هدر موبایل
1399/04/10 16:54:30
سرویس سیاسی
گفتگوی خانه ملت با نمایندگان درباره برگزاری نشست آستانه از طریق ویدیو کنفرانس

مذاکرات برای طراحی نظم جدید سوریه بعد از شکست داعش ضروری است

نمایندگان مردم در مجلس با اشاره به برگزاری نشست آستانه از طریق ویدیو کنفرانس، تاکید دارند که مذاکرات برای این دوره سوریه به ویژه طراحی نظم و ثبات بعد از داعش و کم اثر کردن شیطنت‌های آمریکا و اسرائیل در ایجاد بحران اهمیت بسیاری دارد.
مذاکرات برای طراحی نظم جدید سوریه بعد از شکست داعش ضروری است نمایندگان مردم در مجلس با اشاره به برگزاری نشست آستانه از طریق ویدیو کنفرانس، تاکید دارند که مذاکرات برای این دوره سوریه به ویژه طراحی نظم و ثبات بعد از داعش و کم اثر کردن شیطنت‌های آمریکا و اسرائیل در ایجاد بحران اهمیت بسیاری دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201804105544666780.jpg مذاکرات,برای,طراحی,نظم,جدید,سوریه,بعد,از,شکست,داعش,ضروری,است Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه سیاسی؛ مذاکرات موسوم به روند آستانه از سال ۲۰۱۵ در پایتخت قزاقستان تاکنون در حال برگزاری است، بنابر اظهارات سخنگوی وزیر امور خارجه ایران «روند آستانه به عنوان مهمترین روند سیاسی که ممکن است به شرایط بهتری در وضعیت فعلی سوریه بینجامد، همچنان در دستور کار کشورهای عضو از جمله ایران قرار دارد.»

برگزاری نشست آستانه از طریق ویدیو کنفرانس

طی سالهای اخیر نمایندگانی از ایران، روسیه و ترکیه در تلاشند تا با مذاکرات در این چارچوب برای رفع هرچه زودتر بحران در سوریه گام مثبتی بردارند. اسفند ماه 1398 قرار بود که ششمین نشست سران سه کشور به میزبانی تهران برگزار شود اما به دلیل شیوع کرونا این نشست به تعویق افتاد.

پس از گذشت سه ماه از این موضوع، سخنگوی رییس جمهوری روسیه اعلام کرده است که «گفت‌وگوی سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه فردا چهارشنبه از طریق ویدیو کنفرانس برگزار می‌شود و دستور کار، مذاکرات بررسی تحولات اخیر در سوریه است.»

خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه نیز با تایید این خبر اعلام کرده است که «ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان فردا به صورت ویدئویی با یکدیگر تبادل نظر خواهند کرد.»

ایران، روسیه و ترکیه دنبال کم اثر کردن شیطنت‌های آمریکا و اسرائیل در سوریه

سیدعلی آقازاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با اهمیت روند مذاکرات آستانه، می‌گوید: مذاکرات پیرامون بحران سوریه چند سالی است که بین سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در حال انجام است و تاکنون توانسته به راهکارهای مناسبی برای مردم سوریه منتهی شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری و هماهنگی ایران، روسیه و ترکیه در حل بحران سوریه، افزود: نشستی که از طریق ویدیو کنفرانس قرار است برگزار شود در ادامه مذاکرات گذشته است البته در این مذاکرات جدید درباره مشارکت کشورهایی دیگر که می‌توانند در حل بحران سوریه موثر باشند، نیز صحبت خواهد شد.

آقازاده معتقد است: مذاکرات آستانه در شرایط کنونی از طریق ویدیو کنفرانس نشان از اهمیت سوریه دارد و اینکه ایران، روسیه و ترکیه دنبال کم اثر کردن شیطنت‌های آمریکا و رژیم صیهونیستی در ایجاد بحران برای سوریه هستند.

اهمیت مذاکرات آستانه برای طراحی نظم و ثبات بعد از داعش

جلیل رحیمی جهان‌آبادی از دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم نیز به خبرنگار خانه ملت‌ می‌گوید: همکاری  سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه موجب برقراری صلح و ثبات در بخش اعظمی از این کشور شده است. تصمیمات این سه کشور درباره برای سرنوشت ملت سوریه نیز تاکنون نقطه مقابل تصمیم دولتمردان آمریکایی بوده است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی افزود: سران کشورها در اجلاس آستانه همیشه تاکید داشتند که با در نظر گرفتن همه جوانب امر در سوریه باید گام برداشت؛ از جمله اینکه دولت وقت سوریه در تصمیم گیری نقش داشته باشد و حقوق گروه های فعال سوریه در نظر گرفته شود اما آمریکایی ها با حضور حکومت فعلی سوریه در هر تصمیم‌گیری مخالفند و تا الان نتوانستند ایده خود را در سوریه حاکم کنند لذا در موقعیت ضعف قرار دارند.

وی می‌گوید: با توجه به وضعیت فعلی سوریه و شکست داعش و صلح و ثبات که به بخش اعظمی از سوریه برگشته است، این اجلاس برای این دوره سوریه  به خصوص برای طراحی نظم و ثبات بعد از داعش می‌تواند اهمیت بسیاری داشته باشد و تحولات سیاسی را در منطقه رقم بزند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز چندی پیش گفت که «ما نگران اوضاع سیاسی و اقتصادی سوریه و تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر این کشور هستیم که بر مردم عادی تاثیر می گذارد.»

آمریکایی‌ها از ابتدای شکل گیری مذاکرات ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه، تمام تلاش خود را بکار گرفتند تا منطقه خاورمیانه و سوریه را بی‌ثبات کنند اما با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه برای پایان دادن به بحران ۹ ساله جنگ داخلی سوریه، بخش اعظمی از خاک سوریه به حاکمیت دولت قانونی این کشور درآمد و حکومت گروه تروریستی داعش در آن به پایان رسید.

مذاکره کنندگان ارشد کشورها در روند آستانه بر ادامه رویارویی با تروریسم، بازگشت آوارگان و ساماندهی بازگشت آوارگان و مفقودان جنگ سوریه تاکید کردند و در بیانیه‌های مختلف به آنها پرداختند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet