هدر موبایل
1399/03/10 15:25:25
سرویس سیاسی
زنگنه تاکید کرد

اصلاح آیین نامه داخلی با هدف تخصص گرایی و عدالت

منتخب مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که با اصلاح دستورالعمل آیین نامه داخلی مجلس، تخصص گرایی وعدالت اجرایی می شود.
اصلاح آیین نامه داخلی با هدف تخصص گرایی و عدالت منتخب مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که با اصلاح دستورالعمل آیین نامه داخلی مجلس، تخصص گرایی وعدالت اجرایی می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/202005103273643721.jpg اصلاح,آیین,نامه,داخلی,با,هدف,تخصص,گرایی,و,عدالت Icana

محسن زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس گفت: در آیین نامه داخلی مجلس برای سامان دادن کمیسیون ها توسط نمایندگان دستورالعملی ذیل ماده 36 آیین نامه داخلی تنظیم شده که براساس مدرک تحصیلی، سوابق اجرایی و سوابق نمایندگانی، امتیازی را برای نمایندگان قائل شده است که در نهایت این سیستم به صورت خودکار امتیازات را جمع می کند و بدون اینکه فرد دخالتی داشته باشد که نماینده در کمیسیون عضویت پیدا می کند.

منتخب مردم تربت حیدریه در مجلس یازدهم شورای اسلامی ادامه داد: چند نکته در این نحوه امتیاز بندی وجود دارد که ما خواستار اصلاح آن شدیم، نکته اول اینکه برای نماینده 730 امتیاز در یک جدول قائل شده،از سوی دیگ به طور مجزا برای هر دوره نمایندگی  امتیاز قابل توجهیه لحاظ شده، به عبارتی اگر فردی یک تا سه دوره سایقه نمایندگی داشته باشد، عملا فرد امتیاز بالایی علاوه بر 730 امتیاز لحاظ می شود بنابراین حضور فرد با سابقه نمایندگی در هر کمیسیون قطعی و مسجل می شود.

وی تاکید کرد: این در حالی است که در این دوره 170 نماینده سابقه نمایندگی ندارند و حتی اگر مدرک دکترا در رشته ای داشته باشد نهایت 250 امتیاز دارد و در مقایسه با نماینده ای که سابقه حضور در مجلس دارد اما تخصص ندارد از شانس کمتری برای حضور در کمیسیون مرتبط با رشته تحصیلی و دلخواه را دارد.

این منتخب مردم در مجلس در خصوص اصلاح آیین نامه داخلی توضیح داد: پیشنهاد داده ایم که بند 12 این دستورالعمل حذف شود، این بند مربوط می شود به لحاظ امتیاز مجزا از 730 امتیاز، همچنین با توجه به اینکه رهبری در گام دوم بحث عمل و پژوهش را به عنوان شاخص مطرح کردند ما به مدارک تحصیلی و شاخصه های علمی افراد ضریب بیشتری بدهیم تا عملا افرادی در کمیسیون ها عضوی شوند که دارای تخصص متناسب با کمیسیون داشته باشند.

زنگنه با تاکید براینکه با این اصلاحات کمیسیون ها تخصصی می شود اظهار داشت: در این اصلاحیه در نظر گرفته شد که اگر کسی در روند انتخاب و عضویت در کمیسیونش اعتراض داشت، کمیسیون متشکل از هیات رئیسه و اعضای کمیسیون آینن نامه داخلی موضوع را بررسی کند.

منتخب مردم تربت حیدریه تاکید کرد: اگر این دستورالعمل آیین نامه داخلی اصلاح شود به سمت تخصصی شدن کمیسیون ها می رویم و همچنین عدالت برقرار می شود، ما بر این باوریم که کسی که چند دوره سابقه نمایندگی دارد از مصونیت برای عضویت در هر کمیسیونی برخوردار نباشد، چرا که ممکن است فردی با تحصیلات غیر مرتبط به راحتی عضو کمیسیون تخصصی شود که این روند باعث افت خروجی کمیسیون می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet