.

در این نشست یک روزه بر نفی تصمیم رئیس جمهور آمریکا در مورد قدس تاکید و درباره ضرورت های مقابله با آن بحث و بررسی شد، همچنین کشورها درباره راهکارهای وضعیت بحرانی جاری فلسطین برای پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی به طرح دیدگاه های خود پرداخته و بر ضرورت حمایت از تلاش برای دستیابی به حق بازگشت فلسطینیان تاکید کردند.

مجلس شورای اسلامی در کنار اقدامات تتقنینی و برگزاری کنفرانس های بین المللی با فعال کردن دبیرخانه حمایت از حقوق مردم فلسطین که طبق قانون زیرنظر قوه مقننه قرار دارد نشست های منظمی در جهت پیگیری حقوق ملت مظلوم فلسطین داشته و دارد، اقدامی که می توان آن را نیز در کارنامه کاری مجلس دهم در حمایت از مردم فلسطین ثبت کرد.

تحرکات دیپلماتیک مجلس دهم ضد معامله قرن

صدور بیانیه و ارسال نامه به پارلمان های کشورهای اسلامی در مقاطع مختلف از دیگر اقداماتی بود که در مجلس دهم به منظور حمایت از مردم مظلوم فلسطین پیگیری شد.

در همین راستا اواخر سال گذشته و در پی اقدام رئیس جمهور آمریکا در رونمایی از طرح "معامله قرن" بود که دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به این طرح واکنش نشان داد و با بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی با صدرو نامه‌ای خطاب به همتایانش در کشورهای اسلامی طرح "معامله قرن" را ناقض تمامی توافقات، قوانین و قطعنامه‌های بین المللی، منشور سازمان ملل، اتحادیه عرب وسازمان همکاری اسلامی پیرامون حل قضیه فلسطین دانست، رئیس مجلس دهم در این نامه همچنین مقابله کشورهای اسلامی با این طرح و حل بحران فلسطین را با حمایت از همه پرسی و استفاده از دیپلماسی پارلمانی خواستار شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet