شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/23 13:28:00
سرویس بین الملل
دیدار مدیرکل امور سیاسی وزارت امور خارجه هلند عنوان شد

بروجردی: نقش آفرینی اتحادیه اروپا در تحولات بین المللی متناسب با وزن سیاسی این مجموعه نیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه نقش آفرینی اتحادیه اروپایی در تحولات بین المللی متناسب با وزن سیاسی این مجموعه نیست، ابراز امیدواری کرد که این اتحادیه جایگاه بایسته و مستقل خویش را در تحولات و روندهای بین المللی پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "پیتر دخویر" مدیرکل امور سیاسی وزارت امور خارجه هلند که در راس هیاتی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است روز چهارشنبه با "علاالدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار "بروجردی" با اشاره به تبادل قابل توجه هیات های مختلف میان ایران و کشورهای اروپایی به خصوص هیات های پارلمانی، نگاه مجلس و کمیسیون تخصصی سیاست خارجی نسبت به گفتگو و همکاری با مجموعه کشورهای اروپایی از جمله هلند را در سطوح مختلف، مثبت ارزیابی کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه نقش آفرینی اتحادیه اروپایی در تحولات بین المللی را نامتناسب با وزن سیاسی این مجموعه ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این اتحادیه جایگاه بایسته و مستقل خویش را در تحولات و روندهای بین المللی پیدا کند.

وی همچنین با اشاره به تحولات مثبت بوجود آمده در کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی از قبیل برگزاری سالانه یک انتخابات آزاد و دمکراتیک در طی 28 سال و مشارکت گسترده و فعال مردم در آنها، توجه به حقوق زنان و فراهم کردن زمینه های لازم برای حضور پرنشاط آنان در عرصه ها و مسئولیت های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی، توجه به حقوق اقلیت های دینی و حضور نمایندگان آنان در مجلس علیرغم جمعیت کم، همه را نشانه احترام جمهوری اسلامی ایران به کرامت و شان انسان ها دانست و ضمن انتقاد از برخی برخوردهای دوگانه تعدادی از کشورهای غربی مدعی حمایت از حقوق بشر تصریح کرد که حقوق بشر در غرب اکنون به یک اهرم سیاسی تبدیل شده است.

"علاءالدین بروجردی" همچنین با اشاره به همکاری های گسترده جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بمنظور تقویت اعتماد و شفاف سازی از جمله پذیرش نظارت پیوسته و دائمی، انجام بازرسی های سرزده، اعلام مناقصه برای مشارکت شرکت ها و کشورهای غربی در پروژه های هسته ای ایران از جمله ساخت نیروگاه و در نتیجه ارائه گزارش مثبت دبیرکل آژانس مبنی بر عدم انحراف ایران، پذیرش حق قانونی و مشروع ایران از سوی غرب را بعنوان اقدامی متقابل طبیعی و ضرورت برشمرد.

"بروجردی" در خاتمه از همتای پارلمانی خویش برای انجام دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران دعوت بعمل آورد.

در ادامه این دیدار "پیتر دفویر" مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه هلند هم با ابراز خرسندی از حضور در مجلس شورای اسلامی، ایران را کشوری بزرگ و تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه خواند و علاقمندی اتحادیه اروپایی را مبنی بر ایفای نقشی سازنده از سوی کشورمان در خصوص رخدادها و تحولات منطقه ای مورد تاکید قرار داد.

"پیتر دفویر" در ادامه تماس نزدیک میان ایران و هلند و گفتگو پیرامون روابط دو جانبه، مسایل خاورمیانه و همکاری با اتحادیه اروپا در خصوص مسایل مختلف را ضروری و با اهمیت توصیف و آن را برای برقراری صلح و ثبات تعیین کننده خواند.

مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه هلند همچنین با اعلام حمایت کامل دولت متبوعش از روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای، ایران را عضو ارزشمند NPT و آژانس دانست و ضمن تاکید بر ضرورت توجه به حقوق قانونی ایران برای برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای اظهار امیدواری کرد که روند خوب و مثبت مذاکرات ایران و آژانس به تحقق شفافیت بیشتر در این عرصه کمک کرده و زمینه را برای بازگشت پرونده ایران از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet