هدر موبایل
1399/03/09 07:00:00
سرویس فرهنگی
خانه ملت گزارش می دهد

بازی وعده های کرونایی در زمین باشگاه های ورزشی

شیوع کرونا و اپیدمی آن در سطح ملی عاملی بر تعطیلی مراکز اقتصادی، فرهنگی و حتی ورزشی کشور شده است.
بازی وعده های کرونایی در زمین باشگاه های ورزشی شیوع کرونا و اپیدمی آن در سطح ملی عاملی بر تعطیلی مراکز اقتصادی، فرهنگی و حتی ورزشی کشور شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/202005107902019048.jpg بازی,وعده,های,کرونایی,در,زمین,باشگاه,های,ورزشی Icana

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ حدود چند ماهی می‌شود که کرونا ویروس به صورت پاندمی در تمام دنیا منتشر شده و تا به امروز خسارات جانی و مالی بسیاری هم به همراه داشته و منجر به تعطیلی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی و رفاهی در اکثر شهرهای کشور شده است.

بسیاری از کارگران، کارمندان به علت اپیدمی این بیماری مجبور به خانه نشینی شده‌اند و گاهی نان را به قیمت جان خورده و امید به وعده و عیدهای حمایتی دولت دارند؛ وعده‌هایی که امروزه  با اما و اگرهایی به دست فراموشی سپرده شده، در این بین مشاغلی هستند در سایه نبود حمایت‌های دولتی در معرض تعطیلی قرار دارند.

چند سطر خبر خوشایند ولی بی سرانجام

 حمایت‌های از قبیل بیمه و پرداخت نکردن اجاره بهای باشگاههای استیجاری و ارائه وام به ورزشکاران از جمله وعده و وعیدهای بودند که در حد حرف و حدیث در چند سطر خبر خوشایند ولی بی سرانجام سرتیتر داغ رسانه‌ها شدند و امروزه عاملی بر اعتراضات مربیان ورزشی از اوضاع نابسامان اقتصادی و تعطیلی باشگاهها شده‌ است.

حدود یک ماه قبل مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در دیدار با فعالان اقتصادی بخش ورزش و سازمان‌های مردم نهاد گفت: تمامی مسابقات تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل شده است و تصمیمات جدید نیز با توجه به شرایط شیوع این ویروس در ادامه اتخاذ خواهد شد.

وی در ادامه با بیان این که چهار هزار و ۳۰۰ مکان ورزشی در اختیار این وزارتخانه است که به بخش خصوصی اجاره داده شده بود می‌افزود: به دنبال شیوع کرونا و تعطیلی این اماکن آنها را مشمول بخشودگی اجاره‌ها در دو ماه کردیم و اگر این شرایط استمرار یابد، بخشودگی نیز ادامه خواهد داشت.

در همین راستا کاوه صدقی، یک فعال بخش خصوصی در مصاحبه‌ای صراحتا اعلام می‌کند: تمام صحبت‌ها و اظهاراتی که در راستای حمایت از باشگاههای ورزشی می‌شود، مصوباتی بی‌اثر است که صرفا به عنوان یک دلخوشی است.

در ادامه این گفت و شنودها سیدناصر موسوی لارگانی منتخب مردم در مجلس یازدهم از خسارات جانی و مالی کرونا به خانه ملت می‌گوید: شیوع کرونا به اقتصاد بیشتر کشورها خسارات جدی وارد کرد، حتی منجر به بیکاری بسیاری از افراد جامعه شده است و برخی از شغل‌ها را با مشکلات جدی روبرو کرده تا جایی بسیاری از مراکز فرهنگی، هنری و ورزشی امروزه در مرز تعطیلی قرار دارند.

فاصله زیادی بین عمل و بیان وجود دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در ادامه به حمایت‌های دولتی در این راستا اشاره کرد و گفت: شیوع کرونا و اپیدمی آن در سطح ملی عاملی بر تعطیلی مراکز اقتصادی، فرهنگی و حتی ورزشی کشور شده است در این بین نه تنها باشگاههای معروف مثل پرسپولیس، استقلال و ذوب آهن و ... آسیب‌های دیدند بلکه رشته‌های ورزشی دیگر از جمله بدنسازی، کشتی، شنا و باشگاههای خصوصی هم به سمت تعطیلی پیش رفته و می‌روند؛ دولت وعده و وعیدهای بسیاری از بیمه کارکنان تا بخشودگی اجاره بهای باشگاه استیجاری داد که متاسفانه این وعده‌ها به خود جامه عمل نپوشید و امروز فعالان این عرصه از سر ناچاری زبان به اعتراض گشوده و اینجاست که مشخص می‌شود فاصله زیادی بین عمل و بیان وجود دارد.

مردم انتظار داشتند در این اوضاع نابسامان اقتصادی که کرونا برای آنها رقم زده دولت از آنها حمایت کند

موسوی لارگانی می‌افزاید: مردم انتظار داشتند در این اوضاع نابسامان اقتصادی که کرونا برای آنها رقم زده دولت از آنها حمایت کند که نه تنها حمایتی نشدند بلکه شاهد تعطیلی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های خصوصی بودیم که باشگاههای ورزشی هم از این امر مستثنی نبودند. در زمینه وام و کمک هزینه یارانه حمایتی در شیوع کرونا بسیاری از کارگاه‌ها اقتصادی، فرهنگی و هنری و حتی تفریحی و ورزشی مشمول دریافت نشده و امروزه به تعطیلی کشیده و عاملی بر بیکاری تعداد دیگر از افراد شده‌اند.

بیمه رایگان ورزشکاران

نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: ما از فدراسیون پزشکی و ورزشی انتظار مصوبه نداریم اما این فدراسیون میتواند بیماری کرونا را در بیمه درمانی ورزشکاران و پرسنل باشگاهها را تحت پوشش قرار بدهد. فدراسیون میتواند به تعدادی از باشگاه‌های ورزشی که سال‌های بسیار فعالیت کردند، بیمه ورزشی رایگان بدهد حتی شده به صورت محدود تا اعضای باشگاههای ورزشی بتوانند از آنها استفاده کنند.

گاهی سر پا نگه داشتن برخی از شغل‌ها بدون اینکه سودی برای دولت داشته باشد می‌تواند تقویت کنند منابع دیگر کشور باشد

نماینده مردم فلاورجان در مجلس دهم در ادامه تصریح می‌کند: شهرداری به عنوان یک نهاد غیردولتی و مردم نهاد است در مقابل دریافت عوارض می‌تواند به مردم خدمات تفریحی و رفاهی ارائه دهد، در شرایط کنونی که کشور درگیر کرونا است باید حامی مراکز تفریحی و رفاهی کشور باشد، گاهی سر پا نگه داشتن برخی از شغل‌ها بدون اینکه سودی برای دولت داشته باشد می‌تواند تقویت کنند منابع دیگر کشور باشد به فرض مثال باشگاههای ورزشی در حال حاضر با مشکلاتی مواجه هستند نیازمند حمایت‌های دولتی هستند و تضمینی برای سلامت جامعه محسوب می‌شوند.

وزارت ورزش و جوانان حامی جوانان باشد

وی ادامه داد: شهرداری در چنین شرایطی می‌تواند حامی اماکن ورزشی و تفریحی مردم باشد اما نمی‌توانیم به تنهایی از شهرداری توقع داشته باشیم که حمایت کننده باشگاههای ورزشی باشد وزارت ورزش و جوانان وظایف سنگینی در حمایت از ورزشکاران دارد تا شاهد تعطیلی بسیاری باشگاهها در سطح کشور نباشیم. 

سنگ اندازی شهرداری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی

موسوی لارگانی نبود حمایت از مشاغل را عاملی بر نبود رغبت و انگیز می‌داند و می‌گوید: حمایت از نهادهای ورزشی خصوصی و ایجاد اماکن تفریحی بر عهده شهرداری است، باید در این شرایط از آنها حمایت کند، این نهادها خصوصی حتی معترض هستند که شهرداری برای آنها پروانه شروع به کار و همکاری نداده و با سنگ اندازی در این زمینه باعث بی‌میلی و بی‌رغبتی سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ایجاد فضای ورزشی و تفریحی می‌شود.

معاف شدن باشگاههای ورزشی از پرداخت مالیات و اجاره بهاء می‌تواند کمک بزرگی به صنف ورزشی کشور باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در ادامه یادآور شد: معاف شدن باشگاههای ورزشی از پرداخت مالیات و اجاره بهاء می‌تواند کمک بزرگی به صنف ورزشی کشور باشد و تاکنون دستورالعملی از طرف قوه قضائیه در این راستا صادر نشده است اگر رئیس قوه قضائیه این موضوع را مورد توجه قرار دهد کمک بزرگی در جهت ادامه حیات این مشاغل خواهد بود .

توجه به ورزش یکی از مولفه‌های جامعه سالم

در ادامه مهدی اسماعیلی نماینده منتخب دوره یازدهم توجه به ورزش را یکی از مولفه‌های جامعه سالم می‌داند و به خانه ملت می‌گوید: ورزش و توجه به سلامت مردم یکی از مولفه‌های جامعه سالم است در این میان شیوع بیماری کرونا در کشور منجر به تعطیلی بسیاری مراکز علمی، فرهنگی و ورزشی کشور شده است که باشگاههای ورزشی در سراسر کشور اعم دولتی و خصوصی هر یک به سهم خود از این بیماری آسیب دیده‌اند از بیمه کارکنان تا اجاره بهای باشگاه استیجاری در این چند ماه منجر به بروز مشکلاتی شده است.

بیمه، یکی از اولویت‌های تمام مشاغل است

اسماعیلی نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم می‌افزاید: توجه به ورزش و تلاش جوانان در این حوزه گاهی با مشکلاتی مواجه است که نیاز به توجه مسئولان در این حوزه دارد، بیمه همگانی ورزشکاران و فعالان این حوزه باید مورد توجه متولیان امر قرار بگیرد، اگر بتوانیم بیمه همگانی را در میان شاخه‌های مختلف ورزشی مورد توجه قرار دهیم  پشتوانه‌ای برای فعالان این عرصه خواهد بود، بیمه در شرایط کنونی یکی از اولویت‌های تمام مشاغل است و جوانان از بیمه نبودن بسیاری از مشاغل معترض هستند علی الخصوص در عرصه‌های ورزشی و هنری و همین عاملی بر بی انگیزگی جوانان برای ادامه مسیر می‌شود.

استعدادیابی جوانان در تمام عرصه‌های فرهنگی ،هنری و ورزشی می‌تواند انگیزه  حضور جوانان در عرصه‌های بین المللی را ایجاد کند

وی در ادامه یادآور شد: استعدادیابی جوانان در تمام عرصه‌های فرهنگی ،هنری و ورزشی می‌تواند انگیزه حضور جوانان در عرصه‌های بین المللی را ایجاد کند؛ در سالی که به نام جهش تولید نام گرفته است حمایت‌های دولتی می‌تواند منجر به حضور جوانان در عرصه‌های متفاوت ورزشی، علمی و حتی فرهنگی و هنری در سطح جهان باشد در این میان نباید از فعالیت باشگاهها و مراکز فرهنگی و هنری غافل شویم تا بتوانیم با حمایت‌های دولتی استعداد جوانان را بروز داده و پرچم کشور در میادین متفاوت ملی و بین المللی بالا ببریم.

اسماعیلی ادامه می‌دهد: باید تمام رشته‌های ورزشی مورد توجه قرار بگیرند متاسفانه برخی از رشته‌های ورزشی در حاشیه ورزش قرار گرفته‌اند و مورد بی‌مهری مسئولان و متولیان امر هستند امیدوارم در مجلس یازدهم به ورزش و رشته‌های ورزشی بیش از قبل توجه شود تا شاهد کاهش ناعدالتی‌ها در این حوزه باشیم علی الخصوص در تخصیص منابع و امکانات در مناطق محروم بیش از اندازه توجه شود.

حمایت از مشاغل آسیب دیده در کرونا قانونی باشد

منتخب مردم میانه در مجلس یازدهم تاکید کرد: حمایت از مشاغل آسیب دیده در اپیدمی کرونا باید به صورت قانونی باشد یعنی قانون در جهت حمایت از این مشاغل طرحی را ارائه کند، در این بین درصدی از حمایت‌های شهرداری باید در راستای حمایت از باشگاههای ورزشی و تفریحی باشد علی الخصوص در شرایط کنونی که این باشگاهها بیش از هر زمان دیگری نیازمند این حمایت‌ها هستند، مجلس به عنوان یک نهاد قانون گذار می‌تواند علاوه بر نقش حمایتی نقش نظارتی در این ماجرا را داشته باشد.

در پایان باید بگوییم؛ جمعیت جوان و مستعد ایران برای گذراندن اوقات مناسب و تفریحی سالم نیاز به فعالیت‌های مختلفی از جمله ورزشی دارد در این میان نقش دولت و نهادهای متولی امر در راستای حمایت از این مراکز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در شرایط فعلی بیش از پیش لزوم این حمایت‌ها احساس می‌شود که در نهایت در دراز مدت به سلامت بیشتر جامعه در همه سطوح خواهد انجامید./

پایان پیام

گزارشگر: محبوبه اشرفی پیمان

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet