هدر موبایل
1399/05/05 22:46:00
سرویس اجتماعی
محمد‌بیگی:

وضعیت طب سنتی در ایران نگران کننده است / توسعه کشت گیاهان دارویی بسترساز اشتغال و رونق اقتصاد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اظهار نگرانی از وضعیت طب سنتی در ایران، گفت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس فارغ از هرگونه افراط و تفریط به دنبال ساماندهی قانونی طب سنتی در کشور است.
وضعیت طب سنتی در ایران نگران کننده است / توسعه کشت گیاهان دارویی بسترساز اشتغال و رونق اقتصاد عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اظهار نگرانی از وضعیت طب سنتی در ایران، گفت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس فارغ از هرگونه افراط و تفریط به دنبال ساماندهی قانونی طب سنتی در کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/202005101975197152.jpg وضعیت,طب,سنتی,در,ایران,نگران,کننده,است,/,توسعه,کشت,گیاهان,دارویی,بسترساز,اشتغال,و,رونق,اقتصاد Icana

فاطمه محمد‌بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت تدوین سند ملی گیاهان دارویی، گفت: بر اساس قانون سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و همچنین فهرست فرآورده‌های سنتی و گیاهی باید تا پایان امسال تکمیل و تدوین شود. معتقدم عدم تهیه این سند و تکمیل نشدن فهرست فرآورده‌های سنتی نوعی ضربه اقتصادی به کشور است چرا که توسعه و ترویج کشت داروهای گیاهی موجب اشتغالزایی و بهبود سلامت کشور شده و همچنین زمینه تجارت بین المللی را فراهم می‌کند. کشوری مانند آلمان سود بسیار زیادی از فرآوردهای دارویی کسب کرده و جزو کشورهای مطرح در این زمینه است.

ایران رتبه برتر تنوع گیاهان دارویی در دنیا

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از 13 اقلیم شناخته شده در جهان 11 اقلیم آن در ایران وجود دارد، افزود: ایران بهترین کشور به لحاظ تنوع گیاهان دارویی است از این رو اقتصاد پویا، دانش بنیان و سلامت محوری را می‌توانیم در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی داشته باشیم که متاسفانه مغفول مانده و علت اصلی آن هم ایجاد دوقطبی میان طب سنتی و طب کلاسیک است.

وجود طب‌های سنتی در کنار طب کلاسیک برای همه جوامع لازم است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه طب‌های سنتی و مکمل در کنار طب کلاسیک برای همه جوامع لازم هستند، تصریح کرد: دیدگاه‌های افراطی و تفریطی در طب سنتی و طب کلاسیک به هر دو حوزه آسیب می‌رساند. از این رو ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس فارغ از هرگونه افراط و تفریط به دنبال ساماندهی قانونی و اجرایی طب سنتی در کشور هستیم.

وضعیت طب سنتی در ایران نگران کننده است

محمدبیگی با بیان اینکه امروز در برخی از کشورها وزارت طب سنتی وجود دارد، گفت: ساختارهای قوی طب سنتی در چین و هند موجب شده کشورهای دنیا هم طب سنتی این کشورها را به رسمیت شناخته و در دانشگاه های خود تدریس کنند. حال چرا ما با قدمت چند هزار ساله این ساماندهی را در کشور خودمان برای صادرات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به جهان نداشته باشیم در حالی که کتاب‌های ابن سینا و دانشمندان ایرانی در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا تدریس می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اظهار نگرانی از وضعیت طب سنتی در ایران، گفت: متاسفانه در کشورمان به جایگاه طب سنتی آنطور که باید توجه نشده است. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet