هدر موبایل
1386/08/24 14:32:00
سرویس سیاسی

ابوترابی فرد: با رشد صلح در آسیا پیام آور دوستی برای دنیا باشیم

رئیس شورای اجرائی مجمع مجالس آسیایی ضمن تشریح اهداف و برنامه های این مجمع گفت: با رشد صلح در آسیا پیام آور دوستی برای دنیا باشیم .

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد حسن ابوترابی فرد روز پنجشنبه در یک نشست خبری با  تشریح  اهداف دومین اجلاس مجمع  عمومی مجالس آسیایی ، خاطر نشان کرد: زمینه برگزاری اجلاس مجمع  عمومی انجمن  مجالس آسیایی برای صلح  در سال  1385 با دعوت مجلس ایران  ازحدود  40  هیات پارلمانی آسیایی در تهران برگزار شد.

وی  افزود:  با  ابتکار مجلس شورای  اسلامی  منشور مجمع  مجالس آسیایی در  تهران  ارائه  شد  و  با  تصویب  هیت  های پارلمانی در اجلاس  تهران زمینه  شکل  گیری نهاد  قدرتمند  پارلمانی برای نخستین بار در قاره  کهن آسیا  فراهم آمد و در تهران  تولد  یافت .

نائب رئیس  مجلس شورای  اسلامی تصریح کرد: این  اقدام  ارزشمند  مجلس  راه  را برای حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در رشد  و  شکوفائی آسیا  در  هزاره  سوم  هموار  کرد.

ابوترابی ادامه  داد:‌ بر اساس بیانیه  پایانی مجمع  مجالس آسیایی وظایف  ویژه  ای بر عهده  مجلس شورای اسلامی گذاشته  شد  تا  در دوران  ریاست  خود  زمینه  تحقق این  اهداف  را  فراهم  آورد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از پایان اجلاس تهران زمینه شکل‌گیری دبیرخانه فراهم آمد و با حضور دکتر نژادحسینیان و انتصاب وی به عنوان دبیرکل مجمع مجالس آسیایی دبیرخانه اجلاس فعالیت خود را شروع کرد.

ابوترابی یادآور شد: با تشکیل ده گروه کاری با ریاست همکاران در مجلس و کارشناسان برجسته وزارت خارجه و کارشناسان ارشد مجمع مجالس آسیایی گروه‌های کاری ده گانه جلسات متعددی برگزار کرده‌اند.

وی با اشاره به نتیجه‌ تلاش گروه‌های کای ده گانه تصریح کرد: نتیجه‌ تلاش ‌١٠ الی ‌١١ ماه کار گروه‌ها تصویب ‌٨ سند کاری با عناوین مبارزه با فساد درآسیا، فقرزدایی، صندوق پول آسیایی، بازار یکپارچه انرژی، معاهده دوستی، جهانی سازی، تنوع فرهنگی و بیانیه‌ی تهران در مورد حقوق زنان در آسیا بود.

رییس شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی در ادامه کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد:‌ همچنین بررسی و تصویب آیین‌نامه‌ی شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی درحدود ‌٥٠ ماده در این کار گروه‌ها بررسی شد و سندها توسط سایت APA در اختیار پارلمان‌های عضو مجمع مجالس آسیایی قرار گرفت و درخواست شد نظرات اصلاحی خود را در این زمینه اعلام کنند.

ابوترابی با اشاره به این که بعد از دریافت پیشنهادهای اصلاحی از سوی اعضاء در شهریور ‌٨٦ و با حضور ‌٣/٢ اعضای مجمع مجالس آسیایی شورای اداری آن در تهران برگزار شد، ادامه داد: در این نشست تمامی سندها و آیین‌نامه‌ها در کمیته‌های تخصصی و با حضور کشورهای عضو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوبه‌ی نهایی آن در نشست اختتامیه مورد بحث واقع شد و به عنوان دستور کار مجمع عمومی به پارلمان های عضو پیشنهاد کردیم.

 عضو هیات رییسه مجلس با اشاره به برنامه‌های دومین نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی خاطرنشان کرد: در روزهای ‌٢٦ الی ‌٣٠ آبان ماه با دعوت از اعضای مجمع مجالس آسیا زمینه برگزاری شورای اداری دوم و دومین نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی فراهم خواهد شد.

ابوترابی در عین حال متذکر شد در روزهای ‌٢٦ و ‌٢٧ آبان شورای اجرایی اجلاس قطعنامه‌هایی را برای ارایه‌ی سندهای مصوب مطرح خواهد کرد و پیشنهادها را مورد بحث قرار خواهد داد و در پایان رییس شورای اجرایی گزارش خود را ارایه خواهد کرد و هر آنچه به تصویب رسید به عنوان دستور کار مجمع عمومی مجالس آسیایی قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای اجرائی مجمع  مجالس آسیایی گفت: در روزهای ‌٢٨ الی ‌٣٠ آبان مجمع عمومی مجالس آسیایی با حضور پارلمان‌های این مجمع که حدود ‌٤٠ پارلمان است برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که در ‌٢٨ آبان ماه جلسه ی افتتاحیه مجمع عمومی مجالس آسیایی با حضور و سخنرانی رییس‌جمهور فعالیت خود را آغاز خواهد کرد،‌ گفت: بعد از سخنرانی رییس‌جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی دبیرکل و رییس شورای اجرایی اجلاس سخنرانی روسای هیات‌های پارلمانی شرکت کننده در این اجلاس انجام خواهد شد.

ابوترابی افزود: در عصر ‌٢٨ آبان سندهای پیشنهادی شورای اجرایی در مجمع عمومی به بحث گذاشته و تصویب خواهد شد. همچنین در این روز ‌٥ کمیته‌ی تخصصی مجمع مجالس آسیایی با حضور اعضا فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و سندهای مجمع عمومی با عناوین یاد شده در اختیار کمیته های تخصصی قرار خواهد گرفت که با تشکیل کمیته‌های فردی زمینه را برای بحث‌های زیاد فراهم خواهند کرد.

رییس شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی با اشاره به این که در شش ماه آینده ایران میزبان سومین نشست شورای اجرایی این مجمع خواهد بود،‌ گفت: در شورای اجرایی سوم دستور کار نشست سوم مجمع عمومی فراهم خواهد شد و براساس مصوبه سال گذشته در اجلاس تهران کشور اندونزی میزبان نشست سوم و بعد از آن کشور سوریه به عنوان میزبان نشست چهارم مجمع عمومی مجالس آسیایی خواهد بود.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: دستور کار نشست مجمع مجالس آسیایی در اندونزی در نشست سوم شورای اجرایی در تهران مشخص خواهد شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان این که عموم کشورهای آسیا گام بلند تهران در شکل‌گیری مجمع مجالس آسیایی را نخستین حرکت اصولی، سیاسی و پارلمانی برای همگرایی و رشد پیوندهای پارلمانی آسیا تلقی می‌کنند‌، تصریح کرد: عموم کشورهای آسیایی بر تلاش موفق تهران در شکل‌گیری و رشد و شکوفایی نهاد بالنده و قدرتمند مجمع مجالس آسیایی تاکید دارند و معتقدند گام بلند تهران در شکل‌گیری این مجمع می‌تواند افق‌های جدیدی را پیش روی این قاره‌ی کهن بگشاید.

وی یادآور شد: کشورها آسیایی همچنین بر تلاش مجلس هفتم در فراهم آوردن این راه رشد و توسعه قدردانی کرده‌اند و بر حضور جدی و موثر خود در این اجلاس تاکید داشته‌اند.

 ابوترابی‌فرد همچنین با اشاره به برخی از سندهای ارایه شده در دومین نشست اجلاس عمومی مجمع مجالس آسیایی در تهران یادآور شد: تاسیس صندوق پول آسیایی یکی از این سندهاست که درحقیقت تلاش مجمع بر این بوده که در کنار صندوق بین المللی پول صندوق آسیایی پول تشکیل شود البته در بررسی‌ها به این نگاه رسیدیم که بهتر است عنوان این سند به نهاد توسعه اقتصادی آسیا مبدل شود که امیدواریم با شکل‌گیری آن قدم‌های بلندی برای توسعه و رشد اقتصادی آسیا فراهم شود.

نائب رییس دوم مجلس بحث بازار یکپارچه انرژی را یکی دیگر از سندهای مورد بحث در این اجلاس عنوان کرد و گفت:‌ نگاه ما در اجلاس مجمع مجالس آسیایی بر این است که امروز آسیا به عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی انرژی فسیلی و بزرگترین مصرف کننده انرژی در دنیا مطرح است که با شکل‌گیری نهادی تحت عنوان بازار یک پارچه‌ی انرژی راه برای گفت و گو و تبادل نظر بین کشورهای اسیایی فراهم خواهد شد.

رییس شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی خاطرنشان کرد ما در جهت دستیابی به انرژی، انرژی نوین برای آینده‌ آسیا و استفاده بهتر از انرژی فسیلی برای کشورهای تولید کننده و مصرف کننده برنامه‌ریزی خواهیم کرد به ویژه با توجه به این که امروز تقاضا بر انرژی در حال افزایش منابع انرژی محدود است که در این شرایط برای کشورهای مصرف کننده بسیار مهم است که بتوانند با اطمینان بر منابع لازم برای مدیریت حوزه‌های اقتصادی و صنعتی خود دست پیدا کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با تشکیل بازار یکپارچه‌ی انرژی بتوانیم منافع کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انرژی را تامین کرده و راه را برای توسعه آسیا در آینده فراهم کنیم.

ابوترابی فرد با اشاره به این که اکثر کشورهای آسیایی بر این عقیده هستند که ذخایر عظیم انرژی آسیا پشتوانه‌ی رشد و توسعه اقتصادی اروپا بوده است، متذکر شد: کشورهای غربی از این ذخایر برای توسعه اقتصادی خود بیشترین بهره را برده اند که باید ما این ذخایر عظیم و ارزشمند را به عنوان پشتوانه‌ی رشد و توسعه آینده‌ی آسیا مورد استفاده قرار دهیم و منافع تولیدکننده و مصرف کنندگان انرژی را تامین کنیم.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که بحث معاهده دوستی در آسیا یک بحث جدی است، گفت: سند معاهده دوستی یکی دیگر از اسناد ارایه شده در مجمع مجالس آسیایی است که با استقبال خوب کشورهای آسیایی رو به رو شده است که با تصویب آن پیام زیبایی به آسیا و جهان خواهیم داد و در زمینه‌ی گسترش صلح و دوستی در آسیا و تحکیم پیوندهای سیاسی کشورهای عضو APA تلاش خواهیم کرد که امیدوارم با رشد و نهادینه شدن صلح در این قاره کهن پیام صلح و دوستی برای جامعه‌ی جهانی خواهیم داد.

ابوترابی با بیان این که امروز ایران به قلب تپنده‌ آسیا تبدیل شده، تصریح کرد: امروز زمینه رشد و توسعه‌ی آسیا با ابتکار مجلس شورای اسلامی ایران و همسویی و تلاش سایر کشورهای آسیایی بیش از گذشته فراهم گردیده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet