حلول ماه ربیع الاول
1399/06/30 09:14:00
سرویس استان ها
بازدید فتحی از روستاهای منطقه هورامان در سنندج و کامیاران؛

طرح توسعه گردشگری هورامان اجرایی شود/ پیگیری ثبت جهانی غارکرفتو دیواندره

نماینده مردم سنندج در مجلس بابیان اینکه طرح توسعه گردشگری هورامان اجرایی شود، گفت: ثبت جهانی برای کردستان ثروت آفرین است.
طرح توسعه گردشگری هورامان اجرایی شود/ پیگیری ثبت جهانی غارکرفتو دیواندره نماینده مردم سنندج در مجلس بابیان اینکه طرح توسعه گردشگری هورامان اجرایی شود، گفت: ثبت جهانی برای کردستان ثروت آفرین است. https://cdn.icana.ir/d/019/202005106716083420.jpg طرح,توسعه,گردشگری,هورامان,اجرایی,شود/,پیگیری,ثبت,جهانی,غارکرفتو,دیواندره Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محسن فتحی، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در راستای نظارت بر روند ساماندهی روستاهای منطقه هورامان در راستای ثبت جهانی هورامان از پالنگان، تنگی ور، دولاب و بزلانه بازدید کرد.

در این بازدیدها که مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان، کارشناسان میراث فرهنگی، دهیار، اعضای شورای اسلامی و معتمدین روستا نیز حضور داشتند، روند ساماندهی این مناطق در راستای ثبت جهانی هورامان مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در جمع مردم پالنگان با تقدیر از همراهی آنان در ساماندهی روستا، درخواست کرد؛ موارد در دستور کار پایگاه منظر فرهنگی هورامان در اسرع وقت با همکاری مردم پایان یابد.

فتحی افزود: پالنگان محور مهمی در پرونده ثبت جهانی است و از این رو ضروری است با حضور دستگاه های اجرایی و همکاری مردم ساماندهی روستا با فوریت انجام شود.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی برای کردستان ثروت آفرین است، افزود: معرفی در سطح جهانی و برخورداری از منابع سازمان جهانی یونسکو می تواند به توسعه زیر ساخت ها و رونق صنعت گردشگری در منطقه کمک کند.

عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی برنامه های پایگاه منظر فرهنگی هورامان را برای پیشبرد طرح های توسعه گردشگری، مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: تاکنون برنامه مدونی برای توسعه گردشگری پالنگان اجرایی نشده است و ضروری است با استفاده از پتانسیل ثبت جهانی و با این رویکرد طرح توسعه گردشگری منطقه اجرایی شود.

فتحی همچنین در بازدید از مسجد تاریخی روستای تنگی ور و در جمع مردم با اشاره به اهمیت تاریخی این روستا، افزود: کتیبه تنگی ور باید به عنوان نقطه ای برای رونق گردشگری تاریخی در کردستان مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

در این بازدید نماینده مردم کردستان در جریان مشکلات این روستا قرار گرفت و وعده داد مسائل برای تسریع در انجام، از طریق ادارات شهرستان دنبال شود.

در ادامه دیدارهای فتحی از منطقه هورامان که با هدف بررسی روند ساماندهی روستاهای هدف بازدید پرونده ثبت جهانی صورت گرفت، نماینده کردستان با حضور در بخش سیروان از روستای دولاب بازدید کرد.

وی ضمن بازدید از پروژه های ساماندهی روستا، با اعضای شورای اسلامی روستا دیدار و از بوم گردی نیشتمان بازدید کرد.

نماینده مردم کردستان با حضور در بخش مرکزی شهرستان سنندج نیز از روستای بزلانه به عنوان یکی از روستاهای مهم پرونده ثبت جهانی بازدید کرد. آسفالت جاده روستا، توسعه شبکه آبرسانی و آنتن دهی موبایل از مطالبات مطرح شده توسط مردم خطاب به نماینده مجلس بود.

ارزیاب سازمان جهانی یونسکو قرار است از 31 شهریور ماه به مدت 10 روز با حضور در استان های کرمانشاه و کردستان از روند ساماندهی روستاهای منطقه هورامان بازدید کند، گفتنی است بعد از  نهایی شدن ثبت اورامان پیگیر ثبت جهانی غار ۵۰۰۰ ساله کرفتو در شهرستان دیواندره نیز هستیم./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet