خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/08/10 10:38:00
سرویس صحن

مخالفت مجلس با انتخاب دو دهک به عنوان جامعه هدف

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد انتخاب دو دهک به عنوان جامعه هدف در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه با پیشنهاد "احمد توکلی" که در آن جامعه هدف پوشش نقدی یارانه‌ها در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را دو دهک دیده بود مخالفت کردند.

در رای گیری که برای این پیشنهاد صورت گرفت تنها توانست 61 رای موافق را بدست آورد و 128 رای مخالف و 18 رای ممتنع به همراه داشت.

احمد توکلی در دفاع از پیشنهاد خود اظهار داشت: گزارش کمیسیون اشکالات اجرایی دارد چرا که اطلاعات قابل اتکاء در این گزارش وجود دارد و سازمان مسئول هم در این گزارش مشخص نشده است.

وی افزود: اشکالات فرهنگی، فرهنگ درآمد بدون کار را ترویج می‌دهد. اشکالات اقتصادی درآمد را به طبقات کم مصرف منتقل می‌کند افزایش تقاضا و گرانی را بدنبال دارد.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: اطلاعات چون ناقص است اختلاف بین خانوارها را افزایش می‌دهد. در ماده 8 پنج دهک مشخص شود اما اگر جامعه هدف را دو دهک بگذاریم، سازمان بهزیستی و کمیته امداد حقوق می‌گیرند کارمندان و کشاورزان و کارفرمایان، کارگران با نرخ بازار دسته سوم کسانی که حکومت اسلامی موظف به رسیدگی به آنهاست اینها هستند که باید تحت پوشش قرار گیرند.

جامعه هدف 20 درصد جامعه باشد که شناسایی شده‌اند و پرداخت نقدی هم وظیفه حکومت اسلامی است.

اسدالله عباسی نماینده رودسر و املش در مخالفت با این پیشنهاد اظهار داشت: این پیشنهاد فقط دو دهک جامعه را در برمی‌گیرد این در حالیست که در مواردی که تا بحال در مجلس بررسی شده کلیه اقشار جامعه مد نظر بوده‌اند.

وی افزود: تعیین جامعه هدف در دو دهک یعنی تورم بر روی دوش طبقات مختلف وارد شود اما بدلیل نبود اطلاعات مشخص ما آنها را حذف کنیم.

نماینده رودسر با بیان اینکه تصویب این پیشنهاد عادلانه نیست اظهار داشت: دولت چگونه می‌خواهد جامعه هدف را مشخص کند اگر دو دهک را فقط تحت پوشش قرار دهد که منجر به بی‌عدالتی می‌شود.

در ادامه الیاس نادران در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: این پیشنهاد به نسبت پیشنهاد کمیسیون دارای مزیت‌های بهتری است.

وی افزود: اگر همین کاری که در طی 5 سال در لایحه می‌خواهد صورت گیرد در قالب تامین اجتماعی صورت گیرد برای بیکاران، بازنشستگان و دیگر گروه‌هایی که مشمول تامین اجتماعی هستند به صورت پایدار تحت پوشش قرار می‌گیرند.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: اگر منابع را به سرمایه تبدیل کنیم بهتر از اینست که به صورت نقدی و مقطعی در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار گیرد.

وی افزود: به جای اینکه پول را به صورت نقدی در 5 دهک توزیع کنیم را منحصر به دو دهک کنیم و مابقی را به صورت بیمه‌های تامین اجتماعی اختصاص دهیم که این امر باعث می‌شود همه آحاد پوشش داد می‌شود و مشکل مالی دولت را نیز حل می‌کند.

سپس کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه در ارتباط با این پیشنهاد اظهار داشت: ما در کمیسیون ویژه گسترش بیمه‌ها و پوشش دارویی و درمانی، توانمند سازی برنامه‌های حمایتی را پیشنهاد کرده‌ایم.

نماینده صومعه سرا افزود: در این پیشنهاد موضوع جدیدی مطرح نشده چرا که موضوع پوشش حمایت‌های اجتماعی در کمیسیون ویژه نیز دیده شده.

وی با انتقاد از مشخص کردن دو دهک اظهار داشت: چه بسا با اجرا شدن این پیشنهاد دهک‌های سوم و چهارم به جای دهک اول و دوم قرار نگیرند.

دلخوش خاطرنشان کرد: وقتی افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کنیم افراد جامعه اگر به آنها کمک نشود دچار آسیب می‌شوند.

وی افزود: جهش قیمت طبقات مختلف را آسیب وارد می‌کند لذا ما نمی‌توانیم حمایت‌های خود را صرفا متوجه دو دهک اول و دوم بکنیم.

دلخوش اظهار داشت: هنر ما باید این باشد که طوری برنامه ریزی کنیم که مددجویان بهزیستی و کمیته امداد را از این وضع خارج کنیم نه اینکه افراد معمولی و برخوردار را به سمتی ببریم که نیازمند بهزیستی و کمیته امداد شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet