خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1399/05/14 21:02:11
سرویس سیاسی
در نشست کمیته فرهنگی اصل نود صورت گرفت

واکاوی پرونده 3 هزار و 600 بورسیه در حضور مسئولان وزارت علوم / عدم اقناع شاکیان پرونده

پرونده ۳ هزار و ۶۰۰ بورسیه امروز در کمیسیون اصل نود در حضور مسئولان وزارت علوم بررسی و به دلیل عدم ارایه آمارهای دقیق عدم اقناع شاکیان پرونده، جمع‌بندی به جلسه بعد موکول شد.
واکاوی پرونده 3 هزار و 600 بورسیه در حضور مسئولان وزارت علوم / عدم اقناع شاکیان پرونده پرونده 3 هزار و 600 بورسیه امروز در کمیسیون اصل نود در حضور مسئولان وزارت علوم بررسی و به دلیل عدم ارایه آمارهای دقیق عدم اقناع شاکیان پرونده، جمع‌بندی به جلسه بعد موکول شد. https://cdn.icana.ir/d/019/43573.jpg واکاوی,پرونده,3,هزار,و,600,بورسیه,در,حضور,مسئولان,وزارت,علوم,/,عدم,اقناع,شاکیان,پرونده Icana

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح نشست امروز صبح سه‌شنبه (14 مرداد ماه) کمیته فرهنگی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، گفت: پرونده‌ شکایت تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان بورسیه در نشست امروز مورد بررسی قرار گرفت، موضوع پرونده شکایات تعدادی از این افراد و ظلمی بود که طی سال‌های گذشته به دانشجویان و فارغ التحصیلان در جذب هیات علمی صورت گرفته بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: جلسه امروز با ریاست حجت الاسلام محمود نبویان تشکیل شد و مسئولان وزرا علوم اعم از آقای دکتر صدیقی، خاکی صدیق، رضوان طلب، کی‌نژاد و مسئولان پارلمانی و نظارتی وزارت علوم به همراه مسئولانی از دیوان عدالت اداری و نمایندگان شکات تشکیل شد.

وی با اشاره فرمایشات مقام معظم رهبری درباره ظلمی که به این قشر شده است، تصریح کرد: مسئولان وزارت علوم گزارشی را درباره اتفاق رخ داده ارایه و اذعان کردند که آمار 3 هزار 600 نفر که بورسیه بودند و در حقشان جفا شده است، اشتباه است و مجموع تخلفات شامل حدود 40 نفر است که پرونده‌ آنها در حال بررسی است.

خضریان ادامه داد: مسئولان وزارت علوم تاکید داشتند که روند عادی در جذب فارغ التحصیلان بورسیه طی شده است. لذا با توجه به ظلمی که در حق گروهی از این افراد صورت گرفته است مقرر شد در جلسه هفته آینده، وزارت علوم طرح و پیشنهاد خود را برای جبران این ظلم صورت گرفته، ارایه کند.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: نمایندگان شاکیان درباره اعداد و ارقامی که مسئولان وزارت علوم ارعلا کردند، تردید داشتند و معتقد بودند که وزارت علوم هنوز به این مسئله رسیدگی نمی‌کند و در مراحل مختلف به ویژه جذب فارغ التحصیلان و اجرای حکم دیوان عدالت اداری و حتی ارایه درس در گروه‌های مختلف در دانشگاه‌ها دست اندازی می‌کند.

وی افزود: نماینده شکات قرار شد مستندات بیشتری به کمیته کمیسیون ارایه کنند، مسئولان وزارت علوم هم آمار دقیق‌تری اعلام کنند و در جلسه هفته آینده کمیسیون تصمیم جامعی گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به نظر وزارت علوم در برهه‌ای به دلیل خط و ربط سیاسی در جذب فارغ التحصیلان بورس دخالت کرده است. این موضوع در روند قانونی باید رسیدگی می‌شده لذا جنجال و فضا سازی رسانه‌ای صورت گرفته دور از منطق صورت گرفته است.

وزارت علوم راهکار اعاده حیثیت فارغ التحصیلان بورس را اعلام کند

سید محمود نبویان رئیس کمیته فراهنگی کمیسیون اصل نود مجلس نیز با اشاره به مسائل مطرح گفت: دولت باید آمار دقیق و روشنی از وضعیت دانشجویان و فارغ التحصیلان بورس به کمیسیون ارایه کند و در جلسه هفته آینده ضمن حضور مجدد در نشست کمیته، راهکار خود را برای اعاده حیثیت این گروه از افراد اعلام کند.

ضرورت شفافیت مسئله تضییع حقوق فارغ التحصیلان بورس

علیرضا زاکانی عضو کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه نشست، گفت: در ارتباط با بورسیه و تضییع حق دانشجویان اقداماتی باید در دستور کار قرار گیرد؛ کمک به شفاف شدن موضوع و رفع ابهاماتی که در جامعه ایجاد شده است و اعاده حیثیت و پیگیری تضییع حق بیش از 3 هزار نفری که مورد ظلم واقع شدند از سوی کمیسیون اصل نود باید پیگیری شود. همچنین ضمن شفافیت، ظالمان باید مشخص و اعلام شوند تا همه ابعاد روشن شود.

وی افزود:  در این راستا کار کارشناسی در تمام سطوح باید انجام شود تا کمیسیون اصل نود به عنوان یک مرجع نظارتی دقیق موضوع را دنبال کند. البته پیوست افکار عمومی نیز لازم است. در نهایت گزارش جامعی باید تهیه شود تا نمایندگان به عنوان حامیان دانشجویان و فارغ التحصیلان بورسیه پیگیر موضوع باشند.

تاکید مسئولان وزارت علوم بر جذب دانشجویان طبق قوانین

مجتبی صدیقی معاون دانشجویی وزیر علوم نیز ضمن حضور در این نشست و با اشاره به ارتباط بین کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و وزارت علوم، گفت: گزارش‌هایی درباره بورسیه از سال 1390 رسانه‌ای شده است از این رو ما گزارش کاملی خدمت مقام معظم رهبری ارایه کردیم. اقدامات نیز طبق قوانین مصوب مجلس و آیین نامه اجرای قانون از سال 1385 اجرا شده است.

وی افزود: آزمون طبق قوانین برگزار و دانشجویان طبق شروط همین قوانین جذب شدند. از سال 1389 روند پذیرش افزایش پیدا کرد. موضوعات و مسائل مطرح در دیوان عدالت اداری در پایان سال 1398 پیگیری شده است. در بررسی شکایات هم نباید به اظهارات افرادی استناد شود که خودشان مشکلاتی در همین زمینه دارند و تخلفاتی را مرتکب شدند.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در توضیح آخرین وضعیت دانشجویان و فارغ التحصیلان بورسیه، گفت: در بین سالهای 1385 تا 392 ، ۷۱۰ نفر بورس خارج، هزار و ۸۷۴ تبدیل بورس خارج به داخل، ۱۶۰ نفر استفاده از بخش‌نامه ایثارگران و ۸۹۰ نفر از سهمیه مربیان دانشگاه استفاده کردند که جمع کل آنها ۳ هزار و ۶۴۴ نفر بوده است.

صدیقی یادآور شد: بر اساس آخرین وضعیت تحصیلی افراد، از میان 710 نفر بورس خارج، 488 فارغ التحصیل به کشور بازگشتند و تقریبا جز حدود 15 تا 20 نفر مشغول به کار شدند. از میان هزار و ۸۷۴ تبدیل بورس خارج به داخل نیز 809 نفر فارغ التحصیل شدند و 978 نفر هنوز درسشان تمام نشده و تعدادی هم اخراجی آموزشی داشتیم.

تبدیل وضعیت 3 هزار و 824 پرونده در هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی

محمدرضا رضوان طلب دبیر هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم نیز در ادامه نشست با اشاره به فرایند بررسی موضوعات در هیات، گفت: از سال 1392 تا مرداد ماه 1395 سه هزار و 824 پرونده در هیات مرکزی بررسی و فارغ التحصیلان بورس به طرح سربازی یا عضویت در هیات علمی پیمانی تبدیل وضعیت شدند.

وی تاکید کرد: هیچ دخالتی در مسئله بورس دانشجویان نشده است و هیچ کدام از اعضای جذب نیز دخالتی در این موضوع نمی‌کنند.

اعلام فراخوان با هدف تعیین تکلیف بورسیه‌های باقی مانده

محمدعلی کی‌نژاد رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ادامه گفت: در سال‌های گذشته فراخوان‌های عمومی زده شده است تا تکلیف بورسیه‌های باقی مانده مشخص شود. سال 1396، 55 نفر بلاتکلیف در فراخوان هیات مرکزی ثبت نام کردند و از این تعداد 35 نفر جذب شدند. در سال 1397 نیز 75 نفر ثبت نام و 60 نفر جذب شدند. در فراخوان آذر ماه 1398 هم 42 نفر ثبت نام کردند و از این تعداد تاکنون 16 نفر جذب شدند.

کی‌نژاد یادآور شد: هیات عالی جذب شورای انقلاب فرهنگی علاوه بر این علمی مراجع دیگری چون اطلاعات سپاه، اساتید متدین دانشگاه‌ها، هیات‌های اجرای جذب را موظف به بررسی تایید صلاحیت افراد غیر از مراجه قبل کرده است.

تفاوت متن نامه‌های معرفی بورسیه به دانشگاه‌ها

تعدادی از شاکیان نیز در پایان نشست با اشاره به مسائل و موانعی که وزارت علوم برای بورسیه‌ها ایجاد کرده است، یادآور شدند: فارغ التحصیلان بورس به ناچار به دیوان عدالت اداری شکایت کردند زیرا متن نامه‌های معرفی بورسیه به دانشگاه‌ها متفاوت بود و وزارت علوم انسجام بورسیه‌ها را از بین برده است.

برخی از شاکیان نیز تاکید کردند که میثاق نامه‌ای بین مجلس و وزارت علوم تدوین و وظایف بین گروه‌های مختلف تقسیم شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet