خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1399/05/21 11:19:41
سرویس حوزه ریاست
نگاهداری در یادداشتی مطرح کرد

کنکور؛ سربلندی در آزمون تعامل

مشاور و رییس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تجربه موفق تعویق کنکور نشان داد که بررسی کارشناسانه، مستدل و تخصصی مسایل کشور در فرایند تعاملی دولت و مجلس می تواند الگویی کارآمد برای حل مسایل و چالش های امروز و آینده ما باشد.
کنکور؛ سربلندی در آزمون تعامل مشاور و رییس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تجربه موفق تعویق کنکور نشان داد که بررسی کارشناسانه، مستدل و تخصصی مسایل کشور در فرایند تعاملی دولت و مجلس می تواند الگویی کارآمد برای حل مسایل و چالش های امروز و آینده ما باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/202008101796865558.jpg کنکور؛,سربلندی,در,آزمون,تعامل Icana

به گزارش  خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر بابک نگاهداری در یادداشتی به موضوع تعویق کنکور پرداخت و نوشت: آنچه در فرآیند تصمیم گیری درباره نحوه برگزاری کنکور امسال رخ داد، نمونه ای موفق از همکاری و تعامل سازنده میان دولت و مجلس برای حل مسایل و مشکلات عینی مردم و کشورمان است.

در این یادداشت آمده است:

«کنکور» یکی از مهمترین خاطرات همه خانواده های ایرانی است، چه برای دانش آموزان و چه برای خانواده های آنها. خاطره ای که با دغدغه های های فراوانی هم همراه است. دغدغه ای که برای برخی از خانواده ها از همان اولین روز مدرسه فرزندانشان آغاز می شود و تا روز کنکور آنها ادامه پیدا می کند. برای امثال بنده و همه استادانی که هر ساله با دانشجویان تازه وارد روبرو می شوند، هیجان کنکور نیز هر ساله تجدید می شود و هر مهرماه که وارد کلاس های درس می شویم، با این هیجان همیشگی روبروییم که با چه چهره های جدید و موفقی روبرو خواهیم بود.

اما امسال دغدغه کنکور رنگ و بوی دیگری داشت. دغدغه بزرگتری با عنوان اپیدمی کوئید 19 موجب شده است تا کنکور هم همانند بسیاری دیگر از وقایع مهم زندگی ما، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و به یکی از چالش های مهم کشور تبدیل شود. چالشی که نظام تصمیم گیری و حاکمیتی کشور را در آزمونی مهم قرار داده است. از یکسو، با خیل عظیم دانش آموزان و خانواده های دلنگرانی روبرو هستیم که ماهها و سالها برای شرکت در این آزمون برنامه ریزی کرده اند و آن را مهمترین رویداد زندگی شان می دانند، و از سوی دیگر، برگزاری این آزمون در شرایط کنونی که بسیاری از مناطق کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند، می تواند تهدیدی جدی برای سلامت دانش آموزان عزیز ما و خانواده هایشان باشد و حتی برگزاری کنکور را از شرایط عادلانه و منصفانه آن خارج سازد.

تمام این مسایل باعث شد تا کنکور امسال بیش از آنکه آزمونی برای دانش آموزان باشد، به آزمونی برای مسئولین و نظام تصمیم گیری و اجرایی کشور تبدیل شود. مسئولین کشور نیازمند اتخاذ تدابیری بودند که از یکسو، امکان رقابتی آزاد، برابر و عادلانه میان همه شرکت کنندگان را فراهم کند و از سوی دیگر، سلامت شرکت کنندگان و کل جامعه با تهدید جدی مواجه نشود. در چنین شرایطی بود که مجلس یازدهم و ریاست محترم آن بر لزوم رعایت همه جوانب در برگزاری کنکور تاکید کردند و آمادگی خود را برای هر نوع همکاری و تعامل با دولت محترم به منظور برگزاری کنکور در بهترین شرایط ممکن، اعلام نمودند. بدنبال این موضع گیری، شاهد برگزاری جلسات متعددی میان مسئولین دولتی و اجرایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودیم و رایزنی های تخصصی و فشرده ای میان طرفین به منظور اتخاذ بهترین تدابیر ممکن صورت گرفت. نتیجه این رویکرد تعاملی، تعویق کنکور تا فراهم آمدن کلیه شرایط مناسب خواهد بود. اما سوای از نتیجه، آنچه در فرایند تصمیم گیری درباره نحوه برگزاری کنکور امسال رخ داد، نمونه ای موفق از همکاری و تعامل سازنده میان دولت و مجلس برای حل مسایل و مشکلات عینی مردم و کشورمان است. اتفاقی که می تواند در سایر حوزه ها هم تکرار شود و برکات و ثمراتش را مردم عزیزمان در بهبود تدریجی وضعیتشان مشاهده کنند. این تجربه موفق نشان داد که بررسی کارشناسانه، مستدل و تخصصی مسایل کشور در فرایند تعاملی دولت و مجلس می تواند الگویی کارآمد برای حل مسایل و چالش های امروز و آینده ما باشد.

دکتربابک نگاهداری
مشاور و رییس حوزه ریاست 
مجلس‌شورای اسلامی

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet