خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/03/10 07:00:00
سرویس فرهنگی
مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرد

پذیرش دانشجویان جدیدالورود از نیم‌سال دوم سال / تأکید بر کاهش تراکم کلاس‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی ملاحظات سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در مواجهه با ویروس کرونا پرداخت.
پذیرش دانشجویان جدیدالورود از نیم‌سال دوم سال / تأکید بر کاهش تراکم کلاس‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی ملاحظات سال تحصیلی 1400-1399 در مواجهه با ویروس کرونا پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/201912106184333964.jpg پذیرش,دانشجویان,جدیدالورود,از,نیم‌سال,دوم,سال,/,تأکید,بر,کاهش,تراکم,کلاس‌ها,و,خوابگاه‌های,دانشجویی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان « ویروس کرونا و آموزش عالی: ملاحظات سال تحصیلی 1400-1399 » آورده است؛ بنا بر اعلام مقامات رسمی وزارت بهداشت، موج جدید اپیدمی کرونا در فصل پاییز و زمستان اوج می‌‌گیرد، همزیستی کووید 19 با ویروس شایع آنفولانزا در این فصول، شرایط کنترلی و مهار بیماری را به‌مراتب سخت‌‌تر خواهد کرد. عمده‌‌ترین اقدام دستگاه‌‌های متولی آموزش‌‌عالی کشور در مواجهه با شیوع ویروس کرونا در نیم‌سال دوم سال تحصیلی 1399-1398، تعطیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌‌عالی و استفاده از آموزش‌‌های از راه‌دور بود.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درخصوص ملاحظات بازگشایی دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزش‌‌عالی در سال تحصیلی 1399-1400، با توجه به شیوع ویروس کرونا عنوان شده است که بازگشایی دانشگاه‌‌ها، ‌‌باید تدریجی و با رعایت اولویت‌‌هایی مانند شرایط دانشجو (مقیم یا غیرمقیم، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی)، وضعیت اقلیمی و شرایط کرونایی منطقه و شرایط دانشگاه و تأکید ویژه بر کاهش تراکم کلاس و یحتمل خوابگاهی باشد.

در ملاحظات آموزشی و پژوهشی گزارش مرکز پژوهش‌‌های مجلس به مواردی چون شروع نیم‌سال اول سال تحصیلی دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزش‌‌عالی از ابتدای شهریور، رفع محدودیت‌‌های میهمان شدن دانشجویان در تمام دانشگاه‌‌های دولتی و غیردولتی و کاهش تراکم کلاسی اشاره شده است.

در این گزارش همچنین با توجه به اعلام زمان برگزاری آزمون‌‌های سال 1399 ازجمله دکتری (26 تیرماه)، کارشناسی ارشد (2و 3 مردادماه)، سراسری (30 و 31 مردادماه) و آزمون‌‌ فنی و حرفه‌‌ای و کارشناسی ناپیوسته(14 شهریور)، و با عنایت به زمان مورد نیاز از تاریخ برگزاری آزمون‌‌ها تا اعلام نهایی قبول‌شدگان، پیشنهاد شده است که پذیرش دانشجویان جدیدالورود از نیم‌سال دوم سال تحصیلی 1399-1400 باشد. این موضوع ضمن کاهش تراکم دانشجویان در دانشگاه‌‌ها، سردرگمی‌‌های رایج در ثبت‌نام اولیه دانشجویان به‌خصوص در شرایط پیش‌رو را برطرف خواهد کرد.

همچنین جهت حفظ سلامتی داوطلبان و کاهش احتمال انتقال ویروس مکان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی از مناطق به دانشگاه‌‌های علوم پزشکی هر استان تغییر یابد، سطح فضاها و مکان‌‌های برگزاری نسبت به سنوات قبل افزایش یابد، تجهیزات و امکانات برگزاری آزمون با رعایت مراقبت‌های بهداشتی و ایمنی قبل، حین و پس از برگزاری آزمون تأمین شود و شرایط به‌گونه‌‌ای تسیهل و تقویت شود که امکان دفاع از رساله و پایان‌‌نامه به‌صورت غیرحضوری همچنان فراهم باشد.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس جهت کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا بر مواردی همچون تقویت ایده دانشجو خانواده، تحویل غذای هر دانشجو در ظروف یک‌بار مصرف، تعبیه دستگاه‌‌های‌ تب‌سنج و ضدعفونی‌کننده در محل ورود و خروج دانشگاه‌ها و خوابگاه‌‌ها تاکید شده است.

متن کامل این گزارش و نتایج به دست آمده از آن را اینجا بخوانید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet