هدر اصلی
1399/05/21 20:55:00
سرویس سیاسی
رشیدی کوچی با اشاره به اصلاح قانون انتخابات شوراها:

نظارت بر عملکرد شوراهای شهر و روستا تقویت می شود

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس می گوید برای با دو دیدگاه اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا در دستور کار کمیته ای ویژه قرار دارد.
نظارت بر عملکرد شوراهای شهر و روستا تقویت می شود عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس می گوید برای با دو دیدگاه اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا در دستور کار کمیته ای ویژه قرار دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006107492850734.jpg نظارت,بر,عملکرد,شوراهای,شهر,و,روستا,تقویت,می,شود Icana

جلال رشیدی کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اصلاح قانون انتخابات، گفت: مفاد قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا مفادی کلی است، در واقع این قانون برای شهری با جمعیت 11 میلیون نفری تهران است که برای شهرها با جمعیت 20 هزار نفری و روستاها نیز لحاظ می شود که اعتقاد دارم همین نکته ایراد اصلی به قانون انتخابات محسوب می شود.

عضو کمیته اصلاح قانون انتخابات در کمیسیون امور داخلی ادامه داد: ما نباید تمام سطح کشور را یکی بینیم، باید این قانون سیال باشد، یعنی شرایط ثبت نام برای اعلام کاندیداتوری در کلانشهرها، شهرهای بالای 100 هزار نفر، شهرهای زیر 100 هزار نفر و روستاها باید متفاوت باشد.

وی با تاکید بر اینکه شوراهای شهر و روستا باید تخصصی شود، توضیح داد: مشکل دیگری که در انتخابات شوراها وجود دارد این است هر کسی که تمایل به حضور در انتخابات دارد نام نویسی می کنیم بدون اینکه تخصص فرد را در نظر بگیریم، شوراها نهاد اجرایی است نه نهاد سیاسی، قاعدتا نهاد اجرایی با آرای مردم به وجود می آید باید در حوزه اجرا تخصص داشته باشد، در شورای شهرهای کوچک بدون آنکه به تخصص افراد توجه شود به قوم گرایی، طایفه گرایی و تعداد دوستان و آشنایان نگاه می شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: قانون باید در این زمینه احصا و الزامات و شرایطی برای کاندیداها در نظر گرفته شود، به طور مثال مدرک تحصیلی کاندیداهای شورای شهر و روستای شهرهای بالای 100 هزار نفر فوق الیسانس و مرتبط با حوزه عمران و شهرسازی باشد باید سابقه کار در نظر گرفته یا آزمونی بر پا شود. این موارد در حال بررسی می شود، تا قانون همه جانبه تدوین شود و تمام شئونات شوراها لحاظ شود.

رشیدی کوچی گفت: نکته دیگر نظارت بر انتخابات است، در حال حاضر هیچ نظارتی بر عملکرد شوراها وجود ندارد و این ضعف بزرگی به شمار می رود. همزمان با اصلاح قانون انتخابات، اصلاح قانون نظارت بر شوراها را در دستور بگذاریم، تا شورایی که قانون اساسی به آن اختیاراتی داده است پاسخگوی عملکرد خود باشد و نظارتی بر افرادی شورا صورت گیرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اظهار کرد: در خصوص اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اقدامات و اصلاحاتی مدنظر داریم، به ویژه در بحث ثبت نام و تعریف رجل سیاسی ورود می کنیم تا دیگر شاهد حضور میلیونی افراد برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری نباشیم و سوژه هایی چون ثبت نام فردی با مدرک سیکل برای خبرنگاران ایجاد نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet