ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1399/03/13 23:15:29
سرویس سیاسی
خانه ملت از ویژگی‌های مجلس تراز انقلاب از منظر امام(ره) گزارش می‌دهد

از حفظ وحدت تا تسریع در تصویب قوانین حامی مستضعفان

نمایندگان مجلس یازدهم در آستانه سالروز رحلت امام خمینی، شاخصه‌هایی اعم از مردمی بودن، حمایت از مستضعفان، قانونمندی و مبارزه با فساد را از ویژگی‌های یک نماینده تراز انقلاب برشمردند و بر حفظ جایگاه مجلس و در رأس امور بودن این نهاد، تأکید کردند.
از حفظ وحدت تا تسریع در تصویب قوانین حامی مستضعفان نمایندگان مجلس یازدهم در آستانه سالروز رحلت امام خمینی، شاخصه‌هایی اعم از مردمی بودن، حمایت از مستضعفان، قانونمندی و مبارزه با فساد را از ویژگی‌های یک نماینده تراز انقلاب برشمردند و بر حفظ جایگاه مجلس و در رأس امور بودن این نهاد، تأکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/202006104024232190.jpg از,حفظ,وحدت,تا,تسریع,در,تصویب,قوانین,حامی,مستضعفان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مجلس شورای اسلامی از منظر بنیانگذار انقلاب اسلامی دارای اهمیت فراوانی است که می‌توان آن را از لا به لای فرمایشات ایشان دریافت کرد. ایشان همواره مجلس را عصاره فضائل یک ملت معرفی کرده اند که حاکی از نقش مهم این نهاد است.

مجلس شورای اسلامی محلی برای دریافت و انعکاس خواسته‌های مردمی بوده و همین امر باعث شده امام خمینی(ره) بارها بر اهمیت جایگاه این نهاد تأکید کنند.

در همین راستا امام راحل(ره) درباره قانون گرایی نمایندگان ملت تأکید کرده و خطاب به آنها فرموده اند: روی قانون عمل بکنند. این قانونی که ملت برایش رأی داده است. همین رأی نداده است که توی طاقچه بگذارید و کاری به آن نداشته باشید، بروید مشغول کار خودتان بشوید. این قانون باید دست همه باشد و همه حدود را قانون معیّن بکند. قانون برای مجلس حدود معین کرده است، تخلف از این حدود نشود. برای رئیس جمهور تحدید کرده، حدود قرار داده، او هم تخلف نکند. برای نخست وزیر و امثال این‌ها و دولت‌ها حدود معیّن کرده. آن‌ها هم نباید خارج بشوند. هر که خارج بشود از حدود، باید این را تنبه بدهند، هدایت کنند آن را.

بنیانگذار انقلاب در جای دیگری به ساده زیستی و رسیدگی به مظلومان توسط نمایندگان مردم اشاره داشته و فرموده اند: طرح‌ها و پیشنهادهایی که مربوط به عمران و رفاه حال ملت خصوصاً مستضعفین است انقلابی و با سرعت تصویب کنید، و از نکته سنجی‌ها و تغییر عبارات غیر لازم که موجب تعویق امر است اجتناب کنید، و از وزارتخانه‌ها و مأموران اجرا بخواهید که از کاغذ بازی‌ها و غلط کاری‌های زمان طاغوت اجتناب کنند و رفاه ملت مظلوم و عقب افتادگی‌های آن‌ها را به طور ضربتی تحصیل و ترمیم کنند.

ایشان همچنین در جایی مجلس را محل مباحثه و نه مبارزه و جبهه بندی دانسته و فرموده اند: اگر خدای نخواسته، انحرافی در مجلس پیدا بشود، چون منعکس می‌شود به همه جا، ممکن است که انحراف در سطح گسترده‌ای پیدا بشود و مسئولیت بزرگ باشد. چنانچه انحرافاتی را شما به واسطه اعمال و افعالتان از ملت سلب کنید، اجر بسیار بزرگی را دارید، اجر انبیا را دارید. از الآن بنای بر این نگذارید که ما یک جبهه کذا و یک جبهه کذا، از اول بنای مبارزه باشد، مبارزه نیست، مباحثه است، مباحثه، مباحثه نرم اسلامی.

امام راحل همواره بر لزوم تقویت مجلس نیز تأکید داشته و در جایی نیز در این رابطه فرموده اند: خوب در مجلس هم یک عده معدودی هستند. اگر غرضی در کار نیست و می‌خواهید خدمت بکنید، حالا می‌بینید که شما رأی نداشته‌اید، شما در خارج مجلس خدمت بکنید. تأیید کنید این مجلس را. اینطور نباشد که منعکس کنید در خارج که خیر، مملکت ایران یک مملکتی است که انتخاباتش کذا شد. این حرف غلطی است. این حرف غلط را اینقدر نزنید. برای خاطر خدا توجه داشته باشید که یک مجلس شورا که مجلس شورای اسلامی است و می‌خواهد برای ایران خدمت کند و باید قوه داشته باشد، تنها مرکزی است که تمام قوا باید تبع آن باشند.

مجلس تراز انقلاب از منظر رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس در سوم خرداد سال 97 درباره مجلس تراز انقلاب فرموده اند: مجلس باید مظهر عزّت ملّی و مظهر اقتدار و استحکام نظام باشد؛ مجلس این است؛ چرا؟ برای خاطر اینکه مجلس، منتخب عموم مردم کشور در جاهای مختلف است که با یک انگیزه‌ای آمده‌اند این شخص را -این برادر را، این خواهر را- انتخاب کرده‌اند. و امام فرمودند که مجلس، عصاره‌ فضایل ملّت است؛ این نکته، نکته‌ی مهمّی است؛ توجّه کنید: عصاره‌ فضایل، نه عصاره‌ همه‌ خصلت ها! بعضی از خصلت ها جزو فضایل نیست. مجلس بایستی عصاره‌ فضایل ملّت باشد. فضایل این ملّت هم خیلی زیاد است. مجلس نباید نماد تردید باشد، نماد خودکم‌بینی باشد؛ نباید نماد یأس و نومیدی یا نماد عدم اعتنا و عدم مبالات به مسائل کشور باشد. نباید مجلس نشان بدهد که نگاهش به ظرفیّت ها و توانایی‌های ملّی، نگاه مأیوسانه است؛ این فضایل ملّت که باید اینجا عصاره‌ آنها جمع بشود، این چیزها است.

 منادی سفیدان: موضع انقلابی مجلس به معنای اتکا به درون و چشم ندوختن به غرب است

علیرضا منادی سفیدان در همین رابطه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به تشریح مجلس تراز انقلاب پرداخت و گفت: مجلس زمانی در تراز انقلاب است که قوانین خود را هم زمان با گذر زمان به روز کند لذا قوانین چهل سال گذشته، امروز به کار ما نمی آید و نیاز به اصلاح دارد تا وضعیت معیشت مردم به عنوان یکی از آرمان های انقلاب بهبود یابد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر ضرورت دارا بودن مواضع انقلابی از سوی نمایندگان مجلس اظهار داشت: انقلابی بودن به این معنا است که بدون توجه به اروپا و آمریکا مسائل کشور را پیش ببریم واتکا به درون داشته باشیم همچنین نمایندگان باید با قاطعیت جلوی آنها ایستاده و بدانند که آمریکا روزهای آخر خود در منطقه را به سر می برد.

اسماعیلی: مجلس برای مبارزه با فساد، نظارت را از خود شروع کند

ولی اسماعیلی نیز در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه امام خمینی(ره) میزان را رأی ملت می دانستند و مجلس را در رأس امور معرفی کرده اند، گفت: از این رو در وهله اول باید اقدامی داشته باشیم که مجلس در رأس امور قرار بگیرد که مهم ترین اقدام مبارزه با فساد است و برای آن نیز مجلس باید نظارت را از خود آغاز کند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: رهبری معظم انقلاب نیز بر امر مبارزه با فساد از سوی مجلس تأکید کرده اند که لازمه آن عملکرد شفاف و دور از اشرافیت است.

طباطبایی نژاد: مجلس تراز انقلاب، مجلس حامی مستضعفان است

سید صادق طباطبایی نژاد هم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجلس تراز انقلاب را مجلسی حامی مستضعفان دانست و گفت: مجلس تراز انقلاب اقتدار دارد و آزادیخواه است و مبانی اسلام را در نظر می گیرد، شجاع است و به دنبال حمایت از مظلومان در تمامی جهان است.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس انقلابی از جبهه مقاومتی که امروز در منطقه ایجاد شده و به جهان نیز رسیده است، پشتیبانی کرده و در همان راستا حرکت می کند و به عنوان یکی از ارکان جمهوری اسلامی مظهر مبانی آرمانی است.

شجاعی علی آبادی: مردمی بودن از شاخصه‌های نمایندگان تراز انقلاب است

حسن شجاعی علی آبادی نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجلس تراز انقلاب را مجلسی آرمان گرا و واقع بین معرفی کرد و گفت: مجلس تراز انقلاب، قدرت پیگیری آرمان های بلند انقلاب را دارد و در عین حال با توجه به واقعیات عمل کرده و آنها را در نقطه ای متعادل تنظیم می کند.

نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی مردمی بودن نمایندگان را از دیگر شاخصه های مجلس تراز انقلاب دانست و افزود: نماینده باید خود را از بطن مردم دیده و بین خود و مردم فاصله ایجاد نکند همچنین زندگی شخصی او باید در سطح متوسط بوده و ارتباط وسیعی با جامعه برقرار کند تا مشکلات را با گوشت و پوست خود احساس کرده و در جهت حل آنها بر آید./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet