ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1399/06/15 16:21:53
سرویس اقتصادی
محمودزاده مطرح کرد:

خروج 5 میلیون تن گندم از چرخه مصرف انسانی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت:به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار، دامداران و مرغداران گندم را وارد رژیم غذایی دام و طیور می‌کنند و بخش دیگری از گندم تولیدی کشاورزان به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.
خروج 5 میلیون تن گندم از چرخه مصرف انسانی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت:به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار، دامداران و مرغداران گندم را وارد رژیم غذایی دام و طیور می‌کنند و بخش دیگری از گندم تولیدی کشاورزان به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/46232.jpg خروج,5,میلیون,تن,گندم,از,چرخه,مصرف,انسانی Icana

 جلال محمودزاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص میزان خرید گندم در قالب خرید تضمینی  توسط دولت، گفت: فصل برداشت گندم در مناطق سردسیر نیز به پایان رسیده است و دولت امکان خرید تضمینی گندم بیش از میزان اعلام شده را ندارد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درحال حاضر نیاز به واردات 4 میلیون تن گندم وجود دارد، تصریح کرد: دولت با خرید تضمینی بیش از 8 میلیون تن گندم نمی‌تواند نیاز سالانه کشور به آرد را تامین کند و باید حدودا 4 میلیون تن گندم با قیمت هرکیلوگرم 7 هزار و 500 تومان را وارد کند.

جلال محمودزاده

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طی دوسال اخیر دولت موفق به خرید گندم مورد نیاز کشور از کشاورزان داخلی نشده است، عنوان کرد: نرخ خرید تضمینی گندم در مقایسه با هزینه تولید این محصول استراتژیک بسیار پایین است و گندم در کشورهای همسایه با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت گندم در کشورهای همسایه حدود 7 هزار و 500 تومان است اما این محصول از کشاورزان داخلی با قیمت هر کیلوگرم 2 هزار و 500 تومان خریداری می‌شود، اضافه کرد: به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار دامداران و مرغداران گندم را وارد رژیم غذایی دام و طیور می‌کنند و بخش دیگری از گندم تولیدی کشاورزان به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.

محمودزاده با بیان اینکه پرداخت دیرهنگام مطالبات و نرخ پایین تعیین شده عدم موفقیت دولت در تامین نیاز کشور به گندم را به همراه داشته است، گفت: عدم موفقیت دولت در خرید تضمینی گندم در حالی رقم می‌خورد که میزان برداشت این محصول استراتژیک در کشور طی دو سال اخیر 13 میلیون تن بوده و حدود 5 میلیون تن آن از چرخه مصرف انسانی خارج شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در صورت عدم تعیین نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با هزینه تولید در سال زراعی آینده دولت مجبور به واردات می‌شود، عنوان کرد: با پرداخت مابه‌التفاوت واردات 4 میلیون تن گندم به قیمت 7 هزار و 500 تومان به کشاورزان گندم‌کار داخلی می‌توانیم نیاز کشور را به این محصول تامین و از خروج ارز جلوگیری کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet