هدر موبایل
1399/03/12 16:01:33
سرویس سیاسی
چمران:

برادری با دولت عامل چشم پوشی از خطاها نشود

رئیس سابق شورای شهر تهران ضمن اینکه بر وجود برادری و صمیمیت بین دولت و مجلس تاکید دارد، می گوید، این دوستی نباید باعث شود از خطاها چشم پوشی شود.
برادری با دولت عامل چشم پوشی از خطاها نشود رئیس سابق شورای شهر تهران ضمن اینکه بر وجود برادری و صمیمیت بین دولت و مجلس تاکید دارد، می گوید، این دوستی نباید باعث شود از خطاها چشم پوشی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/84027.jpg برادری,با,دولت,عامل,چشم,پوشی,از,خطاها,نشود Icana

مهدی چمران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رویکرد رئیس مجلس در یازدهمین دوره از قوه مقننه در مقابل دولت، گفت: از آنجایی که بعد از قانونگذاری یکی از وظایف اصلی قوه مقننه نظارت است، این انتظار از مجلس یازدهم وجود دارد که بعد از تقنین، بر حسن اجرای قوانین و عملکرد دولت نظارت داشته باشد.

این سیاستمدار با اشاره به وجود دیوان محاسبات به عنوان زیر مجموعه نظارتی مجلس، اظهار داشت: دیوان محاسبات به همین دلیل زیرنظر مجلس شورای اسلامی است که از لحاظ مالی روی دستگاه های اجرایی نظارت داشته باشد.

وی تاکید کرد: دولت باید بداند که نمایندگان مجلس به عنوان چشمان ناظر به عملکرد آنها چشم دوخته اند ، بنابراین دولتی ها باید در مسیر سازنده و قانونی حرکت کنند. مسائل ارزی، سیاست های خارجی، خرید و فروش ها و واگذاری ها نظارت مجلس را می طلبد تا شرایطی بسیار بهتر از حال حاضر را تجربه کنیم.

رئیس سابق شورای شهر تهران در خصوص ضرورت تعامل مجلس و دولت، توضیح داد: تعامل شامل دو وجه قانونی و یک وجه اخلاقی یا سیاسی است. از لحاظ برخورد سیاسی قاعدتا باید برخوردها صمیمانه، دوستانه، منصفانه و عادلانه باشد و مبانی اسلامی نیز در نظر گرفته شود چرا که اصول اسلامی از اصول عرفی جامعه نیز بالاتر است.

وی همچنین افزود: از سوی دیگر وجه قانونی است که مجلس به عنوان نهاد ناظر بر اجرای قوانین باید در کنار برادری و صمیمیت، با دقت عملکرد دولت را نظارت کند، البته باید توجه داشت که این رفاقت باعث نشود چشمان خود را روی خطای دولت بپوشند و یا برعکس به دلیل برخی مشکلات فردی نباید به صورت غیرمنصفانه با دولت برخورد شود لذا نظارت باید بر اساس قانون باشد، نه یک گام عقب تر و نه یک گام جلوتر.

این سیاستمدار با تاکید براینکه باید مسیر قانونی در حوزه نظارت طی شود، بیان کرد: در کنار آن، قطعا رفتارها باید دوستانه و منصفانه باشد. نقد کردن بحث دیگری است و ما معتقدیم نمایندگان در صحن مجلس و هر مکان دیگری آزاد هستند تا نقد کنند البته این نقدها قاعدتا در جلسات رسمی و به خصوص بین سران قوا بیشتر نتیجه می دهد.

وی درباره چهار رویکرد تحولی رئیس مجلس در دوره یازدهم قوه مقننه که شامل شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی می شود گفت: این مؤلفه های برای یک اقدام درست، ضروری است و مسیر را نشان می دهد.

چمران در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به غفلت هایی که در دهه های گذشته رخ داده و اکنون باید به آن رسیدگی شود، اظهار داشت: با وجود اینکه انقلاب سیاسی و فرهنگی در کشور انجام شد اما هنوز کامل نیست. کشور نیاز به یک انقلاب اداری دارد تا یک سیستم ساده، متین و غیرقابل فرار ایجاد شود.

این سیاستمدار با اشاره به اینکه تفسیر از قوانین از سوی دستگاه های اجرایی بسیار زیاد شده است، گفت: هر دستگاه بر اساس منافع خود قوانین را تفسیر می کند که نباید این مسیر باز باشد زیرا آسیب جدی به ساختار وارد می کند.جمهوری اسلامی سیستم دست و پاگیر دارد که کار را برای مردم سخت کرده است لذا باید این مزاحمت ها برداشته شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet