هدر موبایل
1399/04/09 12:17:44
سرویس سیاسی
موسوی در پاسخ به خبرنگار خانه ملت:

نظرات کارشناسی وزارت خارجه درباره طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی به مجلس منتقل شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی خود را ملزم به اجرای تمام طرح ها و لوایح مصوب مجلس می داند، گفت: نظرات کارشناسی وزارت خارجه در ارتباط با طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی به مجلس منتقل شده است.
نظرات کارشناسی وزارت خارجه درباره طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی به مجلس منتقل شده است سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی خود را ملزم به اجرای تمام طرح ها و لوایح مصوب مجلس می داند، گفت: نظرات کارشناسی وزارت خارجه در ارتباط با طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی به مجلس منتقل شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201907108497385283.jpg نظرات,کارشناسی,وزارت,خارجه,درباره,طرح,توقف,اجرای,پروتکل,الحاقی,به,مجلس,منتقل,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدعباس موسوی صبح امروز (دوشنبه 9 تیرماه) در نشست خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار این خبرگزاری در ارتباط با تهیه طرح الزام دولت ایران به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وزارت خارجه با تمام طرح ها و لوایحی که تبدیل به قانون شود، مشکلی ندارد و آنها را اجرا خواهد کرد.

وی افزود: نظرات کارشناسی وزارت امور خارجه در ارتباط با طرح مذکور به مجلس منتقل شده است، چنانچه این طرح نهایی و تصویب شود، حتما آن را اجرا خواهیم کرد، همانگونه که برجام را براساس مصوبات قانونی اجرا کردیم.

موسوی تصریح کرد: وزارت خارجه نیز این موضوع را بررسی می کند و در صورتی که به این نظر برسیم که در شرایط کنونی تصویب این طرح به مصلحت نیست، حتما نظر خود را به مجلس اعلام خواهیم کرد، کما اینکه در چنین پروسه هایی نظرات وزارت خارجه گرفته می شود.

وی یادآور شد: نظر شورای عالی امنیت ملی و مقام معظم رهبری نیز در ارتباط با توقف اجرای پروتکل الحاقی باید گرفته شود، البته مجلس نظرات بخش های مختلف نظام را برای تصمیم نهایی خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در نشست امروز، ضمن تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از اقدامات ضد حقوق بشری رژیم آمریکا در سنوات گذشته و اکنون در هفته حقوق بشر آمریکایی یاد کرد و به جنایاتی که آمریکا به صورت مستقیم و غیرمستقیم علیه ملت ایران روا داشته از جمله ترور نافرجام مقام معظم رهبری، هفتم تیر ماه، هواپیمای مسافربری و ترور آیت الله صدوقی اشاره کرد.

شرکت ظریف در نشست شورای امنیت

موسوی با اشاره به سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران، گفت: این سفر دستاوردهای بزرگی داشته است. ظریف دو ویدئو کنفرانس با همتایان عمانی و چینی خود نیز داشت و امروز به احتمال قوی همین مذاکرات ویدئو کنفرانسی با همتای قطری خواهد داشت. آقای ظریف در نشست شورای امنیت سازمان ملل که درباره گزارش دبیرخانه سازمان در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ است، نیز عصر فردا شرکت و سخنرانی می‌کند.

آمریکا توان و حق فعال سازی مکانیسم ماشه عیله ایران را ندارد

وی در خصوص فعال کردن مکانیسم ماشه در صورت عدم عملیاتی شدن تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، تصریح کرد: آمریکایی‌ها نه حق و نه توان چنین کاری را دارند. دولت آمریکا با بدعهدی‌هایی که کرده و با اقدامات تخریبی علیه برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ در جایگاهی نیست که با استناد به این قطعنامه مفاد و دستاوردهای برجام را از بین ببرد. بر اساس رایزنی‌هایی که با سایر اعضای شورای امنیت داشتیم، همه مخالف این رویه هستند و این کار را تقبیح کردند.

دولت رومانی هنوز درباره قاضی منصور شفاف سازی نکرده است

موسوی درباره آخرین پیگیری‌ها در خصوص علت فوت قاضی منصوری متهم اقتصادی گفت: موضوع دارای ابهاماتی است. متاسفانه دولت رومانی علیرغم درخواست‌های ما هنوز در این زمینه شفاف سازی نکرده است. وزارت خارجه، سفارت ایران، قوه قضاییه و پلیس اینترپل پیگیر این موضوع هستیم و درخواست داریم دولت رومانی هر آنچه اتفاق افتاده را به ایران رسما و کتبا اعلام کند. تاکنون جز اخبار رسانه‌ای چیز جدیدی را دریافت نکردیم.

سند همکاری ایران و چین هیچ چیز ابهام آمیزی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیش نویس برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین،گفت: در سفری که رئیس جمهور چین به ایران داشت، توافق و اعلام شد که همکاری‌های دو کشور جامع و راهبردی است و سندی هم امضا شد. بر اساس یکی از بندهای سند، دو کشور باید سند جامع راهبردی برای همکاری‌های در تمام حوزه‌ها داشته باشند. در سفر سال گذشته ظریف به پکن، پیش نویس این سند به اطلاع مقامات چینی رسید و بررسی‌ها انجام و چند بار تبادل شد و اخیرا هم در داخل کشور پیش نویس آن به تصویب رسید و اگر این سند در دولت‌های دو کشور نهایی شود، می‌توان آن را منتشر کرد و هیچ چیز ابهام آمیزی ندارد.

ایران قصد دخالت در انتخابات آمریکا را ندارد

سخنگوی وزارت خارجه درباره انتخابات آمریکا نیز گفت: این ها موضوعات داخلی آمریکاست و ایران بنای مداخله در امور داخلی آمریکا و هیچ کشور دیگری را ندارد. آنچه بین مقامات آمریکایی و کاندیداهای مختلف می‌گذرد مسائل انتخابات و رقابت‌های حزبی خودشان است و برای ما اهمیت ندارد که آنها درباره کشورشان و سرنوشت کشورشان چگونه تصمیم می‌گیرند. نوع نگاه و تعامل آنها با ما و منطقه مهم است. ما براساس منافع و سیاست‌های کلانی که داریم بعد از اینکه هر دولتی سر کار بیاید رفتار خود را براساس آن شکل خواهیم داد.

سفری بین ایران و ونزوئلا در پیش است

وی در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز روابط ایران با ونزوئلا ادامه داد: روابط ایران با ونزوئلا و سایر کشورها در آمریکای لاتین و سایر نقاط جهان روابط رسمی و عادی است و ارتباطی با کشورها و منافع کشورهای دیگر ندارد. ما به عنوان دو کشور مستقلی که روابط تعریف شده‌ای از گذشته داشته و داریم به روابط نرمال خود ادامه می‌دهیم. سفری هم در پیش است که اگر نهایی شود انجام خواهد شد.

 بحث عملیات مشترک را نمی‌توانم الان تایید کنم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره عملیات مشترک ترکیه و ایران در شمال عراق افزود: مبارزه با تروریست‌ها در دستورکار همه کشورهای منطقه است از جمله سه کشور. طبیعی است ایران از مرزهای خود دفاع کند و هر جا تروریستی لانه کرده پاکسازی کند.مقامات عراقی در جریان فعالیت‌های ما و فعالیت‌های برخی گروهک‌های تروریستی شناسنامه‌دار در منطقه هستند. این همزمانی خیلی اتفاقی بوده است و بحث عملیات مشترک را نمی‌توانم، الان تایید کنم.

پرونده اسدالله اسدی توسط وکلای مبرز در دست پیگیری است

موسوی در پاسخ به سوالی درباره پرونده اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایرانی در بلژیک، گفت:‌ پرونده توسط وکلای مبرز در اروپا و ایران در دست پیگیری است. این پرونده امنیتی پیچیدگی خاصی دارد. قرار نیست ایران و شخص وزیر و وزارت خارجه همه اقدامات را علنی و خبری کند طبیعی است به روند دادرسی موضوع لطمه وارد خواهد کرد.

استقبال جمهوری اسلامی از سفر الکاظمی

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه سفر مقامات کشورهای دوست و همسایه به ایران استقبال می‌کند، چندین پیشنهاد سفر به ایران و همینطور سفر مقامات ما به کشورهای همسایه وجود دارد که هنوز نهایی نشده است.

حمله به حشدالعشبی/ دولت و ملت عراق مسائل داخلی را به خوبی مدیریت می‌کنند

وی در پاسخ به سوالی درباره حمله به مواضع حشدالشعبی و حزب‌الله در عراق، گفت: مسائل عراق به خود عراقی‌ها مربوط است و ایران بنا نداشته و ندارد که در امور داخلی عراق دخالت و اظهارنظر کند. حشدالشعبی یک نیروی مردمی است که با نظر مقامات و مرجعیت عراقی شکل گرفته و به نیروی نظامی رسمی در آن کشور تبدیل شده و اطمینان داریم که دولت و ملت عراق به خوبی از پس این موارد برخواهند آمد و موضوعات داخلی خود را به نحو احسن مدیریت و کشور را به سمت ثبات و آرامش و امنیت مطلوب پیش خواهند برد.

مواضع اروپایی‌ها درباره برجام مذبذبانه است/ بازگشت به تعهدات تنها راه نجات

سخنگوی وزارت خارجه درباره بیانیه سه کشور اروپایی بعد از قطعنامه شورای حکام که خواستار مذاکره با ایران شدند، افزود: مواضعی که اخیرا اروپایی‌ها در موارد مختلف می‌گیرند را نمی‌پسندیم. مواضع آنها مذبذبانه است. در حالی که عضو برجام هستند و ادعا می‌کنند برجام را می‌خواهند حفظ کنند ولی اقداماتی خلاف روح و متن برجام انجام می‌دهند و بانی قطعنامه‌ای شدند که ایران واکنش شدیدی به آنها نشان داد. شاید در ذهنشان این است که کاری کنند بینابین بین ایران و آمریکا تا اوضاع را کنترل و به قول خودشان برجام را نجات دهند.

وی توصیه کرد: راه نجات برجام بازگشت به تعهدات همه کشورهای عضو برجام است و این حرکات نمایشی و زیگزاگی و سیگنال‌های غلط فرستادن به طرفین کار درستی نیست و قطعا موجب حفظ برجام و روندی که در پیش گرفتند نیست. آنها آمریکایی‌ها را می‌شناسند. برای همه کشورهای عضو برجام بهتر است آنچه در برجام بوده را حفظ و اجرا کنند و از آن کوتاه نیایند و از این مواضع زیگزاگی و غیرسازنده نیز دست بردارند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet