هدر اصلی
1388/08/13 13:46:00
سرویس سیاسی
باهنر:

عدم اعمال هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه، خلاف قانون اساسی است

**نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این که درخواست شده که منابع تامین اجرای لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها در بودجه سالیانه نیاید، نظر مجلس در این خصوص قطعی است که این امر خلاف قانون اساسی است و ما این کار را نمی‌توانیم بکنیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی در پاسخ به این سوال که راهکار میانی که مورد توافق دولت و مجلس باشد باتوجه به وضعیت کنونی چیست اظهار داشت: ما باید مذاکره کنیم تا دولت قانع شود که اختیاراتی که دولت برای این کار دارد اختیارات کافی است و بیش از این ضرورتی ندارد و در غیر این صورت نگرانی‌های دیگری را ایجاد می‌کند.

وی افزود: اگر دولت قانع شد و استرداد را پس گرفت مسئله ادامه پیدا می‌کند و در غیر این صورت نظر شخصی بنده این است که با استرداد موافقت کنند.

نایب رییس مجلس در پاسخ به این سئوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر این که قرار بود نامه معرفی وزرای پیشنهادی دولت به مجلس اعلام وصول شود گفت: هنوز این نامه به دست ما نرسیده است دیروز رییس جمهور در صحبتی که با ایشان داشتم اظهار داشتند که باتوجه به سفری که پیش روی دارند و باتوجه به این که هر زمان که مجلس نامه را اعلام وصول کند باید هفته بعد این موضوع را در دستور کار مجلس قرار دهد.

وی افزود: آقای رییس جمهوراعلام کرد که باتوجه به اینکه احتمال این که چهارشنبه آینده در سفر باشند بررسی این موضوع را برای هفته بعد بگذاریم.

باهنر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که استعفای آقای میرتاج‌الدینی نیز همزمان با اعلام وصول نامه وزرا به صورت خواهد گرفت اظهار داشت: نمایندگان اگر بخواهند استعفا دهند، پس از این که درخواست استعفا را تقدیم هیات رییسه بکنند ما یک هفته بعد باید آن را در دستور کار بگذاریم لذا قاعدتاً باید همزمان صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: امروز هنوز آقای میرتاج‌الدینی استعفای خود را به هیات رییسه تقدیم نکردند.

باهنر گفت: البته استعفا باید قطعیت پیدا بکند که ایشان اگر استعفا دادند و مجلس رای داد، آیا حکم ایشان صادر می‌شود یا خیر.

وی افزود: از طرفی هم رییس جمهور قبل از پذیرش استعفای نماینده حق ندارند حکم را صادر کنند، همین که تفاهم شود کفایت می‌کند.

باهنر در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است در صورت عدم موافقت مجلس با استرداد لایحه این موضوع را به صورت طرح ارائه کند، گفت: اصولاً ما ابلاغ این قانون را بدون رضایت دولت در اجرا مصلحت نمی‌دانیم. بنابراین اگر ما با استرداد موافقت کنیم طرح هم نمی‌آوریم، می‌توانیم این کار را بکنیم اما مصلحت این است که قوا با هم هماهنگ باشند.

نایب رییس مجلس در پاسخ به سئوال دیگر خانه ملت مبنی بر این که آقای احمدی‌نژاد در سخنان روز گذشته خود اعلام کردند که هدفمندکردن یارانه‌ها با لحاظ نظر مقام معظم رهبری صورت گرفته و از سوی دیگر آقای مصباحی‌مقدم خبر دادند که در بررسی‌های نهایی که بر روی این لایحه در هیات رییسه صورت گرفته آقای آقامحمدی به نمایندگی از سوی مقام معظم رهبری نیز حضور داشتند ارزیابی شما در این خصوص و اختلاف برداشتی که در این مورد وجود دارد چیست؟

باهنر در پاسخ به این سوال اظهار داشت: اختلاف نظر نبوده بلکه آقای احمدی‌نژاد اعلام کرد که این دغدغه‌ را با مقام معظم رهبری منتقل کردم. در تماس‌های که داشتیم و پی‌گیری‌هایی که انجام دادیم آقای آقامحمدی که از طرف دفتر مقام معظم رهبری آمده بودند قانع شدند که اختیارات دولت کافی است، اما نماینده دولت این موضوع را نپذیرفتند.

باهنر اظهار داشت: دولت امروز نامه استرداد را داده است و یکشنبه اگر اصرار داشت بر استرداد با توجه به اینکه لایحه در مرحله‌ای است که اگر لایحه قبل از تصویب کلیات بود فقط اعلام استرداد دولت لایحه از دستور کار خارج می‌شد اما چون در حال حاضر تاریخ آن گذشته است ما طبق آیین نامه مجلس باید به استرداد رای بدهد.

وی افزود: توصیه شخصی ما اینست که همکاران به استرداد رای بدهند و باز هم نظر مجلس برای ما ملاک تصمیم است.

نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر دیدار و مذاکره آقای لاریجانی با رئیس جمهور در ارتباط با استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها و اینکه این دیدار چه نتایجی داشته است اظهار داشت: دیداری صورت نگرفته، همان بحث‌های است که دیروز صورت گرفته است و قرار بود نشستی، بین برخی از دوستان و مجلس باشد که البته این نشست‌ها در گذشته و بویژه ظرف یک هفته گذشته زیاد صورت گرفته است.

باهنر گفت: 2 سال دولت کار کرد و در ابتدا معتقد بودند که نیازی به قانون ندارد اما رایزنی‌های که صورت گرفت مشخص شد قانون برای این موضوع تصویب شود. لذا دولت لایحه را ارائه کرد.

وی افزود: کمیسیون ویژه طی 10-8 ماه گذشته آن را بررسی کرد و بیشترین تفاهمات را با دولت داشته باشدو از زمان هم که نه صحن علنی آمد در جریان پیشنهادات هستند و تقریبا داشت به اواخر کار می‌رسید. البته این لایحه بسیار مهم است و حساسیت بالایی دارد و اجتناب ناپذیر است تمام تلاشمان را برای اینکه یک تفاهم بالای با دولت داشته باشیم گذاشتیم و یکی دو ماده بیشتر نمانده بود که آقای رئیس جمهور نگرانی خودشان را مبنی بر اینکه سیاست‌ها با ثبات نباشد مطرح کردند.

وی افزود: ما این بحث را در کمیسیون زیاد کرده بودیم و نگرانی رئیس جمهور خیلی جایگاه مناسبی ندارد. مجلس در این لوایح مهم مثل خدمات کشوری، اصل 44 و هدفمند کردن یارانه اعتقاد جدی به ثبات سیاست‌ها دارد و ما با آقای رئیس جمهور صحبت کردیم که این نگرانی وجود ندارد و خلاف قانون اساسی است که این منبع عظیم درآمدی در قانون بودجه نیاید یا به خزانه کشور واریز نشود صحبت شد اما آقای رئیس جمهور قانع نبودند و اصرار کردند که نگران اثبات سیاست‌ها هستند و نامه استرداد لایحه را به مجلس دادند که تفاهم شد امروز مطرح نشود و تا یکشنبه فرصت هست و اگر هم نیازی باشد جلسه‌ای بگذاریم که واقع قضیه اینست که این لایحه دست و بال دولت را نبسته است و تقریبا همه آن اختیاراتی که دولت خواسته است در لایحه دیده شده و البته اصل کار ما اینست که اصول قانون اساسی را رعایت کنیم.

وی افزود: نظر شخصی بنده اینست که هیات دولت روی استرداد اصرار داشت. اگر چه مجلس مختار است به استرداد رای بدهد یا نه اما معتقدم نمایندگان به استرداد رای دهند. چون این لایحه اینقدر مهم است که باید یک تفاهم صد درصدی بین مجلس و دولت به روی اجرای لایحه وجود داشته باشد تا بشود اجرا شود. باید منتظر بمانیم اگر یکشنبه اصرار بر استرداد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet