هدر موبایل
1399/04/30 18:59:00
سرویس استان ها
جلالی با اشاره به گله مندی کشاورزان رفسنجانی تاکید کرد

تحمیل ضررهای اقتصادی به تولیدکننده با صادرات پسته در قالب پیمان ارزی

نماینده مردم رفسنجان در مجلس با بیان اینکه تحمیل ضررهای اقتصادی به تولید کننده با صادرات پسته رفسنجان  در قالب پیمان ارزی  متوقف شود، گفت: هزینه تولید پسته کیلوی ۱۳۰هزار تومان است اما پسته کشاورزان تنها کیلویی ۸۰ هزار تومان خریداری می‌شود.
تحمیل ضررهای اقتصادی به تولیدکننده با صادرات پسته در قالب پیمان ارزی نماینده مردم رفسنجان در مجلس با بیان اینکه تحمیل ضررهای اقتصادی به تولید کننده با صادرات پسته رفسنجان  در قالب پیمان ارزی  متوقف شود، گفت: هزینه تولید پسته کیلوی 130هزار تومان است اما پسته کشاورزان تنها کیلویی 80 هزار تومان خریداری می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/202005106556041908.jpg تحمیل,ضررهای,اقتصادی,به,تولیدکننده,با,صادرات,پسته,در,قالب,پیمان,ارزی Icana

 حسین جلالی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت پسته کاران در رفسنجان،گفت: بحران شدید بی آبی  تولید پسته  را در سالهای گذشته با بحران روبرو کرده بود اما خوشبختانه هم اکنون وضعیت تولید پسته بهبود یافته است اما صادرات پسته در قالب پیمان ارزی مانع بزرگی برای جان گرفتن اقتصاد تولید کنندگان پسته تلقی می‌شود.

 نماینده مردم رفسنجان وانار در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه صادرات پسته در قالب پیمان ارزی به ضرر تولید کننده است تصریح کرد: صادرات پسته در قالب پیمان ارزی موجب می شود که سود مناسبی نصیب کشاورزانی نشود که در گرما وسرما در اراضی کشاورزی مشغول به فعالیت بوده اند.

 جلالی تصریح کرد: صادرات پسته در قالب پیمان ارزی موجب می‌شود که دولت با  نرخ ارز واقعی پسته را از کشاورزان خریدداری نکند که  این مسئله موجب می شود که تولید کننده متضرر شود.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس با بیان اینکه خشکبار تنها 5 درصد صادرات ما را  در برمی گیرد تصریح کرد:  برای حمایت از  کشاورزان  الزامی است که صادرات پسته در قالب پیمان ارزی خارج شود و به نوعی صادرات پسته آزاد شود  یا به طریق تهاتری انجام شود.

وی ادامه داد: 27 استان  کشور  در  تولید پسته فعال هستند و این مسئله هم اکنون تبدیل  به یک معضل کشوری شده است واین در  حالی که مصرف داخلی پسته در کشور پایین است و پسته در اصل یک محصول صادراتی است و اگر بازارهای صادراتی برای  کشاورزان  صرفه اقتصادی نداشته بشد، کشاورز متضرر خواهد شد.

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه صادرات پسته  رفسنجان در قالب پیمان ارزی به شدت  کشاورزان  را متضرر کرده است یادآورشد:  پسته کیلوی 130 هزار تومان برای کشاورز در شرایطی هزینه تولید  دارد که کشاورز تنها می تواند پسته را کیلویی 80 هزار تومان بفروش برساند و این امر  تبدیل  به دغدغه بزرگ پسته کاران شده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet