هدر موبایل
1399/05/06 09:53:41
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می‌دهد

کالابرگ الکترونیکی صفی جدا از کوپن دهه 60 / بازگشت کوپن الکترونیکی دلیلی بر قطع یارانه‌ها نیست

رفت و برگشت کوپن در وقت اضافه در کمتر از ده سال، زمزمه بازگشت کوپن به چرخه اقتصادی کشور را با طرح یک فوریتی مجلس، تبدیل به یک گام روبه جلو کرد.
کالابرگ الکترونیکی صفی جدا از کوپن دهه 60 / بازگشت کوپن الکترونیکی دلیلی بر قطع یارانه‌ها نیست رفت و برگشت کوپن در وقت اضافه در کمتر از ده سال، زمزمه بازگشت کوپن به چرخه اقتصادی کشور را با طرح یک فوریتی مجلس، تبدیل به یک گام روبه جلو کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102755677705.jpg کالابرگ,الکترونیکی,صفی,جدا,از,کوپن,دهه,60,/,بازگشت,کوپن,الکترونیکی,دلیلی,بر,قطع,یارانه‌ها,نیست Icana

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت؛ با روی کار آمدن مجلس یازدهم، رفع مشکلات معیشتی طبقات محروم در اولویت قرار گرفت و در همین راستا بحث توزیع کالاهای اساسی در قالب کوپن یا همان کالا برگ الکترونیکی بار دیگر در بهارستان کلید خورد.

۲۱ شهریور ماه سال ۹۰ بود که «مهدی غضنفری» وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در دولت دهم از خداحافظی با «سیستم کوپنی» خبر داد و صراحتا اعلام کرد: «به طور کلی با اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها، باید با سیستم کالابرگی خداحافظی کنیم، زیرا این سیستم برای زمان معین و مشخصی طراحی شده و موقت بود و دوران آن گذشته است»؛ هرچند با گذشت نه سال از آن زمان، امروزه  خبرهای از بازگشت کوپن به چرخه اقتصادی می‌شنویم.

دارو وارد مبحث کوپن می‌شود

با شروع جنگ اقتصادی و تحریم‌های یکجانبه آمریکا؛ حرف و حدیث هایی درباره بازگشت «کوپن» با عنوان کالابرگ الکترونیکی به گوش رسید، تا اینکه در چند روز گذشته دکتر محمد باقر قالیباف، رییس مجلس طرح یک فوریتی کالابرگ الکترونیکی را مطرح و عنوان کرد: ان شاءالله اگر این طرح به تصویب برسد در کمیسیون برنامه و بودجه کار تکمیلی بر روی آن انجام می‌شود. او تصریح کرد: این طرح به این معنا نیست که ما در جامعه با کمبود مواجه هستیم بلکه ما به دنبال عدالت بوده و می‌خواهیم دسترسی دهک‌های پایین جامعه به کالا‌های اساسی تسهیل گردد.

کوپن، از گذشته تاکنون

ظهور کوپن و صف‌های طولانی دریافت کالای کوپنی در کوچه و پس کوچه‌های شهر خاطرات نوستالژی دهه شصت و جوانان امروز است، از صف‌های طول و دراز نفت گرفته تا گوشت، برنج و روغن همه از نوع کالاهای اساسی بودند که از طرف دولت با هدف تخصیص عادلانه سرمایه در کشور شروع به توزیع شد؛ با گذشت زمان و تغییر شرایط دیگر نیازی به توزیع کوپن در کشور دیده نشده و در این میان دولت دهم تصمیم به جمع آوری کوپن این برگ کاغذی گرانبها در دوره خودش کرد.

با جمع آوری کالا برگها از طرف دولت اقدام به پرداخت یارانه هدفمند به مردم کرد یارانه‌ای که با گذر در زمان نه در کاهش نرخ صعودی تورم تغییری ایجاد نکرد حتی در ارزش ریالی خود اندکی افزایش هم نداشت؛ اگر هدفمندی در پرداخت کالاهای اساسی دنباله وار ادامه داشت امروز مردم فشار اقتصادی کمتری متحمل می‌شدند.اقتصاد بدون کوپن سرجمع از سال ۹۰ تا کنون به مرحله اجرایی شدن رسید و هنوز هم ادامه دارد.

نکته اشتراکی که بین کوپن قدیم و کالابرگ الکترونیکی جدید وجود دارد مسئله تحریم‌ها و جنگ است

نکته اشتراکی که بین کوپن قدیم و کالابرگ الکترونیکی جدید وجود دارد مسئله تحریم‌ها و جنگ است، جنگ تحمیلی ایران و عراق در کنار تحریم‌ها دردهه شصت و جنگ اقتصادی و تحریم‌ها در دوره جدید همه همه نشان از نیازمندی مردم جامعه به حمایت‌های دولتی را می‌دهد؛ سه عامل جنگ، تحریم‌ها و تورم ۴۰درصدی  در کنار فشاری که به قشر ضعیف جامعه وارد شده نشان از رشد آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی در کشور را می‌دهد در این میان  شیوع بیماری کرونا  شرایط بحرانی دیگر را رقم زد، گاهی چنین شرایطی قابل توصیف نیست؛ باید ببینم بازگشت کوپن در چنین شرایطی با نام کالابرگ الکترونیکی چه میزان می‌تواند کمک قشر ضعیف جامعه باشد.

کلیاتی از کالا برگ الکترونیکی

 سال گذشته طرح کالابرگ الکترونیکی، به منظور حمایت هدفمند و موثر از مصرف کنندگان و اقشار محروم و ضعیف جامعه روی کار آمد و براساس آن دولت موظف شد با استفاده از ظرفیت‌ و امکانات پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال جاری به ویژه منابع جدول تبصره ۱۴ ظرف مدت دو ماه از تاریخ مصوبه این قانون، تمهیدات لازم برای تضمین دسترسی دهک‌های پایین درآمدی به کالاها و اقلام اساسی و دارو را در قالب اعطای کارت الکترونیک برای سرپرست خانوارهای مشمول فراهم کند. استفاده از این کارت‌ها برای برخورداری از کالاهای اساسی مثل دارو از مراکز توزیع دارای کد اقتصادی آنها از طریق دستگاه کارتخوان اقدام کند.

صف خرید مرغ دولتی


در این جا دو سناریوی کاملا متفاوت مطرح می‌شود؛ پرده نخست، ادامه دادن وضع و شرایط موجود است بدون توجه به تورم رو به رشد، یعنی همچنان دلار با نرخ ارز ترجیحی وجود خواهد داشت و دولت باید برای اهداف مورد نظر، ۱۴ میلیارد دلار صرف کند. تنها تفاوت با شرایط فعلی وجود دارد، که در این حالت، دولت باید کالا برگ یا کوپن الکترونیکی در اختیار مردم قرار دهد تا شیوه توزیع بهینه شود و رانت و فساد ایجاد شده به حداقل برسد. نکته قابل توجه اینجاست که اگر این مسیر ادامه یابد، باز هم در هنگام تخصیص ارز، رانت موجود حفظ و ادامه‌وار خواهد شد. در حقیقت، فساد از طرف مصرف‌کنندگان نیست، بلکه این فساد از سمت متقاضیان ارز دولتی رخ می‌دهد؛ که ادامه دادن این روش، زمینه رانت و فساد را از بین نمی‌برد. اما پرده دوم، کاملا سناریوی مختلفی را بازگو می‌کند، در صورت تحقق روش دوم، باید علنا بدون هیچ تعارفی دولت با دلار ۴۲۰۰ تومان خداحافظی کند.

موافقان و مخالفان بازگشت کوپن مدرن

براساس طرح بازگشت کوپن و یا همان کالا برگ الکترونیکی عده‌ای از نمایندگان موافق و تعدادی مخالفت خود را اعلام کرده‌اند که هریک دلایلی قانع کننده برای اجرایی شدن یا نشدن طرح عنوان کردند.جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، درباره طرح تامین کالاهای اساسی می گوید: با تصویب این طرح، تخصیص ارز یارانه‌ای از دستور کار دولت خارج شده و دیگر ارز با قیمت آزاد ارائه می‌شود.

سید محمدرضا میرتاج الدینی، نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز چندی پیش با تاکید بر اینکه کالاهای اساسی و دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی و بعضا نیمایی تهیه می‌شود و دولت در توزیع این اقلام همیشه با مشکلاتی روبه‌رو بوده است، اما در این طرح کالاها کدبندی می‌شود و به‌صورت کارت اعتباری یا الکترونیک در اختیار سرپرستان خانوار قرار می‌گیرد که بتوانند کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت، مرغ، روغن و حتی دارو را توسط این کارت‌ها با قیمت دولتی تهیه کنند.

روح اله عباسپور نماینده بویین زهرا در مخالفت با این طرح یک فوریتی صراحتا اعلام کرد: ما در شرایطی می‌توانیم به فوریت موضوع توجه کنیم که کشور در شرایط عسر و حرج و ضرورت یا حالت استثنایی قرار داشته باشد؛ آیا اکنون ما در شرایطی قرار گرفتیم که باید ضرورت پیش بیاید که این کار را بکنیم اگر اوایل انقلاب در شرایط سخت و عسرو حرج قرار می گرفتیم و در شرایطی بودیم که واسطه احکام اولیه برای اداره کشور با مشکل مواجه می‌شدیم حکم حکومتی می گرفتیم و احکام ثانویه پیش می‌آمد موضوع کالابرگ ها و کمپانی را مطرح می‌کردیم، اما اکنون کشور هنوز علی رغم مشکلات موجود به این شرایط و موقعیت نرسیده است که بخواهیم کالابرگ را برای مردم داشته باشیم این موضوع می‌تواند اضطراب را بر جامعه تحمیل و بازار را دچار التهاب و بحران کند.

تغییر قیمت‌ها جامعه را بیمار می‌کند

در این میان محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در خصوص ارائه کالابرگ به اقشار ضعیف جامعه به خبرنگار خانه می‌گوید: تغییر قیمت اساسی کالاهای اولیه منجر به بازگشت کوپن همان کالابرگ الکترونیکی به چرخه اقتصادی شد، این تغییر قیمت به قدری بود که مردم حتی در تامین نیازهای روزمره خود هم دچار مشکل شدند، اگر نتوانیم در مقابل این قیمت‌های افسار گسیخته تغییراتی ایجاد کنیم بر روی سلامت مردم هم تاثیر خواهد گذاشت چرا قشر ضعیف جامعه در تامین ابتدایی‌ترین نیازهای خود مثل گوشت،مرغ و لبنیات در مضیقه هستند تغذیه ناسالم بدون شک جامعه بیمار را به همراه خواهد داشت.

در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و بیشتر فشار بر روی مردم است، ارائه کالابرگ الکترونیکی با هدف تامین نیازهای اولیه می‌تواند کمک بزرگ به قشر آسیب پذیر جامعه باشد

نماینده مردم تویسرکان در مجلس یازدهم ادامه می دهد: با توجه به اینکه در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و بیشتر فشار بر روی مردم است، ارائه کالابرگ الکترونیکی با هدف تامین نیازهای اولیه می‌تواند کمک بزرگ به قشر آسیب پذیر جامعه باشد که همان منطق کوپن گذشته است که امروز با طرحی نو و عملکردی پیشرفته باید وارد عرصه اقتصادی کشور شود.

مفتح هدف اصلی از ارائه کالا برگ را تامین مایحتاج اولیه مردم می‌داند و تصریح می‌کند: هدف اصلی از ارائه کالابرگ تامین مایحتاج روزمره زندگی مردم به شکل کوپنی یا کالابرگ الکترونیکی است، در چنین شرایطی یک کار ضروری خواهد بود و از قبل حرف و حدیث و گمانه زنی‌های در رابطه با قطع یارانه‌ها وجود داشت مردم نگران قطع یارانه‌ها با ظهور کالابرگ الکترونیکی بودند که بدون شک بازگشت کوپن تاثیری در دریافت یارانه نخواهد داشت.

در ادامه،محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به بسته‌های حمایتی دولت می‌گوید: بسته‌های حمایتی دولت در قالب کالابرگ الکترونیکی آنچه در گذشته به صورت کوپن بود امروزه مورد بحث قرار گرفته است در این بین رشد بی‌سابقه قیمت ارز بیشتر افکار اقتصادی را سمت تولیدات داخلی کشانده است.

نماینده مردم سپیدان در مجلس یازدهم در ادامه می‌افزاید: در شرایط کنونی که کشور در تحریم است بسیاری از کالاها در بندرگاهها ترخیص نشده‌اند.ما برای تامین کالاهای اساسی به ارز نیازمندیم که از طرف بانک مرکزی تامین شود کالاها با ارز درجه بندی شده و مشخص می‌شود کدام مشمول دریافت ارز دولتی و نیمایی هستند .

کالابرگ الکترونیکی ماهیتی جدا از کوپن دهه شصت 

وی در ادامه تاکید می‌کند: بسته‌های حمایتی اگر به دست واردکنندگان و یا اتحادیه‌ها برسد آنها کالاها را با قیمت مناسب‌تری تهیه کرده و قیمت بهتری در اختیار مردم قرار خواهند داد، در حال حاضر همه در اندیشه بازگشت کوپن و صف‌های طولانی آن هستند در صورتی که اینگونه نیست اگر این طرح به مجلس بیایید؛ کالابرگ الکترونیکی ماهیتی جدا از کوپن دهه شصت خواهد بود.

علیزاده در ادامه می‌گوید: این طرح در اندازه یک ایده مطرح شده است، اگر بتوانیم این بسته‌های حمایتی را به بازرگانان و یا به اتحادیه‌ها تحویل داده مناسب است چرا که با قیمت بهتری این کالاها در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.علت مخالفت برخی از نمایندگان با نحوه ارائه حمایت بسته حمایتی به مردم این  است که در شرایط کنونی درست نیست بخواهیم کالاهای اساسی را به صورت کوپن در اختیار آنها قرار بدهیم؛ هدف اصلی از ارائه این طرح حمایت از مردم است در شرایط کنونی کشور در خودکفایی است می‌تواند تولید کالای اساسی بدون وابستگی انجام دهد. 

کوپن یا کالا برگ فرقی ندارد وقتی پای حمایت اقشار ضعیف در میان باشد

در پایان می‌توان گفت، کوپن یا کالا برگ، تفاوتی در عناوین ندارد. آنچه در شرایط اقتصادی فعلی حائز اهمیت است حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است. اگر این طرح بنا دارد حمایتی صورت گیرد با روش‌ها و نام‌های مختلف باید از آن استقبال کرد. این طرح در کنار یارانه و طرح معیشتی می‌تواند کمک دیگری باشد تا گذران زندگی را در شرایط سخت امروز برای این گروهها حتی به اندازه ذره ای قابل تحمل تر کند و این همان هدفی است که مجلس از پیگیری این طرح دنبال می کند./

پایان پیام

گزارشگر: محبوبه اشرفی پیمان 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet