خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/08/11 19:54:00
سرویس سیاسی
حداد عادل:

هر اقدامی در جهت کاهش التهاب و تقویت اتحاد مفید است

**رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: هر اقدامی در جهت کاهش التهاب و تقویت اتحاد در جامعه در مسیر انقلاب، ‌قانون اساسی و اطاعت از رهبری به نظر من مفید است.

به گزارش ایسنا، "غلامعلی حداد عادل" در حاشیه کنگره جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا شما هم‌اکنون جایگاه احزاب و تشکل‌ها را برای مشاوره دادن به مجلس و دولت مطلوب ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد:از نظر من این وضعیت مطلوب نیست.

خبرنگاری پرسید: آیا جایگاه قائل نشدن دولت برای احزاب و تشکل‌ها دلیلی برای مطلوب نبودن چنین امری قلمداد نمی‌شود؟

حداد عادل پاسخ داد: به هر حال این مساله علت‌های مختلفی دارد و باید نشست و علت‌هایش را بررسی کرد.

خبرنگار دیگری پرسید: آقای صفار هرندی طی سخنانی‌ نسبت به انشعاب در بین اصول‌گرایان هشدار داده‌اند، آیا شما موافق این امر هستید؟ رییس کمیسیون فرهنگی مجلس پاسخ داد: جواب این سوال را باید از خود ایشان پرسید ما سعی می‌کنیم انسجام خود را حفظ کنیم البته اختلاف نظر همیشه هست اگر اختلاف نظر نبود اتحاد معنی پیدا نمی‌کرد.

خبرنگار دیگری پرسید: اخیرا نخبگان حوزه و دانشگاه بیانیه‌ای را صادر کردند و نسبت به وقایع بعد از انتخابات انتقاد‌هایی داشته‌اند، با توجه به این‌که جریان حکمیت از سوی آیت‌الله مهدوی کنی، از سوی برخی از گروه‌ها به نتیجه نرسید، این‌که نخبگان حوزه و دانشگاه در برون‌رفت از فضای فعلی به ایفای نقش بپردازند مثمر ثمر خواهد بود؟

حداد عادل پاسخ داد: من آن بیانیه را ندیدم و نمی‌توانم اظهار نظر کنم ولی هر اقدامی در جهت کاهش التهاب و تقویت اتحاد در جامعه در مسیر انقلاب، ‌قانون اساسی و اطاعت از رهبری به نظر من مفید است.

خبرنگاری پرسید: آیا طرحی که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای برون رفت از شرایط فعلی مطرح کردند را قبول دارید؟

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس پاسخ داد: به نظر من اصولا تفسیر و تاویل از این طرح با آن چیزی که واقعا وجود داشت فرق می‌کرد. عنوان حکمیت، وحدت ملی، آشتی ملی اسامی‌ای بود که رسانه‌ها آن را مورد توجه قرار داده‌اند و به هر حال تعبیری که از آن طرح وجود داشت با آن چیزی که در واقعیت مطرح شد فرق داشت.

خبرنگاری پرسید: آقای عسگراولادی اخیرا گفته‌اند که افراطیون سعی دارند موسوی و کروبی را به بنی‌صدر و منتظری دوم تبدیل کنند، نظر شما در این مورد چیست؟

حداد عادل پاسخ داد: این را از خود آقای عسگراولادی باید سوال کنید.

وی همچنین درمورد عملکرد صداوسیما در حوزه‌های سیاسی نیز اظهار کرد: عملکرد صداوسیما در این حوزه در مواردی خوب بوده و در مواردی هم خوب نبوده است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در ابتدای این نشست نیز گفت: امروز روزی است که معلوم شود چه کسی انقلاب را برای خودش و چه کسی خودش را برای انقلاب می‌خواهد.

حدادعادل با بیان این‌که " باید به فلسفه انقلاب اسلامی و علت و چرایی آن فکر کنیم و ببینیم اگر انقلاب اسلامی نمی‌بود و یا خدای ناکرده نباشد، کشور و ملت ما چه سرنوشتی پیدا می‌کرد" خاطرنشان کرد: پاسخ این سوال را می‌توانیم از مشاهده جهان امروز پیدا کنیم. شما ببینید که در بین ملت‌هایی نظیر ما ملتی پیدا می‌کنید که اختیارش به دست خودش باشد و خودش بتواند طوری که خود می‌خواهد زندگی کند. با نگاهی به کشورهای اسلامی می‌بینید که این کشورها کاری با آمریکا ندارند و زورشان به این کشور نمی‌رسد و اصلا دلیلی ندارد که خطری برای آمریکا محسوب شوند؛ اما این آمریکا و تمدن غرب است که دست از سر کشورهای دنیا برنمی‌دارد.

وی اظهار کرد: فرق امروز با 200 سال پیش این است که در گذشته حکامی بر کشورها حکومت می‌کردند که از نظر ملیت به استعمارگرها تعلق داشتند حالا این حکام که به کشورها حکومت می‌کنند؛ اگرچه اسما به ملت خود تعلق دارند ولی عملا همان نیت استعمارگرها را اجرا می‌کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازارها، رسانه‌ها و نفتی که خون صنعت و تمدن فعلی بشر است در خدمت استعمار قرار گرفته و اگرچه کشورها سرود ملی، پرچم و در سازمان ملل برای خود کرسی دارند ولی باید دید چه آثار عملی بر این تشریفات مترتب است و از قطعنامه‌هایی که در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب می‌رسد چه نتیجه‌ای عاید می‌شود؟

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: در چنین دنیایی یک ملت توانسته به برکت اسلام،‌ قرآن، رهبری و امام عزیز استقلال خود را حفظ کند و ما باید قدردان این نعمت باشیم و در چنین دنیایی که ملت‌ها به حساب نمی‌آیند، به خاطر وجود استقلا‌ل‌مان خدا را شاکر باشیم.

وی افزود: در این دنیایی که فرهنگ‌ها همه به حاشیه رانده شده و رسانه‌های غربی در تمام دنیا سعی می‌کنند یک فکر، یک فرهنگ و یک اخلاق آن هم از نوع غربی را حاکم کنند، یک ملت می‌خواهد با ارزش‌ها، پوشش و اعتقادات و نوع شهرنشینی اقتصاد خود زندگی کند و راه و رسمی برای خود در پیش گیرد؛ بنابراین ما باید با تمام توان از چنین فرصتی که به دست آمده استفاده کنیم و بدانیم وجود این انقلاب برای سلطه‌گران و مستکبران مطلوب نیست؛ چراکه وجودش نشانه واقعی و برهان قاطع کارآمدی دین و اسلام است.

وی با بیان این‌که " 55 میلیون دلاری که دشمنان ما از جمله آمریکا برای طرفداری از گروه‌های مخالف در ایران اختصاص داده‌اند، تنها ظاهر قضیه است و این پولی که این‌ها از آن صحبت می‌کنند بیشتر از این مقدار است" بر ضرورت وفاداری به انقلاب اسلامی تاکید و خاطرنشان کرد: امروز روز وفاداری و روزی است که معلوم شود چه کسی اسما و چه کسی عملا وفادار است. امروز روزی است که معلوم شود چه کسی انقلاب را برای خودش و چه کسی خودش را برای انقلاب می‌خواهد. امروز بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری روز امتحان است و در این امتحان ممکن است خیلی‌ها مردود شوند و سکوت کنند؛ بنابراین هر کس باید مراقب باشد ببیند کجاست و چه نسبتی با انقلاب دارد.

حدادعادل با بیان این‌که "ما باید خودمان را وقف انقلاب کنیم" به دیدار نمایندگان مجلس هفتم با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در این دیدار خطاب به نمایندگان فرمودند که شما این چهار سال را که در مجلس هستید به خدمت اختصاص دهید.

وی خطاب به اعضای جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: در این امتحانات حساسی که در چند ماهه اخیر برای ملت ایران پیش آمد وفاداری خود را در نظر و عمل به اثبات برسانید و در صراط مستقیم پا بر جا بمانید.

وی با بیان این‌که " من احساس می‌کنم چه دولت و چه مجلس به یک عقبه فکری احتیاج دارند" گفت: بدون فقدان اتاق‌های فکر و مراکز پشتیبانی برنامه‌ای، مجلس و دولت نمی‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این‌که ما در اصول مانند اعتقاد به اسلام انقلاب اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه و رهبری با هم هم‌عقیده باشیم، اگرچه لازم و اساس کار است، ولی کافی نیست. ما باید اشتراکات را برای پیدا کردن راه حل مسائل کشور مبنا قرار دهیم.

وی تاکید کرد: این‌که ما 290 نفر افراد مجزا و از هم پراکنده را از کل کشور از طریق فرآیند انتخابات بشناسیم و این افراد را بدون این‌که یک جریان کارشناسی فکری باشند، فقط زیر یک سقف جمع کنیم، کافی نیست.

وی هم‌چنین با تاکید بر این‌که " دولت و مجلس باید روی یک تکیه‌گاه وسیع کارشناسی استوار باشند" اظهار کرد: فایده تشکل‌ها و جمعیت‌ها این است که این‌ها می‌توانند با کمک فکری و کارشناسی مثمرثمر واقع شوند. البته منظور ما جمعیت‌ها و تشکل‌هایی نیست که فقط دوستان و افراد اطراف خود را در مناصب می‌گمارند؛ یعنی فکر می‌کنند یک تشکل برای تقسیم غنائم و قدرت است. برخی آن‌قدر به این مسائل فکر می‌کنند که وقتی فردی در جایی منصوب می‌شود، محاسبه می‌کنند که آیا این فرد جزو ما هست یا نیست. اگر جزو آن‌ها نباشد به دنبال بهانه‌ای می‌گردند و انگ و رنگی به آن می‌چسبانند و اگر از خودشان باشد، چشمان‌شان را می‌بندند تا یک وقتی عیبی از آن فرد نبینند.

حداد عادل خاطرنشان کرد: ما نباید نعمت انقلاب و رهبری صالح، پاک و بی‌اعتنا به دنیا که در زمان امام و رهبری به دست ما افتاده است را کم اهمیت قلمداد کنیم؛ چراکه رسیدن به چنین انقلاب و رهبری آرزویی بوده که مردم ما سال‌ها چنین آرزویی را داشته‌اند. البته استقلال، بهایی دارد که باید آن را پرداخت کرد و هیچ چیز به شیرینی استقلال نیست که این امر با انقلاب اسلامی به دست آمد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet