شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/08/13 15:59:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیار با همتای عراقی خود خواستار شد

اخراج منافقین از خاک عراق

**رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار همتای عراقی خود، اخراج گروهک تروریستی منافقین را از خاک این کشور خواستار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" که در راس یک هیات پارلمانی به عراق سفر کرده است، بعد از ظهر امروز با "ایاذ السامرایی" رییس مجلس ملی عراق دیدار و گفت و گو کرد.

وی در دیدار با رییس و جمعی از نمایندگان مجلس ملی عراق اظهار داشت: ما مطوئن هستیم که ملت عراق در مقابل اشغال‌گران به موفقیت خواهد رسید و دست اشغال‌گران را از سرزمین خود یکجا قطع خواهند کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: عراق نیازمند استقرار یک آرامش مستمر است  و ما برای تحقق این امر در کنار ملت عراق خواهیم ماند.

لاریجانی پارلمان ایران را پارلمانی کاملاً مردمی دانست و خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی علاقه‌مند گسترش رابطه با مجلس ملی عراق است.

وی در ادامه گفت: سفر هیات ایرانی به عراق در پاسخ به دعوت ایاذ السامرایی و به این دلیل صورت گرفته است که ما می‌خواهیم پایه‌هایی که در سفرایشان بنا شد را توسعه دهیم.

لاریجانی اظهار داشت: برداشت ما این است که ملت فرهیخته عراق راهی را که تاکنون برای رسیدن به دموکراسی چه در زمان صدام و چه در زمان اشغال طی کرده ادامه خواهد داد و امروز رهبران این کشور با درایت بالا از دموکراسی ایجاد شده صیانت می‌کنند.

رییس مجلس شورایاسلامی با بیان این که از سال‌ها پیش بعضی کشورها سعی داشته‌اند شرایط عراق را به گذشته بازگردانند افزود: این اشتباه بزرگ دشمنان است چراکه ملت عراق همچنان به حرکت خود ادامه می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روابط اقتصادی بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در طی سال‌های گذشته همکاری‌های بزرگی در جهت توسعه روابط اقتصادی بین ایران و عراق آغاز شده و چون من این پروژه پی‌گیری می‌کردم، فکر می‌کنم که این همکاری‌ها امروز خیلی رشد کرده است.

لاریجانی با یادآور شدن اینکه امروز روزانه بیش از 700 مگاوات برقو 5/2 میلیون لیتر گازوئیل ایران به عراق ارسال می‌شود، خاطرنشان کرد: ما به دنبال این هستیم که پروژه‌هایی را نیز برای انتقال نفت بین دو کشور ایجاد کنیم.

وی افزود: همکاریهای تجاری و سطح روابط دوجانبه گسترش زیادی داشته و ماهمچنان آماده گسترش هرچه بیشتر همکاری‌ها هستیم.

لاریجانی تاکید کرد: ما معتقدیم که مجلس ملی عراق باید از توسعه روابط اقتصادی حمایت کند و ظرفیت‌های دو کشور را برای این منظور افزایش دهد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به وجود غبار بین برخی شهرهای ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در سفر قبلی که به عراق داشتم در دیدار با "نوری مالکی" مقرر شد تا وزارتخانه‌های مربوط از دو کشور برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته این موضوعی منطقه‌ای است و باید با هماهنگی چند کشور انجام پذیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در این موضوع از پارلمان عراق درخواست می‌کنیم تا همچون پارلمان‌های دیگر، دولت‌های منطقه را تحریم کنند تا گام‌های موثری در این زمینه برداشته شود.

لاریجانی همچنین به وجود گروهک منافقین در خاک عراق اشاره کرد و گفت: وجود این گروهک در کشور عراق برای آینده این کشور مضر است و ما از عراق انتظار داریم تا مطابق مقررات بین‌المللی و از آنجایی که این گروهک جزء تروریست‌ها هستند، از کشور عراق اخراج شوند.

وی گفت: در گذشته در این خصوص بحث‌های زیادی صورت گرفته است اما این بحث‌ها باید به نتیجه برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: توقع ما این است که عراق به عنوان کشور و دولت برادر اجازه ندهد که این گروهک در این کشور خانه کند.

لاریجانی باردیگر بر نقش پارلمان عراق و حمایت ایاذ السامرائی از این موضوع تاکید کرد.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایاد السامرائی در سفر به ایران در مورد مسئله آب اظهاراتی نموده بود خاطرنشان ساخت: من این موضوع را در ایران پی‌گیری کردم و هماهنگی‌های لازم را نیز با مسئولان ایرانی انجام دادم و امروز درکشور شما در پاسخ به رییس مجلس عراق می‌گویم که برادران شما در وزارت نیروی ایران آماده تشکیل کمیته‌ای با حضور متخصصان عراق برای رفع این مشکل هستند.

"ایاد السامرائی" رییس مجلس ملی عراق نیز در این دیدار به برنامه‌های سفر هیات پارلمانی ایران اشاره کرد و افزود: ما امیدواریم از رهگذر ملاقات‌های پارلمانی این سفر بتوانیم یک برنامه کاری مناسبی را پی‌ریزی کنیم.

السامرائی به دیدار هیات‌های دوستی پارلمانی دو کشور در این سفر اشاره کرد و افزود: امیدواریم این هیات‌ها بتوانند در همه زمینه‌ها همکاری پارلمان‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

وی در ادامه به دیدار لاریجانی با رؤسای فراکسیون‌های سیاسی مجلس ملی عراق اشاره کرد و گفت: در این دیدارها روابط دوجانبه، بررسی شرایط سیاسی دو کشور و همچنین شرایط منطقه در دستور کار قرار دارد.

رییس مجلس مردمی عراق از لاریجانی خواست تا در سفر چهار روزه خود با اعضای هیات رییسه مجلس عراق نیز جلسه‌ای برگزار کند.

گفتنی است لاریجانی از برنامه‌های در نظر گرفته شده در این سفر استقبال کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet