ایام محرم 1398
1399/05/15 12:04:47
سرویس صحن
در جریان بررسی دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس

موافقان: افزایش سرمایه شرکت‌ها از بروز حباب در بورس جلوگیری می‌کند/ مخالفان: افزایش بدون ضابطه سرمایه فسادزا است

موافقان و مخالفان دو فوریت لایحه  افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به بررسی نقاط ضعف و قوت این موضوع پرداختند.
موافقان: افزایش سرمایه شرکت‌ها از بروز حباب در بورس جلوگیری می‌کند/ مخالفان: افزایش بدون ضابطه سرمایه فسادزا است موافقان و مخالفان دو فوریت لایحه  افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به بررسی نقاط ضعف و قوت این موضوع پرداختند. https://cdn.icana.ir/d/019/201904105680979375.jpg موافقان:,افزایش,سرمایه,شرکت‌ها,از,بروز,حباب,در,بورس,جلوگیری,می‌کند/,مخالفان:,افزایش,بدون,ضابطه,سرمایه,فسادزا,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عبدالعلی رحیمی مظفری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 15مردادماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس با سلب حق تقدم گفت: بررسی دو فوریت این لایحه در شرایط کنونی مغایر با ماده 8 آیین‌نامه داخلی مجلس است زیرا بر اساس قانون در زمان بررسی دو فوریت لوایح، دولت و اعضای شورای نگهبان باید در صحن حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی وضعیت بورس بیمارگونه است، افزود: تصویب دو فوریت لایحه مذکور موجب می‌شود که اقدامات کارشناسی برای بررسی این لایحه صورت نگیرد که در نهایت سوء استفاده بسیاری از شرکت‌ها در بازار بورس را به دنبال دارد.

در این نشست جعفر قادری در موافقت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: در شرایط کنونی مردم استقبال بسیار خوبی نسبت به بازار بورس داشته و سرمایه‌ها به سمت بازار بورس هدایت شده است از این رو اگر در شرایط کنونی به موقع عرضه مناسب در بازار صورت نگیرد حباب قیمتی در بورس شکل خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد حباب در بازار بورس عرضه کافی است، افزود: در شرایط کنونی ضروری است که هر چه سریعتر گشایش‌های لازم صورت گیرد تا دستگاه‌های اجرایی که سهامدار شرکت‌ها هستند، سهام خود را به بورس آورده تا از طریق جذب سرمایه طرح‌های نیمه تمام خود را اجرایی کنند.

در این نشست همچنین علی بابایی کارنامی در مخالفت با دو فوریت لایحه سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس با سلب حق تقدم گفت: بر اساس آمارها روزانه حدود یک هزار و 800 میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار بورس می‌شود. همچنین بر اساس آمارها تاکنون حدود 90هزار میلیارد تومان سرمایه به بورس تزریق  شده حال این سوال پیش می آید که این میزان سرمایه با کدام ضابطه، ساختار مالی و شفافیت وارد این بازار شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به عدم شفافیت دولت در بازار بورس به نظر می‌رسد که لایحه مذکور فسادزا بوده و قطعاً نباید اختیار تام را به سازمان بورس داد چون کارگزاری‌ها دست به فساد می‌زنند از این رو باید اقداماتی در این عرصه صورت گیرد که شاهد تجربه مشکلات موسسات مالی دهه 60 و 70 نباشیم.

در این نشست همچنین سید کاظم دلخوش اباتری در موافقت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: ایران طی دهه گذشته جزو کشورهایی بوده که در عرصه بازار بورس عملکرد مناسبی داشته و امروز علیرغم مشکلات کشور، بازار بورس نسبت به دیگر کشورها بهتر عمل کرده است البته اگر مدیریت صحیح صورت نگیرد دچار آسیب می‌شویم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط زمانی و با توجه به وضعیت شرکت‌های پذیرفته شده در بازار در سال 99، تصویب لایحه مذکور برای افزایش سرمایه شرکت‌ها بسیار ضروری است زیرا شرکت‌ها باید بر اساس قانون حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی مستندات خود را به ثبت شرکت‌ها برسانند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet