ایام محرم 1398
1399/06/25 16:58:00
سرویس سیاسی
آیت الله مبلغی:

زندگی پاک و حلال را به سمت الگوهای ساده، در دسترس و نشاط بخش هدایت کنیم

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ضرورت ایجاد یک جریان پاسخگوی قدرتمند و عظیم در جامعه گفت لازم است جریان پاسخگویی  دینی را به سمت تعریف، تنظیم و تقویت "شایسته رفتاری"  در جامعه، از یک طرف و به الگو دهی های پاک ولی قابل پیاده شدن و پرنشاط از طرف دیگر پیوند بزنیم.
زندگی پاک و حلال را به سمت الگوهای ساده، در دسترس و نشاط بخش هدایت کنیم عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ضرورت ایجاد یک جریان پاسخگوی قدرتمند و عظیم در جامعه گفت لازم است جریان پاسخگویی  دینی را به سمت تعریف، تنظیم و تقویت "شایسته رفتاری"  در جامعه، از یک طرف و به الگو دهی های پاک ولی قابل پیاده شدن و پرنشاط از طرف دیگر پیوند بزنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/202005109430628047.jpg زندگی,پاک,و,حلال,را,به,سمت,الگوهای,ساده،,در,دسترس,,و,نشاط,بخش,هدایت,کنیم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،   آیت الله احمد مبلغی دیدار با برخی مدیران و کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به شبهات، گفت: در ترسیم الگوهای اجتماعی، نگاه های سخت، خسته کننده و از بین برنده نشاط را مبنا قرار ندهیم؛ بلکه زندگی پاک و حلال را به سمت الگوهای ساده  و در دسترس سوق بدهیم به گونه‌ای که با واقعیت‌های جهان امروز و نوع زندگی در این جهان سازگار باشد  و بتوان آنها را در فضاهای کنونی به صورت فراگیر پیاده کرد تا در اثر این فراگیری  ماهیت و طبیعت الگویی از نظر اجتماعی به خود بگیرند.

دو سنخ شبهه و سوال در جامعه

مبلغی با اشاره به اینکه شبهات و سوالات در جامعه به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: دسته اول  سوالات و شبهاتی است که به زیرساخت های فکری، عقیدتی و ایمانی جامعه و مردم معطوف است  و دسته دوم سوالات و شبهاتی است که به وضعیت ها و پدیده های روبنایی مرتبط است؛ همچون ناهنجاری هایی که  در مناسبات و در روابط اجتماعی پدید می آید.

 وی با  تاکید بر  این که هر دو سنخ از سوالات نقش و جایگاه اساسی در جامعه دارند، گفت:  میان این دو سنخ رابطه متقابل  از حیث تاثیر و تاثر وجود دارد به گونه‌ای که عدم پاسخگویی به یکی از این دو سنخ، موجب تقویت سنخ دیگری و یا تقویت بازتاب های آن در جامعه می شود.

وی افزود:  سوالات متوجه به وضعیت های روبنایی مثل ناهنجاری های رفتاری در خانواده‌ها و در جامعه  از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 پاسخگویی با دو رویکرد تبیینی و رفتاری

وی با اشاره به اینکه لازم است با بهره‌گیری از دو رویکرد تبیینی و رفتاری به حل و پاسخگویی از دو سنخ اشکالات و سوالات یاد شده بپردازیم، گفت:  معنای این سخن آن است که نباید حل  سوالات و مسئله ها را صرفاً از طریق تبیین و تعریف و پاسخگویی علمی دنبال نماییم،  بلکه افزون بر آن،  ضروری است به تعریف، تنظیم و تقویت "شایسته رفتاری"  در جامعه روی بیاوریم و با تمرکز بر آن، فضای اجتماعی را قدرتمندانه به سمت پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی سوق دهیم.
   
ضرورت ایجاد یک جریان عظیم از پاسخ‌گویی دینی

مبلغی ادامه داد: حوزه باید در پاسخگویی به  سوالات، جریان عظیمی از پاسخگویی را  به سامان آورد که همزمان و به صورت متوازن و متعادل، هر دو نوع از سوالات  (که یکی به زیرساخت های فکری و دیگری به مناسبات رفتاری  متوجه است)  را پاسخ بگوید.

 سوالات و شبهات تقنینی و تقریبی

 رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: در پاسخگویی، شبهات مربوط به دو حوزه تقنینی و تقریبی را نیز منظور کنیم و پس از تعریف جایگاه این نوع سوالات و شبهات،  پاسخگویی  به آنها را فعال کنیم.

آیت الله مبلغی گفت: حوزه علمیه نباید موضوع الگوهای رفتاری را کم اهمیت تلقی کند بلکه باید در جریان پاسخگویی،  نیاز های الگویی را مد نظر قرار دهد و به صورت اشباع شده و اقناع کننده و تاثیرگذار به آنها بپردازد.
  وی با اشاره به اینکه در ارائه الگوهای زندگی باید  زندگی پاک،  حلال و زیبا را به مردم ارائه نماییم، گفت:  در ترسیم این الگوها نگاه های سخت و خسته کننده و از بین برنده نشاط را مبنا قرار ندهیم؛ بلکه زندگی پاک و حلال را به سمت الگوهای ساده  و در دسترس سوق بدهیم به گونه‌ای که با واقعیت‌های جهان امروز و نوع زندگی در این جهان سازگار باشد  و بتوان آنها را در فضا های کنونی به صورت فراگیر پیاده کرد تا در اثر این فراگیری  ماهیت و طبیعت الگویی از نظر اجتماعی به خود بگیرد.

 تاکید امام علی علیه السلام  بر حلال و جمال به صورت توأمان

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم یادآورشد: حضرت علی(ع)  واژه حلال را در کنار واژه جمال برای زندگی به کار برده است ( یحل ویجمل)،  بنابراین اگر بر حلال بدون زیبایی و جمال تاکید کنیم در الگو سازی  و الگودهی به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید. 

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن هاشمی رئیس گروه پشتیبانی مرکز ملی پاسخگویی به شبهات نیز با ارائه گزارشی گفت: در این مرکز 400 کارشناس با ابزارهای تلفن، ایمیل و مکتوب به صورت روزانه به بیش از 10 هزار شبهه پاسخ می دهند.

وی ادامه داد: کارشناسان مرکز در شش گروه قرآنی، حدیثی،  کلامی، اخلاقی، تاریخی و مشاوره ای به صورت روزانه به شبهات و سوالات مختلف پاسخ می دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet