هدر موبایل
1399/03/17 12:19:07
سرویس سیاسی
/مجلس تحول خواه/

خاندوزی: مهمترین تحول در عرصه اقتصاد، برچیدن مناسبات ناعادلانه مالیاتی است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید دارد برای تحولگرایی در عرصه اقتصادی باید مناسبات ناعادلانه مالیاتی برچیده شود.
خاندوزی: مهمترین تحول در عرصه اقتصاد، برچیدن مناسبات ناعادلانه مالیاتی است نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید دارد برای تحولگرایی در عرصه اقتصادی باید مناسبات ناعادلانه مالیاتی برچیده شود. https://cdn.icana.ir/d/019/202005103262951360.jpg خاندوزی:,مهمترین,تحول,در,عرصه,اقتصاد،,برچیدن,مناسبات,ناعادلانه,مالیاتی,است Icana

سید احسان خاندوزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در سخنرانی روز 14 خرداد بر تحولگرایی در عرصه های اقتصادی و فرهنگی، گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب در فرمایشات 14 خرداد به محور تحول خواهی و تحول آفرینی در منش حضرت امام(ره) اشاره کردند به نظر می رسد این اشاره متناسب با نیازهای زمانه ما است به این معنا که جامعه امروز ایران به شدت دنبال کنارگذاشتن رویه های ناکارآمد و ناسالمی است که سال های سال گریبان اقتصاد و سیاست گذاری ما را گرفته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اساسا عنصری که می تواند نقش امیدبخشی را در جامعه ایفا کند، این است که سیاست گذاران به دنبال طرحی نو باشند و مردم احساس کنند تحولات روبه جهت مثبت با هدف تحقق منافع ملی در دستورکار مجلس و دولت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای اینکه بخواهیم این امید را برای مردم به صورت عملی محقق کنیم و از مرحله شعار پا را فراتر بگذاریم، مجلس یازدهم باید در اولین ماه های خود مجموعه ای از دستورکارهایی را در محوریت قرار دهد که پیام تحول و امیدآفرینی را به سمت تحقق منافع ملی به جامعه مخابره کند تا وقتی مردم این پیام را درک کردند می توانیم امیدوار باشیم با شعور، امیدآفرینی و حدنصاب مشارکت بالاتر از انتخابات مجلس یازدهم در انتخابات سال 1400حضور پیدا کنند.

این نماینده مجلس با اشاره به تحولگرایی در حوزه اقتصادی گفت: به طور مشخص اگر بخواهم در حوزه اقتصادی مطالبی را ذکر کنم، یکی از مهمترین تحولات اقتصادی، متحول شدن مناسبات ناعادلانه مالیاتی در کشور است، جامعه از این موضوع به شدت از تبعیض های مالیاتی در رنج و تنگنا قرار دارد، تنگنای بودجه ای برای دولت ایجاد کرده و موجب می شود دولت نتواند وظایف خود را در سال های سخت اقتصادی و در مواجعه با یک رکود تورمی که پس از شیوع کرونا به آن دامن زده شده به نحو خوبی ایفا کند.

خاندوزی تاکید کرد: به طور مشخص به نظر می رسد یکی از ارکان تحول آفرینی در حوزه عدالت و برای بالابردن نمره عدالت اقتصادی حرکت کردن به سمت نظام مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی است، به این معنا که تمام خانوارها و اشخاصی که موعدیان مالیاتی کشور هستند باید بر اساس مجموع درآمدی که دارند مالیات بپردازند. این قاعده دهه هاست که در اقتصادهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته و تبدیل شده به پایه نظام مالیاتی آن کشور که هر کسی درآمد بالاتری دارد فارغ از اینکه محل کسب آن درآمد چه فعالیت اقتصادی باشد باید مالیات بیشتری بپزدارد.

وی توضیح داد: در کشور مشاهده می کنید که اگر از محل کار کارمندی یا کارگری رسمی کسب درآمد داشته باشید مالیات را پیش از وصول درآمد می پردازید اما اگر درآمد هنگفتی از محل خرید فروش دارایی ها و سفته بازی در بازار دارایی ها به دست بیاورید که 10 ها برابر درآمد کارمندی و کارگری است مالیات چندانی بابت درآمد بزرگ نمی پردازید و این عین تبعیض ناروا و بی عدالتی است که مردم آن را می بینند در محافل خود نقد می کنند و باعث می شود شاخص تمکین مالیاتی در کشور افت کند؛ به این معنا که حتی کسانی که موظف هستند مالیات بپردازند تمایل چندانی برای تمکین کردن نداشته باشند و در کشور انگیزه فرار مالیاتی در کشور افزایش پیدا کند.

این نماینده مجلس بیان داشت: برای بهبود این مسائل، باید به سمت مالیات بر مجموع درآمد حرکت کرد و انتظار می رود درمجلس یازدهم این امر دنبال شود البته به جهت اینکه تحول بزگی در نظام مالیاتی تلقی می شود حتما نیازمند همکاری ومساعدت دولت است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: گزینه اول مجلس یازدهم این است دولت لایحه جامعی را به مجلس تقدیم کند اما اگر کوتاهی یا کمتری از سمت وزارت اقتصاد یا هیات وزیران صورت گیرد مجلس منتظر نخواهد بود که لایحه را وصول کند بلکه تلاش می کند با شبکه نخبگان، کارشناسان اقتصادی و فعالان عرصه اقتصادی پیش نویسی برای این تحول مدیریتی تهیه و موضوع را در دستور کار قرار دهد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet