هدر موبایل
1388/08/10 14:15:00
سرویس سیاسی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

در مورد خرید سوخت برای رآکتور تهران اجماع وجود دارد

**مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برخی کشورهای غربی بر سر راکتور تهران شانتاژ تبلیغاتی راه انداخته‌اند تا ذهن‌ها را از مسیر جمهوری اسلامی منحرف کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین تحولات هسته‌‌ای ایران و خرید سوخت از دیگر کشورها، اظهار داشت: بهترین مسیر خرید سوخت برای راکتور اتمی تهران است، این راکتور تحقیقاتی است و در خدمت مسایل درمانی، پزشکی و برای بیماران صعب العلاج و سرطانی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی در نامه‌ای که در اردیبهشت ماه به آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای تحویل داد، عنوان کرد که آمادگی خرید سوخت برای راکتور تهران را دارد.

نماینده شاهرود با بیان اینکه در این زمینه نباید ذهن‌ها را منحرف کرد، ادامه داد: دنیای غرب از بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران که یک بسته جامع است، یک بحث انحرافی و فرعی را انتخاب کرده و می‌خواهد ذهن‌ها را نسبت به بسته جمهوری اسلامی ایران منحرف کند؛ در حالی که بحث‌هایی که غرب مطرح می‌کند فرعی بوده و به راحتی قابل انجام است.

وی با اشاره به اینکه ایران دو راه برای بدست آوردن سوخت راکتورهای تحقیقاتی تهران دارد، گفت: اولین راه خرید سوخت از کشورهای دارای سوخت است که البته جزو وظایف این کشورهاست که سوخت را به جمهوری اسلامی بفروشند و آژانس نیز نقش واسط و ناظر را ایفا کند. راه دوم نیز آن است که ما خودمان درصد غنی سازی را از زیر 5 درصد به بالای 5 درصد افزایش دهیم.

جلالی تصریح کرد: موضوعی که به عنوان مبادله مطرح شده به نظر می‌رسد که یک گزینه قابل مطالعه می‌تواند باشد. آن هم به شکلی که حداقل مواد مورد نیاز به کشوری داده شود و سوخت 7/19 درصد تحویل داده شود اما مشروط بر این که اولا ضمانت‌های اجرایی کامل وجود داشته باشد ثانیا این مبادله به شکل همزمان انجام می‌گیرد.

وی علت این شروط را این گونه عنوان کرد که از منظر ما کشورهای طرف مبادله چندان قابل اعتماد و اتکا نیستند و در مسیر 30 سال گذشته این دیوار بی اعتمادی بین ما و آنها بیشتر شده است.

وی در مورد اینکه، ما قبل از این سوخت راکتور تهران را تامین می‌کردیم اما این گونه سرو صدا وجود نداشت، علت این مساله چیست؟ گفت: این شانتاژ را غربی‌ها بر سر این مساله راه انداخته‌اند، در حالی که راکتور تهران یک راکتور تحقیقاتی است و سوخت آن هم کاملا با نظارت آژانس قابل ترویج است و به نظر می‌رسد که برخی کشورهای غربی بر سر راکتور تهران شانتاژ تبلیغاتی راه انداخته‌اند تا ذهن‌ها را از مسیر جمهوری اسلامی منحرف کنند.

نماینده شاهرود در مورد این که موضع گیری‌های مختلفی از جمله صحبت‌های رییس جمهوری، رییس مجلس و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و دیگر مسئولان کشور صورت گرفته که تا حدودی با یکدیگر متفاوت است، گفت: اینکه گفته شده در بین مسئولان جمهوری اسلامی اختلاف نظر وجود دارد، هم یک شانتاژ تبلیغاتی است و رئوس کلی کار کاملا در بین مسئولان کشور روشن است و یک اجماعی در این بحث وجود دارد.

وی افزود: این یک کار کاملا اقتصادی است و کشورهایی که علاقمند به فروش باشند می‌توانند در این معامله با جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکره شوند.

جلالی افزود: هیچ کس نپذیرفته که سوخت غنی شده زیر 5 درصد جمهوری اسلامی ایران به شکل کامل در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد. بلکه در بحث مبادله این هم یک گزینه پیشنهادی است و قابل مطالعه بود، اما همانطور که نماینده جمهوری اسلامی در آژانس گفت برای این گزینه ملاحظات اقتصادی و فنی وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet