خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1399/06/08 13:46:58
سرویس سیاسی
حاجی‌بابایی نوشت

کربلا از زمان و مکان بیرون است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با اشاره به عاشورای حسینی نوشت: کربلا از زمان و مکان بیرون است،کربلا از نینوا شروع می شود، می رسد به همه آزادگان تاریخ و جنگی تحمیلی در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ و هشت سال دفاع مقدس و مردان عاشورایی ایران و به ۱۱ شهریور ۱۳۶۰ و کربلای همدان می‌رسد.
کربلا از زمان و مکان بیرون است نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با اشاره به عاشورای حسینی نوشت: کربلا از زمان و مکان بیرون است،کربلا از نینوا شروع می شود، می رسد به همه آزادگان تاریخ و جنگی تحمیلی در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ و هشت سال دفاع مقدس و مردان عاشورایی ایران و به ۱۱ شهریور ۱۳۶۰ و کربلای همدان می‌رسد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903105721270462.jpg کربلا,از,زمان,و,مکان,بیرون,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا حاجی‌بابایی رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی با عنوان از کربلا تا قراویز و از عاشورا تا ۱۱شهریور ۱۳۶۰ در وصف عاشورای حسینی که توانسته با الگو قرار گرفتن برای رزمندگان کشورمان حماسه های حسینی خلق کند، نوشت: 

عاشورای امسال بی نظیرترین عاشورای تاریخ است، یک بیماری همه گیر، فارغ از ابعاد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی آن، بار دیگر بر ضعف انسان صحه نهاد "و خلق الانسان ضعیفا (نساء: 28)". عاشورای امسال عاشورای غریب و کربلای امسال کربلای عجیبی است، همان است که آوینی گفـت؛ صحرای کربلا به وسعت تاریخ  است و کار به یک "یالیتنی کنت معکم" ختم نمی شود، اگرمرد میدان صداقتی، نیک درخویش بنگر که تو را نیز با مرگ انسی این گونه هست یا خیر!.؟.. آنان را که از مرگ می ترسند از کربلا می رانند!...وگرنه گردن ها را باریک آفریده اند تا در کربلای عشق آسان تر بریده شوند!.. مگرنه آن که از پسر حضرت آدم (ع) عهدی ازلی ستاندند، که امام حسین (ع) را از سر خویش بیشتر دوست داشته باشد؟ که هرکس می خواهد ما را بشناسد، داستان کربلا را بخواند ...فاین تذهبون؟ صراط مستقیم می خواهی بیا.....از این مستقیم تر و نزدیکتر راهی وجود ندارد حب الحسین...  

آری کربلا از زمان و مکان بیرون است... کربلا از نینوا شروع می شود، می رسد.. به اسارت و آزادگی حضرت زینب (س).. می رسد‌ به مردودی مدعیان و خواص و به خونخواهی مختار... می رسد به همه آزادگان تاریخ .....می رسد به نینوای ایران، جنگی تحمیلی در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ و هشت سال دفاع مقدس و مردان عاشورایی ایران، می رسد به ۱۱ شهریور ۱۳۶۰، کربلای همدان...

عملیات شهیدان رجایی و باهنر، ایستادگی و مقاومت، شاگردان حسین (ع) است و نقش آفرینی دوباره عمرسعدها به اشتیاق ملک ری،که چه زیبا گفت، زندگی تکرار مکرر تاریخ است، که بنشینیم و درس بگیریم، ۷ تیر ۱۳۶۰ دفتر حزب جمهوری توسط دنیاطلبان منافق منفجر می شود، شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش به فیض شهادت می رسند، ۸ شهریور دفتر نخست وزیری باز هم، در پی آبادی دنیای آلوده منافقان، منفجر می شود، درددانه های مردم، رجایی و باهنر به فیض عظمای شهادت می رسند، رزمندگان اسلام در جبهه های دفاع مقدس دلشکسته و عزادار و منافقان در آرزوی ملک ری دست افشان.... و چه زیبا سیدالشهداء(ع) پیش بینی کرد، هرگز از گندم ری نتوانستند، چشید......

 رزمندگان از سویی حماسه بزرگ دفاع از میهن را عهده دارند و از سوی دیگر نگران دلتنگی های مردم در از دست دادن دردانه های خدمت صادقانه هستند، باید کاری کرد و پاسخی به اقدامات برتری جویانه دشمن بعث داد، این گونه بود، که عملیات ۱۱  شهریور موسوم به عملیات رجایی و باهنر طرح ریزی و اجرایی شد، رزمندگان همدانی که از ابتدای جنگ، در منطقه سرپل ذهاب و ارتفاعات قراویز و کمین مجاهد و شهرک المهدی با کمترین امکانات در اوج محرومیت اجازه پیشروی به دشمن بعث را نمی دهند، این‌ بار در ساعت یک بامداد ۱۱ شهریور ۱۳۶۰  در عملیاتی با فرماندهی سردار شهید محمود شهبازی، سردار شهید علیرضاحاجی بابایی، سردار شهید حبیب مظاهری، کار  عقب راندن دشمن را آغاز می کنند.

 این عملیات با فرماندهی مشترک صورت گرفت، این عملیات به منظور تکمیل اهداف عملیات شهید چمران طرح ریزی شده بود، در عملیات شهید چمران محور کرخه کور آزاد شد، که علی هاشمی در اطلاعیه ای نوشت "محور کرخه کور با خون مطهر شهدا برای همیشه کرخه نور نام گرفت. "در عملیات ۱۱ شهریور، رزمندگان همدانی از سه محور به دشمن حمله ور شدند، محور چپ به فرماندهی شهید حبیب مظاهری، محور راست به فرماندهی شهید شهبازی، محور قراویز به فرماندهی شهید علیرضا حاجی بابایی، در این عملیات سردار شهید مدافع حرم حاج حسین همدانی بعنوان مسئول هماهنگ کننده، در شهرک المهدی مستقر شدند، هدف این عملیات علاوه بر دادن روحیه به مردم و رزمندگان اسلام و ناامیدی دشمن بر تکمیل اهداف عملیات بازی دراز، آزادی ارتفاعات کوره موش، قراویز در شمال غرب سرپل ذهاب بودکه با وجود موفقیت های اولیه بدلیل وجود نفاق و لو رفتن عملیات با مقاومت دشمن و اجرای پاتک های سنگین و با توجه به لو رفتن عملیات، توسط منافقی که درعملیات حضکر داشت حفظ ارتفاعات میسر نشد.

 در محور چپ به فرماندهی سردار شهید حبیب مظاهری رزمندگان تا سمت دشت ذهاب و بنه دستک رزمندگان تا عمق دره سوم عراقی ها تا نزدیکی تنگه رستم پیشروی کردند، با توجه به اطلاع عراقی ها از عملیات رزمندگان تانک عراقی ها آرایش گرفته بود و رزمندگان یکی پس از دیگری به شهادت می رسیدند، که با پیشروی دشمن حتی نیروهای کمکی نتوانستند خود را به رزمندگان برسانند و تعداد زیادی از آنها شهید شدند. 

در محور قراویز نیروهای سردارشهید علیرضا حاجی بابایی موفق به عبور از میدان مین شده بودند و به سنگرهای عراقی رسیده بودند، اما با توجه به آمادگی عراقی ها تعداد زیادی از رزمندگان این گروه نیز به شهادت رسیدند، در محور راست شهید شهبازی از دو طرف مورد هجوم قرار گرفتند، از یک سمت از بازی دراز و از یک سمت از قراویز، که در نهایت در قصرشیرین با انبوهی از تانک دشمن مواجه شدند که با کمک نیروهای سردار حسن تاجوک و شهید احسان تقی پور تعداد زیادی از تانک‌های دشمن منهدم و در نهایت در این محور هم تعداد زیادی از رزمندگان ما بشهادت رسیدند.  

موفقیت های استراتژیک این عملیات به گونه ای است که اگر رزمندگان همدانی در برابر دشمن نمی ایستادند، دشمن درصدد فتح ارتفاعات پاتاق بودند، که در این صورت نیروهای خودی به راحتی در تیررس دشمن قرار می گرفت، این عملیات با نام کربلای شهدای همدان باعث شد، رزمندگان همدان بار دیگر سربلند از آزمون بیرون آمدند و امنیت کشور با اجرای این میسر شد، گرچه در این عملیات به علت لو رفتن عملیات توسط یک منافق نفوذی تعداد زیادی از فرماندهان و رزمندگان همدانی به شهادت رسیدند.

 در کربلای همدان در ۱۱ شهریور ۱۳۶۰، تعداد ۶۲ نفر از رزمندگان ما به شهادت رسیدند، ۱۳ نفر به اسارت دشمن درآمدند و ۱۱۲ نفر از رزمندگان ما مجروح شدند.

اسامی شهدای عملیات ۱۱ شهریور به شرح زیر است:

۱-احسان تقی پور ۳- حسن مرادیان ۳- تقی غیاثوند ۴- محمد تقی ترکمان ۵- جلال عنایتی ۶- علی اکبر میرزایی ۷- حسن اسد یار ۸- امیر پورش همدانی ۹_  محمد قره باغی ۱۰- محمد هادی مولایی مکرم ۱۱- علی زارعی ۱۲- علی کرم علی ۱۳- جعفر علی زهدی علیپور ۱۴- حاجی قربان جمور ۱۵- علیرضا خزایی ۱۶- علی محمد خزایی ۱۷- محمد رضا اسفندیاری ۱۸- سید جواد حسنی حلم ۱۹- احمد باباخانی ۲۰_ عباس روز بهانی ۲۱- سید علی خوانساری ۲۲- مهدی ترابیان۲۳- سید نصرا... سالکی ۲۴- علیرضا راشدی ۲۵- کتاب علی حیدری ۲۶- علی اکبر گلزاری افخم ۲۷- محمد رضا صفری ۲۸- نجات علی گیوه کش ۲۹- حسن ستاری ۳۰- هوشنگ اشترانی ۳۱- محمد جعفری ۳۲- حمید قرا گوزلو ۳۳- محسن نائینی ۳۴- محمد حسین لطیفی ۳۵- احمد علی عروج ۳۶- بهمن رضی ۳۷- معصوم علی نجفی آرمان ۳۸- مصطفی قنبری ۳۹- سید یوسف موسوی هنر ۴۰- رجبعلی عسگری ۴۱- خداداد علی حسین ۴۲- احمد آقا محمدی ۴۳- حبیب ا... سلگی ۴۴- علیرضا قاسمی ۴۵- جلال قربانی ۴۶- محمد صادق رزاقی ۴۷- حسین رضا ایوبی ۴۸- سید جواد موسوی ۴۹- فتحعلی مومنی ۵۰_ عبد المجید روحی ۵۱- محمد رضا رضایی۵۲- احد صالحی ۵۳- شیر حسین فرامرزی ۵۴- محمد رضا عباسی قهرمان ۵۵- سبز مراد سپه پور ۵۶- یحیی نوری ۵۷- مهدی سلیمی ۵۸- مصطفی قدیری ۵۹- غلامرضا مهر خو ۶۰- حسین ورمزیار ۶۱- علی اصغر محمود نیا ۶۲- جلال محقق، که تا به حال پیکرش پیدا نشده ضمناً تعدادی از نیروهای ارتش در این عملیات به شهادت رسیدند که متاسفانه اسامی آنها در دست نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet