خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1399/04/18 12:57:30
سرویس صحن
در صحن علنی مطرح شد

صباغیان: قرارداد 25 ساله با چین برجام دیگری است؟ / قاضی زاده هاشمی: مجلس رصد می کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مهریز گفت: مجلس قرارداد ۲۵ ساله با چین را که هنوز به مرحله جمع بندی نرسیده را رصد می کند، همچنین به مسئله معیشت مردم ورود جدی کرده است.
صباغیان: قرارداد 25 ساله با چین برجام دیگری است؟ / قاضی زاده هاشمی: مجلس رصد می کند نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مهریز گفت: مجلس قرارداد 25 ساله با چین را که هنوز به مرحله جمع بندی نرسیده را رصد می کند، همچنین به مسئله معیشت مردم ورود جدی کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/202006108695794026.jpg صباغیان:,قرارداد,25,ساله,با,چین,برجام,دیگری,است؟,/,قاضی,زاده,هاشمی:,مجلس,رصد,می,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا صباغیان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 18 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل 77 قانون اساسی گفت: مطابق این اصل قراردادها، عهدنامه ها و موافقت های بین المللی باید به تصویب مجلس برسد، این در حالی است که شرایط سختی را به لحاظ اقتصادی می گذرانیم و باید همراهی و همدلی داشته باشیم، اما با این وجود باید بُعد نظارتی مجلس افزایش پیدا کند.

نماینده مردم مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس شورای شورای اسلامی با بیان اینکه ایران در حال انعقاد قرارداد 25 ساله به چین است، ادامه داد: آقای ظریف نیز این خبر را تکذیب نکرد، اما ما تجربه تلخ برجام را داریم، لذا نظارت را نباید فراموش کرد، چرا که احساس می شود دولت می خواهد با این قرارداد، شکست تلخ برجام را جبران کند، اما نظارت مجلس نباید فراموش شود. در واقع نباید اجازه داد آشی را که آقای ظریف و دولت می پزند، ما در 20 دقیقه همچون برجام سربکشیم.

وی خواستار ورود هیات رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت به مسئله قرارداد 25 ساله ایران با چین شد و افزود: رصد این موضوع ضروری است، تا چند سال دیگر نگوییم در این قرارداد نیز مانند برجام به ملت ظلم شد و نباید اجازه داد برجام دیگری به ما تحمیل شود.

صباغیان با بیان اینکه معیشت مردم باید در سرلوحه اقدامات مجلس قرار گیرد، گفت: متاسفانه مجلس به هر کاری می پردازد، غیر از معیشت مردم و معیشت موضوع فراموش شده آن است.

براساس این گزارش امیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: باید در رابطه با قرارداد جدید ایران و چین که در حال مذاکره است بگویم که یک پای کار ارتباط جدید ما با چین ، رئیس وقت مجلس دهم بود که به نمایندگی از نظام موضوع را پیگیری می کرد. در ادامه موضوع سرمایه گذاری مشترک و برخی اقدامات مطرح شده است. البته هنوز هم به جمع بندی و پیش نویس قرارداد نرسیده است که در اختیار رسانه ها قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه مراکز عالی در نظام موضوع را رصد می کنند، ادامه داد: هر زمان که این قرارداد به نقطه قابل توجهی رسید، حتما در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت. دوستان ما هم در کمیسیون های اقتصادی و امنیت در جلسات مشترک در جریان موضوعات مرتبط با این تفاهم نامه قرار گرفته اند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: همچنین درخصوص معیشت مردم و توجه مجلس به این مهم که در تذکر شما مورد توجه قرار گرفته است، باید بگویم کمیسیون های اقتصادی به شدت در این زمینه فعال شده اند و جلسات متعدد با وزرا برگزار شده است و ضمن انجام بازدیدهایی در حال تنظیم گزارش های خود برای ارائه در صحن علنی هستند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس تصمیم جدی برای حضور در موضوع معیشت و اقتصاد مردم دارد، گفت: رئیس مجلس با روسای کمیسیونهای اقتصادی و فرهیختگان اقتصادی جلساتی برگزار کرده است و بعضاً روسای کمیسیون ها و ریاست مجلس موضوعات را در حوزه های ارزی و نهاده های اولیه تولید پیگیری می کنند. /

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet