ایام محرم 1398
1399/05/14 14:47:14
سرویس اقتصادی
عباسی:

روابط ایران با ترکمنستان با دیپلماسی پارلمانی مستحکم می‌شود / ایران بی‌نیاز از گاز ترکمنستان

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مناقشه گازی ایران و ترکمنستان، گفت: ضمن ملاقات با سفیر ترکمنستان، از طریق دیپلماسی پارلمانی ارتباط ایران با ترکمنستان را بیشتر و مستحکم‌تر از گذشته خواهیم کرد.
روابط ایران با ترکمنستان با دیپلماسی پارلمانی مستحکم می‌شود / ایران بی‌نیاز از گاز ترکمنستان رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مناقشه گازی ایران و ترکمنستان، گفت: ضمن ملاقات با سفیر ترکمنستان، از طریق دیپلماسی پارلمانی ارتباط ایران با ترکمنستان را بیشتر و مستحکم‌تر از گذشته خواهیم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/202005107872460787.jpg روابط,ایران,با,ترکمنستان,با,دیپلماسی,پارلمانی,مستحکم,می‌شود,/,ایران,بی‌نیاز,از,گاز,ترکمنستان Icana

فریدون عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به موضوعات مهم مطرح شده در جلسه امروز صبح (سه‌شنبه 14مردادماه) کمیسیون انرژی مجلس اشاره کرد و از حضور وزیر نفت در این جلسه به منظور پاسخگویی به سوالات تعدادی از نمایندگان خبر داد.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از سوالات در مورد "وضعیت پیشرفت محدود فاز 14 میدان نفتی پارس جنوبی" بود که وزیر پاسخ دادند؛ اشکالاتی در قرارداد اولیه وجود داشته، همچنین نوع انتخاب پیمانکار و ضمانت‌هایی گرفته شده از پیمانکار در گذشته کافی نبوده، ضمن آنکه قرارداد نیز در دوره مدیریتی وی منعقد نشده است.

به گفته وی، با توجه به تحریم‌ها و عدم انتخاب درست پیمانکار و کنسرسیوم، توسعه این فاز از پارس جنوبی از پیشرفت لازم برخوردار نبوده، اما نماینده سوال‌کننده از پاسخ‌ها قانع نشده و قرار شد؛ موضوع در صحن مطرح شود.

این نماینده مجلس یکی دیگر از سوالات مطروحه در این جلسه را مرتبط با "قرارداد گازی ایران - ترکمنستان" عنوان کرد و گفت: وزیر نفت با موشکافی این قرارداد، درخصوص الحاقی‌ها به قرارداد طی سال‌های گذشته و تغییر قیمت‌ها توضیحاتی ارائه کرد.

عباسی ادامه داد: اگرچه رای داوری دادگاه بین‌المللی در جریان مناقشه گازی ایران و ترکمنستان به ضرر ایران نبوده است اما از آنجا که باید ارتباط مجدد ایران با ترکمنستان به عنوان کشوری دوست و همسایه برقرار شود، مقرر شد؛ رئیس و برخی از اعضای کمیسیون انرژی با سفیر ترکمنستان ملاقات داشته باشند تا از طریق دیپلماسی پارلمانی ارتباط ایران با ترکمنستان بیشتر و مستحکم‌تر از گذشته شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه اکنون استان‌های شمالی نیاز چندانی به گاز ترکمنستان ندارند، گفت: نمایندگان سوال‌کننده تقریبا از پاسخ‌های وزیر در رابطه با مناقشه گازی ایران و ترکمنستان قانع شدند به همین دلیل مقرر شد؛ کمیته‌ای به منظور رویت اسناد مربوطه تشکیل شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet