هدر موبایل
1399/04/16 18:23:00
سرویس استان ها
عنابستانی:

مجتمع های پتروشیمی چه توجیهی برای گرانی کود دارند؟

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مشکلات روستاییان گفت: مجتمع های پتروشیمی کشور چطور می توانند خارج از شبکه،کود را به قیمت آزاد به تمام ایران برسانند اما در داخل شبکه با قیمت مصوب دولتی کود پیدا نمی‌شود.
مجتمع های پتروشیمی چه توجیهی برای گرانی کود دارند؟ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مشکلات روستاییان گفت: مجتمع های پتروشیمی کشور چطور می توانند خارج از شبکه،کود را به قیمت آزاد به تمام ایران برسانند اما در داخل شبکه با قیمت مصوب دولتی کود پیدا نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/42810.jpg مجتمع,های,پتروشیمی,چه,توجیهی,برای,گرانی,کود,دارند؟ Icana

علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به موضوع نهاده های دامی و کشاورزی و مشکلات روستاییان برای تولید گفت: موضوع نهاده‌های کشاورزی و دامی مشکلات جدی این روزهای کشاورزان است .نهاده ها با قیمت های بسیار بسیار بالا در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد.

عنابستانی با اشاره به اهمیت تامین نهاده های دامی مطرح کرد: عدم تامین نهاده‌های دامی باعث می‌شود که تولید دام و  محصولات دامی گوشت و لبنیات کاهش پیدا کند، چرا که نهاده های کشاورزی در حال حاضر بسیار گران  در اختیار دامداران قرار می گیرد.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با اشاره به موضوع گرانی کود در حوزه کشاورزی خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی هم کود بسیار گران است و هم کود دولتی که توزیع نمی‌شود اما کود آزاد به وفور و با قیمت بالا بسیار زیاد است؛ این نشان می‌دهد که سوءمدیریت در حوزه کشاورزی جدی است. کود شیمیایی در داخل کشور و توسط مجتمع های پتروشیمی تولید می‌شود. این  مجتمع های پتروشیمی چه توجیهی دارند و چطور می تواند خارج از شبکه،کود را به صورت قیمت آزاد به تمام ایران برسانند؛اما در داخل شبکه با قیمت مصوب دولتی کود پیدا نمی‌شود؟

پدیده قاچاق گندم نتیجه شیوه ناصحیح خرید تضمینی توسط دولت است

وی با بیان اینکه ساختار کشاورزی مشکلات جدی دارد، مطرح کرد: در مورد خرید محصولات کشاورزی هم امروز مشکلات بسیار جدی دیده می شود، بسیاری از محصولاتی که قیمت خرید تضمینی دارند؛ قیمت خرید آنها بسیار ناچیز و نازل است و بسیاری از آنها مانند گندم که فصل خرید آن است؛ به دلیل اینکه وجه خرید گندم به موقع پرداخت نمی‌شود؛کشاورز رغبتی برای فروش گندم خود به دولت ندارد.

عنابستانی اظهار کرد: احتمال دارد مانند سال گذشته که تولید گندم بسیار زیادی داشتیم و بازهم برای مصرف داخل، مجبور به واردات گندم شدیم، امسال هم اتفاق بیفتد. دولت اگر بخواهد به سمت خودکفایی گندم کار درستی انجام دهد باید حتماً در قیمت خرید تضمینی گندم تجدیدنظر کند و هم پول کشاورزان را به موقع بپردازد.

نماینده مردم سبزوار ،جویین و  جغتای در مجلس  اشاره به موضوع قاچاق محصولات کشاورزی ازجمله گندم،تاکید کرد:وقتی قیمت خرید محصولات پایین است و به موقع هم پرداخت نمی شود؛ قطعاً کشاورز رغبتی برای فروش محصولات خود به دولت ندارد و قاچاق گندم به خارج از کشور انجام می‌شودکه پدیده جدیدی است و در سال گذشته اتفاق افتاد.

مردم روستاها سالها منتظر حریم روستایشان هستند

عنابستانی با بیان اینکه بروکراسی حاکم بر ساختار اداره بنیاد مسکن مردم را اذیت می‌کند، تاکید کرد: اعتبارات مربوط به بازنگری در طرح هادی روستایی بسیار کم است و مردم روستاها سالها است منتظر هستند تا حریم روستاهاشان مشخص شود و محدوده روستای جدیدشان مشخص شود تا بتوانند ساختمان بسازند که نمی توانند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با تاکید بر اینکه ساخت و سازها در روستاها مشکلات زیادی دارد، مطرح کرد: امکان ساخت و ساز تقریبا از بین رفته است. مردمی که به هر دلیلی به روستاها برمی‌گردند و یا جوانان روستا که ازدواج می کنند؛ بدون مسکن مانده اند. گرفتاری‌های ویژه‌ای در فضای ساخت و ساز روستاها وجود دارد،موضوع بروکراسی اداری در حوزه مسکن باید کمتر شود.

عنابستانی در پایان تاکید کرد: مشکلات روستاها را بررسی و پیگیری می‌کنیم و بخش‌هایی از آن با حضور نمایندگان حل می شود و بخش‌هایی دیگر را با حضور در مجلس  و با ساز و کارهای مجلس و سیستم‌های نظارتی مجلس پیگیری می کنیم. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet