خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/05/06 13:34:23
سرویس سیاسی
در آیین تکریم و معارفه دادستان دیوان محاسبات کشور مطرح شد

نظارت مالی دیوان محاسبات در راستای حل مشکلات اقتصادی است / تأکید بر حفظ استقلال و تقویت دیوان

دادستان‌های قدیم و جدید دیوان محاسبات کشور بر نقش مهم این دیوان در نظارت مالی بر دولت تأکید کردند.
نظارت مالی دیوان محاسبات در راستای حل مشکلات اقتصادی است / تأکید بر حفظ استقلال و تقویت دیوان دادستان‌های قدیم و جدید دیوان محاسبات کشور بر نقش مهم این دیوان در نظارت مالی بر دولت تأکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/202007100894601253.jpg نظارت,مالی,دیوان,محاسبات,در,راستای,حل,مشکلات,اقتصادی,است,/,تأکید,بر,حفظ,استقلال,و,تقویت,دیوان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی کامیار در آیین تکریم و معارفه دادستان دیوان محاسبات کشور که صبح امروز(دوشنبه، 6 مرداد ماه) در محل دیوان محاسبات کشور و با حضور دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و جمعی از نمایندگان مجلس و مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد، با بیان اینکه مجلس قوی و انقلابی، دیوان محاسبات انقلابی را می طلبد، گفت: اقدامات دیوان باید به گونه ای باشد تا شاهد سوءاستفاده رانتخواران و چپاول‌گران از بیت المال نباشیم.

دادستان جدید دیوان محاسبات کشور در ادامه با بیان اینکه اگر راهنمایی های مدبرانه رهبر معظم انقلاب نبود، تا کنون دشمن به اهداف خود می رسید، عنوان کرد: اصل 54 و 55 قانون اساسی نظارت بر چگونگی مصرف بیت المال را بر عهده دیوان محاسبات گذاشته است که اگر این اصول به درستی اجرا شود، بر دشمن غلبه خواهیم کرد.

وی در ادامه دولتی بودن را از مهم ترین اشکالات اقتصادی کشور دانست و افزود: دیوان محاسبات زیر نظر مجلس شورای اسلامی تشکیل شده تا با نظارت های خود، اشکالات اساسی اقتصادی کشور را برطرف کند لذا اکنون که نمایندگان به رئیس و دادستان جدید اعتماد کرده اند انتظار دارند ساختار اقتصاد کشور اصلاح شود تا هر روز شاهد افزایش قیمت ها و بیکاری نباشیم.

کامیار در ادامه با بیان اینکه توسعه بی حد دولت مانع چابکی و تصمیم گیری به موقع است، اظهار داشت: ساختار سنگین دولتی تبعات نامطلوبی در پی دارد که در این راستا درایت مجلس بر تقویت ساختار دیوان محاسبات است تا این نهاد بتواند بر عملکرد مالی دولت به درستی نظارت کند.

دادستان جدید دیوان محاسبات کشور در پایان نظارت بر اجرای قوانین را در راستای تقویت قانون دانست و خاطرنشان کرد: حفظ استقلال و تقویت دیوان محاسبات بسیار مهم است که در این راستا لازم است بودجه این دیوان که همچنان وابسته به دستگاه اجرایی است، طبق قانون مستقل شده و به دیوان تخصیص یابد.

علی کامیار

شجاعی: 55 درصد گزارش‌های ارسالی به دیوان محاسبات منجر به تشکیل پرونده شد

فیاض شجاعی نیز در آیین تکریم دادستان دیوان محاسبات ضمن تشکر از همراهی مسئولان در مدت زمان خدمت خود، گفت: تحقیق و تفحص و صدور دادخواست علیه اختلال‌گران در حوزه ملی و بین المللی و دفاع از ادعانامه های صادره، اعلام جرم، و اجرای آرای قطعی بر عهده دیوان محاسبات است.

دادستان پیشین دیوان محاسبات کشور با اشاره به بررسی 6 هزار و 689 پرونده در این دیوان گفت: در راستای اعمال ماده 21 قانون دیوان محاسبات در نتیجه رسیدگی به این پرونده ها، 20 هزار و 67 مدیر و مسئول مورد پیگرد قرار گرفتند و از میان این تعداد پرونده، برای 3 هزار و 163 پرونده قرار دادخواست صادر شد.

وی در ادامه با اشاره به صدور 4 هزار و 616 قرار منع تعقیب و غیره عنوان کرد: 3 هزار رأی نیز از سوی هیأت رأی مستشاری صادر شد که 2 هزار فقره از آنها به اجرا درآمده است و در نهایت منجر به بازگشت بیش از 44 میلیارد دلار ارز به صندوق ذخیره ارزی و 83 هزار میلیارد تومان به بیت المال شد.

رئیس پیشین دیوان محاسبات کشور در پایان با بیان اینکه 55 درصد کل گزارش های ارسالی به دیوان محاسبات منجر به تشکیل پرونده شده است، خاطرنشان کرد: در این میان 300 فقره موضوع مهم از سوی شخص دادستان بررسی شد که در نوع خود رکوردی به حساب می آید.

فیاض شجاعی

به گزارش خانه ملت، علی کامیار در نشست روز چهارشنبه اول مرداد ماه صحن علنی مجلس با 171 رأی نمایندگان برای تصدی سمت دادستانی دیوان محاسبات کشور انتخاب شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet