خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/04/19 14:26:00
سرویس سیاسی
پزشکیان با اشاره به فشارهای تحریمی آمریکا:

وحدت و هماهنگی لازمه تقویت دیپلماسی اقتصادی است

نماینده مردم تبریز در مجلس با یادآوری فشارهای تحریمی آمریکا و تهدید اروپایی‌ها و برخی از همسایگان ما، گفت: تقویت دیپلماسی اقتصادی نیازمند وحدت و هماهنگی است.
وحدت و هماهنگی لازمه تقویت دیپلماسی اقتصادی است نماینده مردم تبریز در مجلس با یادآوری فشارهای تحریمی آمریکا و تهدید اروپایی‌ها و برخی از همسایگان ما، گفت: تقویت دیپلماسی اقتصادی نیازمند وحدت و هماهنگی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201906101579120821.jpg وحدت,و,هماهنگی,لازمه,تقویت,دیپلماسی,اقتصادی,است Icana

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی، گفت: موضوعات اقتصادی در ادوار و سال‌های گذشته در حوزه وزارت امور خارجه پیگیری نشده و ما تجربه بسیاری در این حوزه نداریم اما درتلاشیم تا این مهارت را تقویت کنیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کارشناسان وزارت امور خارجه به دلیل مسئولیتی که در حوزه اروابط اقتصادی نداشتند، مهارت و تجربه‌ای هم در این زمینه کسب نکردند اما با وضعیت کنونی و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها، وزارت خارجه معاونت اقتصادی خود را فعال کرده و در تلاش برای تقویت دیپلماسی اقتصادی است.

تیغ تهدید روی گردن اروپا و برخی از همسایگان ایران

وی با بیان اینکه پیگیری ارتباطات اقتصادی به این سادگی انجام نمی‌شود، افزود: دولت آمریکا تمام بانک‌ها و موسساتی که روابط اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی داشتند را تهدید کرده است لذا کشورهای اروپایی و حتی برخی از همسایگان ما مانند عراق روابط اقتصادیشان را قطع یا محدود کردند و برخی حتی حاضر نیستند که پول‌های ما را به خودمان برگردانند.

پزشکیان با تاکید بر اینکه با منطق و هماهنگی باید به سمت تقویت حوزه اقتصادی روابط خارجی پیش رویم، گفت: ما با ارتباطات مویرگی و شریانی باید راه ها بسته را باز کنیم زیرا اکثر کشورها به ویژه اروپایی‌ها از آمریکا تبعیت می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم معتقد است: تقویت دیپلماسی اقتصادی و تسهیل تجارت‌های بین‌المللی با دستور‌العمل، تهدید یا مذاکره صرف حل نمی‌شود. کما اینکه در دولت‌های قبل هربار که مسئولان و روسای دولت‌ها تهدید می‌کردند، شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه ایران صادر می‌کرد لذا اصرار  عده‌ای اصرار برای پاره کردن کاغذپاره‌ها(قطعنامه) نیاز به گذر زمان و تلاش بسیار دستگاه دیپلماسی دارد.

نسخه واحدی برای رفع موانع اقتصادی در حوزه بین‌الملل وجود ندارد

وی با تاکید بر هماهنگی و وحدت و پذیرش اینکه ما راه سختی در پیش رو داریم، یادآور شد: هر کسی در جایگاه مسئول دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی قرار بگیرد، باید این مسیر سخت را طی کند. نسخه واحد و مشخصی وجود ندارد که طبق آن قانونی نوشته شود و دولت اجرا کند و یکباره تمامی موانع و فشارهای اقتصادی مرتفع شود.

پزشکیان با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در حوزه بین‌الملل با دعوا و اختلاف حل نخواهد شد، گفت: مجلس باید در کنار دولت قرار بگیرد تا بهترین و کارامدترین راهکار برای تحقق نتیجه را بتوانیم انتخاب کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet