خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/08/10 14:53:00
سرویس بین الملل
ابوترابی فرد:

فروش سوخت به ایران باید بدون هیچ پیش شرطی صورت گیرد

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ دولت‌های دارای سوخت هسته‌ای مکلف هستند برای جمهوری اسلامی ایران سوخت مورد نیاز را فراهم کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد" در حاشیه افتتاح نمایشگاه وزارت بازرگانی  در جمع خبرنگاران درخصوص  خرید سوخت هسته‌ای برای رآکتور اتمی تهران گفت: این رآکتور که عمدتا در عرصه پزشکی استفاده می‌شود ممکن است در دو سه سال آینده نیازمند به سوخت هسته‌ای باشد، لذا دولت‌های دارای سوخت هسته‌ای مکلف هستند برای جمهوری اسلامی ایران که در چارچوب آژانس فعالیت دارد، سوخت مورد نیاز را فراهم کنند.

نماینده قزوین بابیان اینکه  ارائه  پیش شرط برای تامین این سوخت مورد قبول نیست، گفت: هر گونه ‌ پیش شرط، خارج از اصول پذیرفته شده در آژانس بین المللی هسته‌ا‌ی است.

وی همچنین  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در حال حاضر اختلاف‌نظرهایی در بین مسوولان درمورد تهیه سوخت هسته‌ای وجود دارد، گفت: فکر نمی‌کنم که اختلاف دیدگاه معناداری وجود داشته باشد، ما گمان می‌کنیم که کشورهای دارای سوخت باید این نیاز جمهوری اسلامی را تامین کنند و ما هم در چارچوب مبانی و مقررات آژانس که مورد قبول ماست، برای غنی سازی و تامین نیازهای خود در این عرصه تلاش خود را با نظارت دقیق آژانس ادامه خواهیم داد.

ابوترابی فرد  در خصوص  تصمیم ایران درمورد تبادل سوخت زیر 5 درصد با سوخت حدود 20 درصد گفت: ما برای دریافت سوخت رآکتور اتمی تهران نباید هیچ امتیازی را به کشورهایی که قدرت تامین این سوخت را دارند پرداخت کنیم.

وی افزود:‌  احیانا اگر مذاکره ‌ای برای انتقال اورانیوم غنی شده زیر 5 درصد جهت دریافت اورانیوم بالاتر صورت گرفته باشد به طور طبیعی باید بعد از دریافت سوخت مورد نیاز و آن هم در چارچوب تعریف شده و با شرایط معین این کار صورت گیرد که بنده این چارچوب مذاکره را صحیح نمی‌دانم.

نایب رئیس مجلس افزود: ‌اعتقادم بر این است که برای این کار بهتر است از آژانس دعوت کنیم تا با نظارت دقیق آنها برای تبادل در جهت تامین سوخت مورد نیاز کشورمان مبادلات انجام شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی  در خصوص اینکه  اگر کشورهای دیگر حاضر به ارایه سوخت حدود 20 درصد به ما نشدند، آیا ما می‌توانیم این سوخت را در کشور خودمان تولید کنیم؟ تصریح کرد : طبیعی است که ما در چارچوب منافع ملی و در چارچوب مقررات آژانس می‌توانیم حرکت کنیم و در این چارچوب فعالیت خود را ادامه دهیم.

وی همچنین  در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا لازم است اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به رفراندوم مردم گذاشته شود؟ گفت: به نظر بنده این لایحه به رفراندوم گذاشته شده است و از یک سال پیش مباحث مطرح است مردم در جریان آن قرار دارند و ان شاء الله با حمایت و پشتیبانی مردم، دولت و مجلس این کار را اجرایی می‌کنند.

ابوترابی در خصوص ساز و کار اجرایی لایحه هدفمند کردن یارانه ها گفت:‌ ساز و کار آن هنوز  مشخص نیست پس از نهایی شدن لایحه در مجلس و تایید شورای نگهبان باید کلید اجرا و عملیاتی شدن این قانون زده شود؛ اما همانطور که در قانون پیش بینی شده برای اجرای کامل آن 5 سال زمان در نظر گرفته شده است.

نایب رئیس مجلس  گفت: ممکن است در ماه‌های نخست دولت زمینه اجرای آن را فراهم آورد و با فراهم شدن زیر ساخت‌های لازم برای اجرای کامل قانون ما به سمت اجرای دقیق آن حرکت کنیم.

ابوترابی‌فرد در پایان در پاسخ به این سوال که اگر دولت در حین اجرا دچار اشکال شود چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: دولت و مجلس با توجه به شناختی که نسبت به مشکلات و آسیب‌ها دارند نسبت به رفع آن قدم خواهند برداشت و نمی‌گذارند اجرای این لایحه به مشکل بر خورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet