آغاز امامت اما زمان (عج)
1399/04/24 12:12:52
سرویس اقتصادی
ظریف با حضور در کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد

استفاده از تمام ظرفیت های دپیلماسی برای بازگرداندن پول های بلوکه شده ایران/قراداد ایران و چین در مراجع قانونی تصویب می شود

وزیر امور خارجه می گوید وزارتخانه متبوعش از تمامی روش ها از جمله مکانیزم حقوقی برای استیفای حقوق مردم و بازگرداندن پول های بلوکه شده استفاده می کند.
استفاده از تمام ظرفیت های دپیلماسی برای بازگرداندن پول های بلوکه شده ایران/قراداد ایران و چین در مراجع قانونی تصویب می شود وزیر امور خارجه می گوید وزارتخانه متبوعش از تمامی روش ها از جمله مکانیزم حقوقی برای استیفای حقوق مردم و بازگرداندن پول های بلوکه شده استفاده می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903109018047893.jpg استفاده,از,تمام,ظرفیت,های,دپیلماسی,برای,بازگرداندن,پول,های,بلوکه,شده,ایران/قراداد,ایران,و,چین,در,مراجع,قانونی,تصویب,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف، پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن، درباره اقدامات انجام گرفته برای بازگرداندن پول های بلوکه شده ایران در سایر کشورها، گفت: وزارت امور خارجه و بانک مرکزی تلاش های بسیاری برای آزادسازی پول های بلوکه شده انجام داده اند؛ اقدامات مثبتی از سوی برخی کشورها مانند عمان و چین برای بازگشت این پول ها صورت گرفته، اما کره جنوبی اقدامات چندانی در این راستا انجام نداده است.

وزیر امور خارجه کشور با بیان اینکه از تمامی روش ها از جمله مکانیزم حقوقی برای استیفای حقوق مردم و بازگرداندن پول هایی که هیچکس درباره مالکیت ایران بر آنها تردیدی ندارد، استفاده می کنیم، افزود: اگر چه کره جنوبی تردیدی ندارد که پول های بلوکه شده برای ایران است، اما ادعا می کند به دلیل تحریم های غیرقانونی آمریکا، مشکلاتی در انتقال این پول ها وجود دارد.

وی اظهار کرد: از یکسو در حال مذاکره برای بازگرداندن پول های بلوکه شده هستیم و از سوی دیگر اقدامات حقوقی مناسبی در حال انجام است.

توضیحات وزیر امور خارجه درباره قرارداد 25 ساله ایران و چین

عضو کابینه دولت دوازدهم درباره قرارداد 25 ساله ایران و چین تصریح کرد: دنیا جهت گیری در حال گذاری دارد؛ و این گذار در روابط بین المللی پساغربی است؛ این امر به این معنی نیست که غرب اهمیت ندارد، بلکه یعنی کشورها باید روابط همه جانبه داشته باشند.

ظریف با بیان اینکه دولت نیز از ابتدا روابط همه جانبه با سایر کشورها را مدنظر داشت، ادامه داد: سفر آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین به ایران در تاریخ 3 بهمن 1394 صورت گرفت و از آنجایی که اجرای برجام از 26 دی 1394 آغاز شد، می توان سفر ایشان را نخستین سفر خارجی در اجرای برجام دانست.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در سفر مذکور، دو طرف توافق کردند که روابط دو کشور از روابط مشارکت راهبردی به سطح بالاتری یعنی مشارکت جامع راهبردی ارتقا یابد که در حال حاضر دولت چین با کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، الجزایر، کشورهای مهم آسیای میانه مانند قزاقستان و برخی کشورهای مهم اروپایی مشارکت جامع راهبردی دارد.

روابط ایران و چین، مشارکت دوطرفه است

وی با بیان اینکه این روابط، مشارکت دوطرفه است، گفت: در بیانیه روسای جمهور ایران و چین نیز در همان زمان اعلام شد که مشارکت جامع راهبردی برنامه 25 ساله خواهد بود.

عضو کابینه دولت دوازدهم در تشریح فرآیند انعقاد قرارداد 25 ساله میان ایران و چین توضیح داد: تدوین این برنامه 25 ساله در کشور آغاز شد و در شهریور سال گذشته در سفر بنده به چین، پیش نویس تهیه شده از سوی ایران به وزیر خارجه چین ارائه شد. در اسفند ماه نیز چین پیش نویس خود را بر مبنای پیش نویس ایران ارائه کرد.

ظریف ادامه داد: در حال حاضر در حال مذاکره برای نهایی کردن پیش نویس مذکور هستیم، حتی از طریق ویدئوکنفرانسی که با وزیر امور خارجه چین داشتم، اعلام کردم ما آماده مذاکره نهایی برای نهایی کردن این موضوع هستیم.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: پس از توافق و تدوین متن نهایی، این قرارداد در مراجع قانونی به تصویب خواهد رسید و براساس محتوای متن و میزان تعهدات درباره آن تصمیم گیری می شود.

تشکیل کمیته مشترکی از بخش اقتصادی وزارت امور خارجه و کمیسیون صنایع و معادن به منظور توسعه صادرات

ظریف همچنین در تشریح موضوعات بررسی شده در کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: پس از استماع نقطه نظرات و پیشنهادات نمایندگان مقرر شد کمیته مشترکی بین بخش اقتصادی وزارت امور خارجه با مسئولیت معاونت اقتصادی وزارتخانه و کمیسیون صنایع و معادن به منظور توسعه صادرات تشکیل شود تا بتوان مسیرهای کمک به صادرات غیرنفتی را توسعه داد و موانع را از پیش رو برداشت.

اقدامات حقوقی و سیاسی وزارت خارجه برای حفظ خون سردار سلیمانی

وی همچنین درباره گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل از اقدام آمریکا برای ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: ساعت 6 صبح روز جمعه و بلافاصله پس از شهادت سردار سلیمانی، وزارت خارجه برای اقدام حقوقی و سیاسی مناسبی به منظور حفظ خون سردار شهید سلیمانی و نشان دادن تروریست و جنایتکار بودن آمریکا را آغاز کرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه سفارت ایران در ژنو نیز موظف شد موضوع را پیگیری کند، افزود: همچنین اقدامات لازم در شورای امنیت انجام گرفت که خوشبختانه در نهایت گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز بیانگر اقدامات غیرقانونی آمریکا بود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet