خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/08/13 21:30:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در نشست خبری بغداد:

ایران برای بهبود روابط عراق و سوریه تلاش می کند

**رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس مجلس عراق گفت:ایران برای بهبود رابطه عراق و سوریه از ظرفیت های خود استفاده می کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت،علی لاریجانی امشب در جمع خبرنگاران رسانه های عراقی با اشاره به امضای توافقنامه همکاری پارلمانی بین مجالس ایران و عراق اظهارداشت: این توافقنامه مشتمل بر زمینه ها و اهداف مشترک زیادی است و تلاش می شود زمینه همکاری های پارلمانی را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه ایران از ابتدای تغییرات در عراق همواره در کنار این کشور بوده و بر خلاف برخی از کشورها عینک بدبینی به چشم نزده است،اظهار داشت:ما از دولت وحدت ملی و مجلس ملی دفاع می کنیم و با عناصر تفرقه انگیز و تروریست همچون گذشته مبارزه خواهیم کرد.

رئیس مجلس افزود: ما با چنین تحلیلی همکاریهای پارلمانی را شکل دادیم و مبنای مشترکی را معنا کردیم که پارلمانهای مردمی در آن چهارچوب همکاری های خود را سامان بدهند.

وی در پاسخ به این سوال که ایران چگونه می خواهد در رفع مشکل آب به عراق کمک کند ، گفت:تفاهم نامه امضا شده نکات زیادی را درباره مسائل سیاسی ، اقتصادی و امنیتی داشت. یک مسئله این تفاهم نامه نیز به ایجاد بخش فنی برای بررسی های فنی در جهت رفع مشکل آب است.

خبرنگاری از رئیس مجلس عراق پرسید برخی از نمایندگان مجلس عراق مخالف حضور لاریجانی در عراق بودند، تحلیل شما چیست؟

السامرایی تصریح کرد: عراق یک کشور دموکرات است . در مورد این سفر برخی نظرات معتدل، برخی تندرو وبرخی نیز مبتنی بر دیدگاههای ایدئولوژیک و برخی هم با انگیزه های انتخاباتی مطرح شده است.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در این مذاکرات میان ایران وآمریکا میانجی گری صورت گرفته است ، پاسخ داد: نیازی به میانجی گری نیست موضع ایران در قبال امریکا روشن و تبیین شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا ایران از امضای توافقنامه عراق و نیروهای چندملیتی هراس دارد، گفت: ایران همواره به دنبال دفاع از حقوق مردم عراق بوده است و اگر موضعی را ابراز داشته تنها در جهت حفظ این حقوق بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران خروج آمریکا از عراق را جدی می داند یا خیر ، اظهار داشت:در این خصوص مهم نیست امریکا چطور و چه وقت از عراق خارج می شود ، مهم این است که چطور می خواهند به این سلطه خود ادامه دهند.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوال خبرنگار العربیه مبنی بر اینکه برخی معتقدند حمایت ایران از عراق دخالت در امور داخلی این کشور است ، تصریح کرد: من با سوال عجیب و غریبی مواجه هستم . اگر بگویم حمایت می کنیم می گویید دخالت می کنید و اگر بگویم دفاع نمی کنیم می گویید دشمنی کرده اید .ما از پروسه دموکراسی در عراق دفاع میکنیم . ما معتقدیم ملت عراق رشید است و احتیاجی به قیم ندارد.

وی در خصوص احتمال میانجی گری ایران میان سوریه و عراق گفت:ما روابط خوبی هم با عراق و هم با سوریه داریم و همیشه نیز این دو کشور را به روابط نزدیک با یکدیگر توصیه کرده ایم با این حال از تمام ظرفیت خود برای بهبود روابط این دو کشور استفاده می کنیم.

این گزارش می افزاید: لاریجانی و هیات همراه امشب برای زیارت حرم امام موسی کاظم (ع) عازم کاظمین می شوند.  

                                    

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet