هدر موبایل
1399/05/12 14:14:36
سرویس اقتصادی
خدابخشی مطرح کرد؛

طرح اصلاح نظام آماری کشور به زودی تدوین می‌شود/ انجام آسیب‌شناسی اجرای برنامه با هدف تدوین برنامه هفتم توسعه

عضو کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس گفت: پیش نیاز هر نوع برنامه‌ریزی در کشور داشتن یک نظام آماری مطلوب است و تلاش می کنیم تا طرحی را برای اصلاح نظام آماری کشور تدوین و به زودی ارائه کنیم.
طرح اصلاح نظام آماری کشور به زودی تدوین می‌شود/ انجام آسیب‌شناسی اجرای برنامه با هدف تدوین برنامه هفتم توسعه عضو کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس گفت: پیش نیاز هر نوع برنامه‌ریزی در کشور داشتن یک نظام آماری مطلوب است و تلاش می کنیم تا طرحی را برای اصلاح نظام آماری کشور تدوین و به زودی ارائه کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201610103933925898.jpg طرح,اصلاح,نظام,آماری,کشور,به,زودی,تدوین,می‌شود/,انجام,آسیب‌شناسی,اجرای,برنامه,با,هدف,تدوین,برنامه,هفتم,توسعه Icana

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اهداف تشکیل کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار در این کمیسیون گفت: این کمیته اولین جلسه خود را با حضور مدیران گروه برنامه‌ریزی و اقتصاد کلان مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی اولویت‌های پیش‌رو برگزار کرد.

عضو کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس ادامه داد: براین اساس قرار شد، با دعوت از دستگاه‌های اجرایی و دریافت گزارشاتی درباره اجرای احکام مندرج در برنامه 5 ساله ششم توسعه و احکام دائمی برنامه‌های توسعه پنج ساله ضمن آسیب‌شناسی جامع و کامل، موانع و عدم تحقق هدف‌گذاری‌ها در این مسیر شناسایی شوند.

وی با بیان اینکه جلسات نظارتی مستمرا در کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس برگزار خواهد شد، بیان کرد: پیش نیاز هر نوع برنامه‌ریزی در کشور داشتن یک نظام آماری مطلوب است و بنابراین تلاش می‌کنیم تا طرحی را برای اصلاح نظام آماری کشور تدوین و به زودی ارائه کنیم.

*عدم تدوین سند آمایش سرزمینی توسط دولت

خدابخشی تصریح کرد: پیش از این دولت مکلف به تدوین سند ملی آمایش سرزمینی بود که هنوز آن را ارائه نکرده است و ما به طور حتم پیگیر این موضوع خواهیم بود زیرا آمار و آمایش از ملزومات برنامه‌ریزی در کشور هستند که باید تا قبل از تدوین و تصویب برنامه 5 ساله هفتم توسعه انجام شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس تاکید کرد: ارتباط برنامه‌های پنج ساله و قوانین بودجه سالانه یکی از مسایل بسیار مهم است که باید تناظری میان این دو وجود داشته باشد. یکی از مشکلات ما در برنامه‌های 5 ساله قبلی این بود که احکام مصوب در برنامه‌ها در قوانین بودجه سنواتی ذکر نمی‌شد و دولت به طور سلیقه‌ای تنها برخی احکام را در بودجه قید می‌کرد.

وی اظهار کرد: بنابراین یکی از پیشنهادات درباره این موضوع الحاق یک پیوست به بودجه سنواتی با عنوان رابطه میان برنامه و بودجه است بدین معنا که مشخص شود، هر حکمی در بودجه برای تحقق کدام اهداف برنامه پنج ساله توسعه ذکر شده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید به سمت آماده‌سازی تدوین برنامه 5 ساله هفتم توسعه در کمیسیون پیش برویم و جلساتی را با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار کنیم تا برنامه‌ریزی جایگاه خود را در ساختار اداری اجرایی کشور به دست آورد.

*ضعف برنامه‌ریزی عاملی برای کسری بودجه هر ساله است

عضو کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس با اشاره به کسری بودجه سال 99 گفت: مشکل ساختاری در بودجه‌ریزی کشور وجود دارد که باید برای جبران آن نگاه برنامه‌ای را تقویت کرد، اختلاف و شکاف میان منابع و مصارف را می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب پر کرد. در حال حاضر درآمد بودجه عمومی کشور 16.1 درصد تولید ناخالص داخلی(GDP) است و درآمد مالیاتی تنها 7.1 درصد آن را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: 9 درصد (GDP) مربوط به درآمدهای غیر مالیاتی است که از این مبلغ 6 درصد مربوط به نفت خام و میعانات گازی می‌شود که با در نظر گرفتن مخارج دولت 17.9 درصد تولید ناخالص داخلی می‌شود و این یک شکاف بزرگ است.

خدابخشی تصریح کرد: برای اصلاح ساختار بودجه باید میزان 8.6 درصد تولید ناخالص داخلی را با درآمدهای غیرنفتی جایگزین کرد و در حال حاضر 1.8 درصد کسری منابع داریم و اگر منابع مربوط به نفت هم به آن اضافه شود پس باید 8.6 درصد (GDP) جبران شود که این مسایل نیازمند داشتن یک برنامه مدون است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet