حلول ماه ربیع الاول
1388/08/11 16:40:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

تزریق پول به جامعه تورم ایجاد می کند

**سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اختصاص یارانه‌ها به ۵ دهک جامعه را خلاف قانون و شرع دانست.

محمد رضا خباز سخنگوی کمیسیون اقتصادی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در ارتباط با نحوه قرار گرفتن یارانه‌ها در اختیار اقشار مختلف جامعه گفت: طبق اصل 48 قانون اساسی همه افراد در جامعه برابر قانون یکسان هستند و امکانات کشور باید به صورت یکسان در اختیار همه قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان این که اختصاص یارانه‌ها به 5 دهک خلاف قانون و شرع است، گفت: در صورتی که تصمیم‌ دولت و مجلس افزایش نیافتن ثروت ثروتمندان است باید از طریق دیگری اقدام شود.

خباز اظهار داشت: در صورتی که یارانه‌ تنها به 5 دهک تعلق می‌گرفت درگیریهای زیادی در جامعه به وجود می‌آمد.

 وی افزود: طبق مصوبه مجلس مقرر شده است که دولت در سال آینده مبلغ 20 هزار میلیارد افزایش درآمد داشته باشد و از این مبلغ 50 درصد آن را باید توزیع نماید و در واقع 10 هزار میلیارد تومان برای یارانه‌ها تعلق می‌گیرد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: برای اجرای لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها دولت باید آیین‌نامه‌های اجرایی آن را تنظیم کند و به مجلس ارائه دهد اگر منطبق با قوانین مجلس باشد اجرا خواهد شد.

خباز گفت: طبق آمار در کشورمان حدود 18 میلیون خانوار وجود دارد و کسانی که تمایل دارند که از یارانه‌ استفاده کنند مبلغ مورد نظر و تعیین شده به حساب آنها واریز خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی در پاسخ به اینکه آیا استفاده از هزینه یارانه‌ها توسط مردم برای نیازهای دیگر به ترزیق پول به جامعه و افزایش تورم در جامعه منجر نخواهد شد؟ گفت: یکی از ایرادات لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها همین مسئله است و ترزیق پول از این طریق باعث تورم خواهد شد.

خباز در پایان گفت: در هر صورت مجلس به این لایحه رای داده است و باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود که مردم فشار اقتصادی کمتری را تحمل شوند و ایرادات آن را برطرف کنیم. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet