هدر موبایل
1399/03/12 14:43:12
سرویس سیاسی
بیژن مقدم:

نطق رئیس مجلس نگرانی درباره تعامل قوای مجریه و مقننه را برطرف کرد

یک فعال رسانه‌ای تاکید کرد که رئیس مجلس در نخستین نطق پیش از دستور خود شبهات درباره ارتباط و تعامل مجلس و دولت را پاسخ داد و نشان داد قصد تعامل با دولت را دارد.
نطق رئیس مجلس نگرانی درباره تعامل قوای مجریه و مقننه را برطرف کرد یک فعال رسانه‌ای تاکید کرد که رئیس مجلس در نخستین نطق پیش از دستور خود شبهات درباره ارتباط و تعامل مجلس و دولت را پاسخ داد و نشان داد قصد تعامل با دولت را دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006102217435389.jpg نطق,رئیس,مجلس,نگرانی,درباره,تعامل,قوای,مجریه,و,مقننه,را,برطرف,کرد Icana

بیژن مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نخستین نطق پیش از دستو دکتر محمدباقر قالیباف در خصوص رویکرد مجلس یازدهم، گفت: تصور برخی افراد از مجلس یازدهم این است که نمایندگان آن با روحیه تهاجمی با دولت درگیر خواهد شد،  نوع تفکر نمایندگان جدید و جریان قالب در مجلس این ذهنیت را تقویت می کند اما نطق دکتر قالیباف به این ذهنیت پاسخ داد.

این فعال رسانه ای ادامه داد: دکتر قالیباف در نطق خود بر تعامل با دولت تاکید کرد و بیان داشت ارتباط خوبی با این نهاد برقرار می کند، اما در کنار آن دولت نیز باید خود را پاسخگو بداند چرا که مجلس با استفاده از ابزار نظارتی، حسن اجرای قوانین را مد نظر خواهد داشت لذا این رویکرد باعث شد پاسخ شبهات به وجود آمده داده شود و نگرانی ها درباره تعامل مجلس با دولت برطرف شود.

وی با اشاره به حقوق مجلس که قانونگذاری و نظارت است، اظهار داشت: استفاده صحیح از این حقوق تابع یک محور خاص نیست و باید تمام شرایط را در نظر گرفت که محدودیت های دولت نیز یکی از این ابعاد است. مجلس باید با شناختی که از کارآمدی و ظرفیت کشور دارد از دولت مطالبه کند و بداند که مطالبه گری بیش از اندازه و خارج از توان دولت نیز این نهاد را دچار مشکل خواهد کرد.

مقدم در ادامه این گفت‌وگو با اشاره تأکید مقام معظم رهبری و رئیس مجلس بر استفاده از ابزار نظارتی، بیان داشت: مجلس در دو بخش نسبت به سایر قوا امتیاز دارد. نخست بحث قانونگذاری است که قوانین در این نهاد تصویب می شود که دو قوه دیگر موظف به اجرای آن است. از سوی دیگر مجلس ابزار نظارتی دارد که باید بر حسن اجرای قوانین مصوب نیز نظارت کند.

این فعال رسانه  تصریح کرد: دولت برای انتخاب وزرا رأی گیری می کند که مجلس در آن نقش مهمی دارد و بعد از آن نیز مجلس است که بر عملکرد وزرا و کابینه نظارت می کند. نکته منفی که تا کنون وجود داشته مناسباتی است که میان نمایندگان و مسئولان اجرایی ایجاد شده و از ابزار نظارتی برای گروکشی و تأمین منافع فردی یا منطقه ای بهره برده اند که باید در مجلس آتی جلوی این موارد گرفته شود.

وی توصیه کرد: نباید نمایندگان استیضاح و یا تحقیق و تفحصی را امضا کنند اما در روزهای بعد به علت برخی تبانی ها و مذاکرات، امضای خود را به راحتی پس بگیرند یعنی زمانی که این امضاها به هیأت رئیسه مجلس رسید دیگر نباید امکان پس گرفتن امضا وجود داشته باشد.

مقدم با بیان اینکه مجلس باید برای نظارت از خود آغاز کند چرا که در مجلس مناسبات و آیین نامه هایی وجود دارد که نیاز به اصلاح دارد، اظهار داشت: مجلس باید پاسخگوی اعتراض مردم به خود باشد. اگر شعار رئیس مجلس و نمایندگان دوره یازدهم این است که شفاف سازی کنند، باید اول از خود شروع کنند و آرای خود را شفاف کنند.

این فعال رسانه با تاکید براینکه مجلس باید به سمت تحقق عدالت حرکت کند، اظهار داشت: البته خوشبختانه بارقه های رعایت عدالت را شاهد هستیم ، البته نمایندگان باید مراقبت کنند در این مسیر دچار شعارزدگی نشوند در این مسیر نیاز به کار کارشناسی و برخی اصلاحات وجود دارد.

وی با اشاره به چهار رویکرد تحولی رئیس مجلس که شامل شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی می شود، گفت: شفاف سازی باید در رأی نمایندگان مشخص باشد که به چه کسی و یا به چه موضوعی رأی داده اند. البته باید مراقبت های امنیتی نیز در این زمینه صورت گیرد.

مقدم همچنین افزود: کارآمدسازی مجلس یعنی این قوه باید به مأموریت خود یعنی تقنین و نظارت بر اجرای قوانین عمل کند. در حال حاضر حجم زیادی از قوانین در کشور داریم که کارکرد آن نیز مشخص نیست و حتی جلوی اجرای برخی قوانین دیگر را نیز می گیرد که این موارد باید اصلاح شود. چند دوره است که می گویند تنقیح قوانین انجام می شود اما باید نتیجه آن را ببینیم و مشخص باشد کدام دستگاه ها قوانین خود را تنقیح می کنند.

این فعال رسانه با تاکید براینکه برای کارآمدی مجلس باید جلوی زدوبندها گرفته شود، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها گفته اند که نظارت بر عملکرد و رفتار نمایندگان مهم است که این موضوع باید در مجلس تقویت شود و اگر ضعف هایی بوده و مجلس تاکنون به رسالت خود در این حوزه عمل نکرده از این به بعد نظارت بیشتری بر رفتار خود داشته باشد تا این نهاد به برخی موارد آلوده نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet