هدر موبایل
1399/05/06 17:50:00
سرویس فرهنگی
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:

مراسم عزاداری ایام محرم نباید همچون گذشته گسترده باشد / شیوه سنتی پذیرایی از عزاداران باید تغییر کند

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم، بابیان اینکه اجرای مراسم عزاداری در محرم نباید به دلیل تهدیدهای ناشی از شیوع کرونا به گستردگی گذشته باشد تاکیدکرد که توزیع نذری در این ایام باید به صورت بسته‌بندی صورت بگیرد.
مراسم عزاداری ایام محرم نباید همچون گذشته گسترده باشد / شیوه سنتی پذیرایی از عزاداران باید تغییر کند نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم، بابیان اینکه اجرای مراسم عزاداری در محرم نباید به دلیل تهدیدهای ناشی از شیوع کرونا به گستردگی گذشته باشد تاکیدکرد که توزیع نذری در این ایام باید به صورت بسته‌بندی صورت بگیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/202005108351821484.jpg مراسم,عزاداری,ایام,محرم,نباید,همچون,گذشته,گسترده,باشد,/,شیوه,سنتی,پذیرایی,از,عزاداران,باید,تغییر,کند Icana

غلامرضا منتظری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در مورد برگزاری یا عدم برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم در زمان شیوع ویروس کرونا که اختلاف‌نظرهایی را به همراه داشته است، گفت: محرم و سفر از جمله مناسبت‌ها و سنت‌هایی است که اسباب عزت و سربلندی ایران اسلامی را فراهم کرده است و نباید پیوند معنوی با آن به ویژه با نوجوانان و جوانان که نسل آینده‌ساز کشور هستند در این زمینه ضعیف شود.

تهدیدهای ناشی از شیوع کرونا در محرم انکارناپذیر است

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اصل برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) هیچ تردیدی نیست و به تعبیر امام خمینی(ره) ما هرچه داریم از محرم است و باید آن را زنده نگه داریم، اما از سوی دیگر در پی شیوع ویروس کرونا با یک سری تهدیدهایی مواجه هستیم که انکارناپذیر است.  

وی تصریح کرد: در اینجا عقل حکم می‌کند تدابیر و روش‌هایی را اتخاذ کنیم که هم به احیای سنت در حد مقدوراتمان پایبند باشیم و هم زمینه ایجاد آسیب‌های اجتماعی در بخش‌های مختلف بهداشت و درمان را فراهم نکنیم.

منتظری اظهار کرد: هم‌اکنون باید متخصصان حوزه سلامت با کارشناسان مذهبی، روش‌های مختلفی را که منجر به بروز این آسیب‌ها نشود را پیش‌بینی کرده و از بین آنها بهترین گزینه را برای اجرای مراسم عزاداری در ایام محرم برگزینند.

مراسم عزاداری محرم را باید در فضاهای باز برگزار کنند

وی خاطرنشان کرد: اجرای مراسم عزاداری در ایام محرم نباید آن گستردگی گذشته را داشته باشد، بنابراین باید در مکان‌هایی که از ظرفیت بیشتری برخوردار هستند و بتوان در آنها فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرد، برگزار شود، از سوی دیگر با وجود مساعد بودن هوا می‌توان این مراسم را در فضای باز برگزار کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: تهیه لوازم مورد نیاز برای تامین ایمنی و سلامت عزاداران از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد که لازم است از قبل از آغاز ایام محرم مقدمات آن را فراهم کنیم تا افراد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) حضور پیدا کنند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: نحوه پذیرایی از عزاداران در ایام محرم نباید به شیوه سنتی گذشته انجام شود به این صورت که سفره پهن شود، چرا که در این شرایط فاصله‌ها شکسته می‌شوند، بنابراین لازم است توزیع نذری در قالب بسته‌بندی صورت بگیرد و افراد در منزل آن را مصرف کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet